PozostałeNauka

Dlaczego warto czytać książki?

czytanie ksiazek Dlaczego warto czytać książki?

W czasach rozwijającej się technologii i ogólnodostępnej wiedzy internetowej czytanie książek stało się postrzegane jako przeżytek i niemodny rytuał. Pozostaje tylko pytanie, dlaczego pomimo krążących opinii wciąż mnóstwo ludzi zachwyca się tym papierowym nośnikiem informacji i myśli? Wielu spośród nich twierdzi nawet, że nie ma piękniejszego zapachu, jak świeżo otwarte stronnice książki. Aby zrozumieć fenomen tego zjawiska, najpierw należy poznać korzyści, jakie może przynieść czytanie.

 Dlaczego warto czytać książki?

Chociaż sięganie po literaturę stało się ostatnio mało popularne, to wciąż można bez liku wymieniać zalety czytania. Od zawsze wiadomo, że rozwija ono wyobraźnię i kreatywność jak żadne inne hobby. Postaci, wydarzenia, krajobrazy, które widzi mózg zawsze są wyjątkowe i indywidualne. Tak naprawdę są małą tajemnicą, która łączy czytelnika z jego książką. Dlatego zawsze bardziej podoba się przeczytana powieść, niż jej późniejsza ekranizacja. Obejrzenie filmu kończy się zwykle uczuciem rozczarowania i niedosytu. Prawdopodobnie wynika ono z odmiennego postrzegania świata i różnorodną interpretacją fabuły przez reżysera a czytelnika. Książka daje wolność kształtowania własnej wyobraźni i nie narzuca żadnej wizji.

Przyjemne zdobywanie wiedzy

Nauka o otaczającym świecie oraz poszerzanie horyzontów to niewątpliwie istotne zalety czytania. Książka to przede wszystkim głębokie źródło wiedzy o ludzkości i jej kulturze, przyrodzie, geografii, a nawet kosmosie. Warto zaznaczyć, że jest ona przekazywana jest w sposób naturalnie łatwy. Odkrywając kolejne zapisane stronnice, instynktownie, a czasem nawet nieświadomie przyswaja się kolejne fakty i informacje. Powszechnie wiadomo, że ludzie oczytani są bardziej inteligentni niż reszta społeczeństwa i lepiej radzą sobie z nauką. Dzieje się tak dlatego, że opanowanie wiedzy przyszło w sposób spontaniczny, naturalny, a co najważniejsze nieprzymuszony.

Praktyczne korzyści z czytania książek

W dzisiejszym świecie przepełnionym komputerami bardzo trudno jest odpędzić dzieci od świecących i kolorowych ekranów. Powszechne stały się uzależnienie od różnorodnych gier multimedialnych. Dlatego warto wcześniej rozbudzić w pociechach zainteresowanie książkami, aby w przyszłości oszczędzić im problemów z uszkodzonym wzrokiem, kręgosłupem, a w najgorszym przypadku również psychiką. Na początek wystarczą kilkuminutowe wieczorne sesje czytelnicze, które relaksują i pomagają w zasypianiu. Później dzieciaki same zaczynają sięgać po ulubioną literaturę. wręcz domagając się czytania. Trudno jest nie zauważyć dodatkowych zalet, takich jak:

  • szybsza nauka liter
  • umiejętność układania pięknych zdań i sprawnego wypowiadania się
  • wyższe oceny z przedmiotów humanistycznych
  • lepsza znajomość ortografii,

które będą latami ułatwiać szkolną egzystencję i pozwolą osiągnąć wyższe od rówieśników efekty edukacyjne.

Główny atut to przyjemność

Czytanie książek niesie ze sobą największą korzyść, jaką niewątpliwe jest mile i satysfakcjonująco spędzony czas. Tych wyjątkowych, intymnych chwil spędzonych nad ulubioną powieścią, czy tomikiem wierszy, nie da się z niczym porównać. To po trochę pewien rodzaj medytacji przenoszącej w inny wymiar świadomości.

Powiązane posty
Pozostałe

Betonowy stół do ping-ponga zewnętrzny – czym jest i jak go wybrać?

Betonowy stół do ping-ponga zewnętrzny to doskonałe rozwiązanie dla osób poszukujących trwałego i odpornego na warunki atmosferyczne stołu do gry w tenisa…
Nauka

Nowe trendy w programowaniu aplikacji: Co może zaoferować nauka na studiach inżynierskich?

Dziedzina, jaką jest programowanie, ulega ciągłym przemianom. Klasycznie definiuje się ją jako proces tworzenia programów komputerowych. Ponadto pod pojęciem programowanie kryje się…
Dom i ogródPozostałe

Maszyna do cięcia styropianu - co warto o niej widzieć?

Styropian, choć z pozoru prosty materiał, odgrywa kluczową rolę w wielu sektorach – od budownictwa po dekoracje i modelarstwo. Jego wszechstronność i…

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *