SprzętTechnologia

Co to jest Repeater WiFi i do czego służy?

repeater Wi Fi Co to jest Repeater WiFi i do czego służy?

Siedząc na piętrze w swoim domu, masz problem z odbieraniem sygnału WiFi? A może pracujesz zdalnie i marzy Ci się praca na łonie natury w ogródku, niestety internet na to nie pozwala? A może jesteś właścicielem hotelu lub restauracji, i chcesz zapewnić gościom dobrej jakości połączenie sieciowe? Jeśli na którekolwiek z powyższych pytań odpowiedziałeś „tak”, repeater WiFi to będzie idealne urządzenie dla Ciebie.

Repeater WiFi – co to takiego?

Repeater WiFi to inaczej wzmacniacz sygnału sieci bezprzewodowej. Gdy masz router w domu czy w miejscu pracy, jego zasięg będzie ograniczony – w zależności od parametrów może to być kilka lub kilkanaście metrów. Często bywa tak, że w odległym miejscu domu, na innym piętrze czy w ogrodzie, sygnał WiFi jest bardzo słaby, co zdecydowanie utrudnia korzystanie z internetu. W takim wypadku z pomocą przychodzi nam repeater.

Jak działa to urządzenie?

Repeater wyposażony jest w anteny (zazwyczaj dwie), które odbierają sygnał z routera. Następnie wzmacniają sygnał i przekazują go dalej do obierającego urządzenia, dzięki czemu możemy cieszyć się szybszym internetem bez zakłóceń. To zdecydowanie urządzenie ułatwiające życie, zwłaszcza w obecnych czasach, gdzie praca czy nauka są zdalne, a dobre połączenie sieciowe to konieczność. 

Mimo tego, że repeater jest w stanie wzmocnić sygnał WiFi maksymalnie o 50%, różnica jest naprawdę ogromna. Z racji wzmocnienia sygnału repeater poleca się także graczom, którzy mają router odpowiednio blisko swojego urządzenia, ale mimo to zależy im na szybszym połączeniu i sprawniejszym działaniu gier online.

Czy korzystanie z repeatera WiFi jest wygodne?

Wzmacniacz sygnału sieci bezprzewodowej możemy łatwo umieścić w domu. Nie wymaga on połączenia za pomocą kabla z routerem. Większość z repeaterów z łatwością zamontujemy podłączając je do gniazdka, a część z nich działa również bezprzewodowo. Jednak aby repeater działał sprawnie i zgodnie z założeniem, należy pamiętać o odpowiednim ulokowaniu urządzenia. Powinna to być połowa odległości między routerem, a miejscem, gdzie ma dotrzeć sygnał. 

Na co zwrócić uwagę przy kupnie repeatera WiFi?

Zasięg anteny

Jak już wcześniej ustaliliśmy, działanie repeatera opiera się na antenie, która odbiera, wzmacnia i przekazuje dalej sygnał. Najlepiej, aby antena miała duży zysk energetyczny, aby przekazywać jak najmocniejszy sygnał.

Pasmo

Wszystkie repeatery działają na standardowym paśmie 2,4GHz, jednak niektóre z nich dodatkowo obsługują także pasmo 5GHz. Lepiej oczywiście wybrać repeater z rozszerzoną wersją, ale wszystko zależy od potrzeb i założonego budżetu.

Cena

Ceny repeaterów wahają się mniej więcej od 60 do nawet 500 zł. Najlepiej jest dostosować repeater do swoich potrzeb. Wiadomo, że w przypadku hotelu czy restauracji lepiej jest zainwestować w repeater o większej mocy i tym samym wyższej cenie, jednak w przypadku domu jednorodzinnego może wystarczyć ten za 60 zł. 

Sposób podłączenia

Gdy mamy już zaplanowane miejsce, gdzie chcemy umieścić repeater, musimy zwrócić uwagę na to, czy w pobliżu tego miejsca mamy dostępne wolne gniazdko. Jeśli nie, lepiej zdecydować się na zakup repeatera bezprzewodowego. 

Powiązane posty
Sprzęt

12 użytecznych sposobów na ponowne wykorzystanie starego routera

Stary router plącze się w twojej szufladzie? Oto jak ponownie wykorzystać swój stary router i zaoszczędzić trochę pieniędzy, zamiast go wyrzucać! Myślisz,…
Sprzęt

Jak rozpoznać typy kabli USB i którego z nich używać?

Dlaczego istnieje tak wiele różnych typów kabli USB? Poznaj różnice pomiędzy typami złączy USB i dowiedz się, jak kupić najlepsze kable USB….
Sprzęt

Co to jest klawiatura ergonomiczna?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, co to jest klawiatura ergonomiczna? Jaki jest ich cel, dlaczego wyglądają dziwnie, jak to się ma do mnie…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *