Zlecając przelew na zagraniczne konto, trzeba zdecydować czy będzie on wykonany w systemie SEPA czy SWIFT. To ważna kwestia, gdyż przesłanie takiej samej puli środków, może być obarczone różnym kosztem. Warto zatem ocenić, który wariant będzie bardziej opłacalny. Czym różnią się te opcje i o czym na pewno warto wiedzieć w ich kontekście?
Przelew europejski SEPA
SEPA to skrót od Single Euro Payments Area, czyli Jednolitego Obszaru Płatności w Euro. Umownie nazywa się go często po prostu przelewem europejskim, gdyż funkcjonuje on tylko dla waluty euro i można go wysłać do banków z państw członkowskich Unii Europejskiej oraz kilku innych krajów z Europy (w tym Norwegii, Andory, Monako, Liechtensteinu, Szwajcarii czy Islandii). W kontekście warunków wykonania takiego przelewu, podstawą są dwie kwestie: zarówno bank zleceniodawcy, jak i odbiorcy muszą się znajdować w krajach będących członkami SEPA, a oprócz tego przekaz środków musi być dokonany w walucie euro. Koszty są niższe niż w przypadku systemu SWIFT, ze względu na fakt, że wszystkie banki w obrębie takiej operacji należą do SEPA, dzięki czemu nie ma podmiotów pośredniczących, które mogą pobierać swoje, dodatkowe opłaty. Zwykle koszt przelewu w SEPA wynosi do 10 zł. Trzeba też pamiętać, że zlecając przelew z konta prowadzonego w innej walucie niż euro, dochodzi do tego koszt spreadu bankowego, wynikającego z przewalutowania. Jeżeli chodzi o czas realizacji, to jest on określany jako D+1, co oznacza, iż pieniądze trafią na konto odbiorcy następnego dnia, po dniu w którym złożono dyspozycję.
System SWIFT obsługuje przelewy nie tylko do Unii Europejskiej
W przypadku systemu SWIFT, który jest starszym rodzajem przelewu, środki można przelewać także do państw spoza Unii Europejskiej i we wszystkich walutach, a nie tylko w euro, jak w kontekście przelewu SEPA. Odbywa się to natomiast wyższym kosztem, co jest związane z tym, iż w przekazywaniu pieniędzy zaangażowane są różne podmioty, a to generuje kolejne prowizje dla tych pośredników. Opłaty mogą być zatem mocno zróżnicowane. Większość banków ustala również minimalny oraz maksymalny pułap takiej opłaty. Orientacyjnie przeciętne koszty przelewów SWIFT oscylują w granicach od 20 do 250 zł. Zleceniodawca ma przy tym do wyboru trzy opcje kosztowe:
- BEN – wszystkie koszty pokrywa odbiorca,
- OUR – wszystkie koszty pokrywa nadawca,
- SHA – koszty są podzielone między obie strony, przy czym nadawca pokrywa prowizję swojego banku, a odbiorca resztę kosztów (prowizję banku odbiorcy oraz ewentualnych podmiotów pośredniczących).
Widoczna jest tutaj kolejna różnica względem systemu SEPA, gdzie istnieje tylko jedna opcja kosztowa, a mianowicie SHA, czyli podział opłat między nadawcę i odbiorcę. Oprócz tego w wariancie SWIFT klienci mogą decydować o czasie realizacji przelewu. Opcja standardowa (D+2), oznacza, że środki przekazywane są dwa dni po zleceniu przelewu. W wariancie pilnym (D+1), przelew odnotowywany jest dzień po jego zleceniu, czyli tak jak w systemie SEPA. Dostępna jest także możliwość zlecenia ekspresowego (D+0), w którym środki przekazywane są jeszcze w dniu dokonania zlecenia. Jednocześnie wybranie opcji pilnej lub ekspresowej, wiąże się z dodatkową opłatą, którą ustala sam bank.