SprzętTechnologia

Co to jest Repeater WiFi i do czego służy?

repeater Wi Fi Co to jest Repeater WiFi i do czego służy?

Siedząc na piętrze w swoim domu, masz problem z odbieraniem sygnału WiFi? A może pracujesz zdalnie i marzy Ci się praca na łonie natury w ogródku, niestety internet na to nie pozwala? A może jesteś właścicielem hotelu lub restauracji, i chcesz zapewnić gościom dobrej jakości połączenie sieciowe? Jeśli na którekolwiek z powyższych pytań odpowiedziałeś „tak”, repeater WiFi to będzie idealne urządzenie dla Ciebie.

Repeater WiFi – co to takiego?

Repeater WiFi to inaczej wzmacniacz sygnału sieci bezprzewodowej. Gdy masz router w domu czy w miejscu pracy, jego zasięg będzie ograniczony – w zależności od parametrów może to być kilka lub kilkanaście metrów. Często bywa tak, że w odległym miejscu domu, na innym piętrze czy w ogrodzie, sygnał WiFi jest bardzo słaby, co zdecydowanie utrudnia korzystanie z internetu. W takim wypadku z pomocą przychodzi nam repeater.

Jak działa to urządzenie?

Repeater wyposażony jest w anteny (zazwyczaj dwie), które odbierają sygnał z routera. Następnie wzmacniają sygnał i przekazują go dalej do obierającego urządzenia, dzięki czemu możemy cieszyć się szybszym internetem bez zakłóceń. To zdecydowanie urządzenie ułatwiające życie, zwłaszcza w obecnych czasach, gdzie praca czy nauka są zdalne, a dobre połączenie sieciowe to konieczność. 

Mimo tego, że repeater jest w stanie wzmocnić sygnał WiFi maksymalnie o 50%, różnica jest naprawdę ogromna. Z racji wzmocnienia sygnału repeater poleca się także graczom, którzy mają router odpowiednio blisko swojego urządzenia, ale mimo to zależy im na szybszym połączeniu i sprawniejszym działaniu gier online.

Czy korzystanie z repeatera WiFi jest wygodne?

Wzmacniacz sygnału sieci bezprzewodowej możemy łatwo umieścić w domu. Nie wymaga on połączenia za pomocą kabla z routerem. Większość z repeaterów z łatwością zamontujemy podłączając je do gniazdka, a część z nich działa również bezprzewodowo. Jednak aby repeater działał sprawnie i zgodnie z założeniem, należy pamiętać o odpowiednim ulokowaniu urządzenia. Powinna to być połowa odległości między routerem, a miejscem, gdzie ma dotrzeć sygnał. 

Na co zwrócić uwagę przy kupnie repeatera WiFi?

Zasięg anteny

Jak już wcześniej ustaliliśmy, działanie repeatera opiera się na antenie, która odbiera, wzmacnia i przekazuje dalej sygnał. Najlepiej, aby antena miała duży zysk energetyczny, aby przekazywać jak najmocniejszy sygnał.

Pasmo

Wszystkie repeatery działają na standardowym paśmie 2,4GHz, jednak niektóre z nich dodatkowo obsługują także pasmo 5GHz. Lepiej oczywiście wybrać repeater z rozszerzoną wersją, ale wszystko zależy od potrzeb i założonego budżetu.

Cena

Ceny repeaterów wahają się mniej więcej od 60 do nawet 500 zł. Najlepiej jest dostosować repeater do swoich potrzeb. Wiadomo, że w przypadku hotelu czy restauracji lepiej jest zainwestować w repeater o większej mocy i tym samym wyższej cenie, jednak w przypadku domu jednorodzinnego może wystarczyć ten za 60 zł. 

Sposób podłączenia

Gdy mamy już zaplanowane miejsce, gdzie chcemy umieścić repeater, musimy zwrócić uwagę na to, czy w pobliżu tego miejsca mamy dostępne wolne gniazdko. Jeśli nie, lepiej zdecydować się na zakup repeatera bezprzewodowego. 

Powiązane posty
Sprzęt

Aparaty natychmiastowe – szybkie drukowanie zdjęć

Aparaty natychmiastowe to nie tylko narzędzie do fotografowania, lecz także urządzenia, które w jednym momencie tworzą i przekształcają chwilę w trwałą pamiątkę….
Sprzęt

Telewizor dla graczy – jakie parametry wziąć pod uwagę?

Miłośnicy konsoli stanowią dość dużą część graczy. Aby wrażenia z rozgrywki były jak najlepsze, oprócz najnowszej konsoli czy szybkiego dysku SSD, istotny…
TechnologiaBiznes

Sztuczna inteligencja do obsługi klienta - zalety i wyzwania tego rozwiązania

Oczekiwania klientów nieustannie rosną, podobnie jak koszty utrzymania właściwie wszystkich narzędzi, pracowników i procesów. Właśnie dlatego sztuczna inteligencja (AI) staje się coraz…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *