SprzętTechnologia

Co to jest Repeater WiFi i do czego służy?

repeater Wi Fi Co to jest Repeater WiFi i do czego służy?

Siedząc na piętrze w swoim domu, masz problem z odbieraniem sygnału WiFi? A może pracujesz zdalnie i marzy Ci się praca na łonie natury w ogródku, niestety internet na to nie pozwala? A może jesteś właścicielem hotelu lub restauracji, i chcesz zapewnić gościom dobrej jakości połączenie sieciowe? Jeśli na którekolwiek z powyższych pytań odpowiedziałeś „tak”, repeater WiFi to będzie idealne urządzenie dla Ciebie.

Repeater WiFi – co to takiego?

Repeater WiFi to inaczej wzmacniacz sygnału sieci bezprzewodowej. Gdy masz router w domu czy w miejscu pracy, jego zasięg będzie ograniczony – w zależności od parametrów może to być kilka lub kilkanaście metrów. Często bywa tak, że w odległym miejscu domu, na innym piętrze czy w ogrodzie, sygnał WiFi jest bardzo słaby, co zdecydowanie utrudnia korzystanie z internetu. W takim wypadku z pomocą przychodzi nam repeater.

Jak działa to urządzenie?

Repeater wyposażony jest w anteny (zazwyczaj dwie), które odbierają sygnał z routera. Następnie wzmacniają sygnał i przekazują go dalej do obierającego urządzenia, dzięki czemu możemy cieszyć się szybszym internetem bez zakłóceń. To zdecydowanie urządzenie ułatwiające życie, zwłaszcza w obecnych czasach, gdzie praca czy nauka są zdalne, a dobre połączenie sieciowe to konieczność. 

Mimo tego, że repeater jest w stanie wzmocnić sygnał WiFi maksymalnie o 50%, różnica jest naprawdę ogromna. Z racji wzmocnienia sygnału repeater poleca się także graczom, którzy mają router odpowiednio blisko swojego urządzenia, ale mimo to zależy im na szybszym połączeniu i sprawniejszym działaniu gier online.

Czy korzystanie z repeatera WiFi jest wygodne?

Wzmacniacz sygnału sieci bezprzewodowej możemy łatwo umieścić w domu. Nie wymaga on połączenia za pomocą kabla z routerem. Większość z repeaterów z łatwością zamontujemy podłączając je do gniazdka, a część z nich działa również bezprzewodowo. Jednak aby repeater działał sprawnie i zgodnie z założeniem, należy pamiętać o odpowiednim ulokowaniu urządzenia. Powinna to być połowa odległości między routerem, a miejscem, gdzie ma dotrzeć sygnał. 

Na co zwrócić uwagę przy kupnie repeatera WiFi?

Zasięg anteny

Jak już wcześniej ustaliliśmy, działanie repeatera opiera się na antenie, która odbiera, wzmacnia i przekazuje dalej sygnał. Najlepiej, aby antena miała duży zysk energetyczny, aby przekazywać jak najmocniejszy sygnał.

Pasmo

Wszystkie repeatery działają na standardowym paśmie 2,4GHz, jednak niektóre z nich dodatkowo obsługują także pasmo 5GHz. Lepiej oczywiście wybrać repeater z rozszerzoną wersją, ale wszystko zależy od potrzeb i założonego budżetu.

Cena

Ceny repeaterów wahają się mniej więcej od 60 do nawet 500 zł. Najlepiej jest dostosować repeater do swoich potrzeb. Wiadomo, że w przypadku hotelu czy restauracji lepiej jest zainwestować w repeater o większej mocy i tym samym wyższej cenie, jednak w przypadku domu jednorodzinnego może wystarczyć ten za 60 zł. 

Sposób podłączenia

Gdy mamy już zaplanowane miejsce, gdzie chcemy umieścić repeater, musimy zwrócić uwagę na to, czy w pobliżu tego miejsca mamy dostępne wolne gniazdko. Jeśli nie, lepiej zdecydować się na zakup repeatera bezprzewodowego. 

Powiązane posty
Sprzęt

Mini kamery: małe urządzenia, wielkie możliwości

W świecie, gdzie technologia staje się coraz bardziej zaawansowana i miniaturyzowana, mini kamery zyskują na popularności. Te niewielkie urządzenia, zdolne do rejestrowania…
Sprzęt

Elektrodrążarka drutowa - zasada działania

Elektrodrążenie to proces w trakcie którego usuwamy materiał za pomocą elektrody, pomiędzy którą a przedmiotem obrabianym znajduje się różnica potencjałów. W dzisiejszym…
TechnologiaMarketing i reklama

Dlaczego warto zainwestować w kurs analizy danych?

Dzisiejszy, zinformatyzowany świat wymaga od wielu jego użytkowników i beneficjentów umiejętności analizy danych. Jej znajomość jest jednym z kluczowych atutów na rynku…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *