SprzętNaukaPorady

Monitor gamingowy – na zwrócić uwagę?

monitor dla gracza Monitor gamingowy - na zwrócić uwagę?

Jednym z najważniejszych i najbardziej podstawowych narzędzi współczesnego gracza oprócz silnego procesora, karty graficznej, zgrabnej myszki i mechanicznej klawiatury jest właśnie monitor. Pozwala on na wyzwolenie potencjału naszego komputera, wierne oddanie świata gry. Dobry monitor gamingowy sprawdzi się przy najnowszych tytułach, które stają się coraz bardziej wymagające, ale i coraz ładniejsze i przypominające rzeczywistość. Niektóre gry zakrawają o rzeczywistość dzięki stale rozwijającej się technologii graficznej, która z roku na rok dostarcza nam coraz bardziej płynne, klarowne i bogate w kolory gry komputerowe. Jaki monitor gamingowy wybrać?

Najważniejsze parametry monitora do gier

Wybierając monitor gamingowy należy zwrócić uwagę na matrycę. Wyróżnia się 3 typy matryc:

 • IPS (In Plane Switching) – w monitorach IPS zastosowano ciekłe kryształy, które poruszają się w kierunku równoległym do powierzchni ekranu. Dzięki temu, matryce IPS cechują się szerokim kątem widzenia oraz świetnymi, barwnymi kolorami. Za wadę tych matryc uważano opóźniony czas reakcji, który jest kluczowy dla gier multiplayer, tj. Counter Strike:Global Offensive czy League of Legends. Obecnie jednak znajdziemy monitory IPS z czasem reakcji 1ms, więc problemu z opóźnieniem tych matryc nie ma.
 • TN (Twisted Nematic) – matryce TN są skonstruowane na bazie taniej technologii, która nie jest przystosowana typowo do gier, a raczej do zajęć biurowych i niewymagających dla monitora. Monitory TN posiadają raczej ubogie kolory, dłuższy czas reakcji oraz niskie odświeżanie ekranu.
 • VA (Vertical Alignment) – stanowią kompromis pomiędzy technologią IPS i TN, łącząc w sobie zalety i wady dwóch z nich. Jeśli szukamy dobrego monitora gamingowego w niskiej cenie, warto rozważyć właśnie te monitory.

Ważną cechą matrycy jest również jej powierzchnia, która może być matowa (antyrefleksyjna) lub błyszcząca. Zdecydowanie wygodniejszym rozwiązaniem jest matryca matowa, która nie odbija od siebie światła w oczy użytkownika. Wspomniany czas reakcji monitora jest szczególnie ważny dla miłośników gier multiplayer, gdzie każda milisekunda jest na wagę złota. Odświeżanie monitora wyrażane w Hz, przyda się w grach dynamicznych, gdzie nasz obraz podlega ciągłym, gwałtownym zmianom. Im wyższe odświeżanie, obraz tym więcej uzyskuje klatek na sekundę, nadając mu płynność, za którą odpowiedzialna jest również technologia synchronizacji obrazu (G-Sync lub Free-Sync). Wybierając monitor dla gracza, ważną kwestią jest również jego rozdzielczość. Najlepiej sprawdzi się monitor o rozdzielczości 1920×1080 piskeli FullHD, w zakresie od 21,5 do 28 cali. Ważnym parametrem jest również jasność ekranu, która powinna wynosić mniej więcej 250 cd-m2.

Polecane modele

Dobre modele monitorów gamingowych poniżej 1000 zł:

 • iiyama 21,5″ G-Master Black Hawk GE2288HS-B1
 • Samsung 24″ CF39 (LC24F390FHUXEN)
 •  LG 25″ 25UM58-P
 •  Samsung 24″ SD33 (LS24D330HSXEN)

Dla bardziej wymagających graczy sprawdzą się:

 • Acer 23,8″ Predator XB241YUBMIPRZ (UMQX1EE001)
 • Acer 27″ Gaming Nitro XV272P (UMHX2EEP07)
 • ASUS 28″ TUF Gaming VG289Q (90LM05B0-B01170)
 • AOC 24,5″ AGON AG251FZ
Powiązane posty
Sprzęt

Aparaty natychmiastowe – szybkie drukowanie zdjęć

Aparaty natychmiastowe to nie tylko narzędzie do fotografowania, lecz także urządzenia, które w jednym momencie tworzą i przekształcają chwilę w trwałą pamiątkę….
Sprzęt

Telewizor dla graczy – jakie parametry wziąć pod uwagę?

Miłośnicy konsoli stanowią dość dużą część graczy. Aby wrażenia z rozgrywki były jak najlepsze, oprócz najnowszej konsoli czy szybkiego dysku SSD, istotny…
Sprzęt

Nowoczesne anteny TV i wzmacniacze sygnałów - jakie jest ich przeznaczenie?

Montaż anten satelitarnych musi zostać wykonany w odpowiedni sposób, ponieważ tylko dzięki temu będzie można zapewnić sobie działanie bez zakłóceń. Należy zadbać…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *