W czasach rozwijającej się technologii i ogólnodostępnej wiedzy internetowej czytanie książek stało się postrzegane jako przeżytek i niemodny rytuał. Pozostaje tylko pytanie, dlaczego pomimo krążących opinii wciąż mnóstwo ludzi zachwyca się tym papierowym nośnikiem informacji i myśli? Wielu spośród nich twierdzi nawet, że nie ma piękniejszego zapachu, jak świeżo otwarte stronnice książki. Aby zrozumieć fenomen tego zjawiska, najpierw należy poznać korzyści, jakie może przynieść czytanie.
Dlaczego warto czytać książki?
Chociaż sięganie po literaturę stało się ostatnio mało popularne, to wciąż można bez liku wymieniać zalety czytania. Od zawsze wiadomo, że rozwija ono wyobraźnię i kreatywność jak żadne inne hobby. Postaci, wydarzenia, krajobrazy, które widzi mózg zawsze są wyjątkowe i indywidualne. Tak naprawdę są małą tajemnicą, która łączy czytelnika z jego książką. Dlatego zawsze bardziej podoba się przeczytana powieść, niż jej późniejsza ekranizacja. Obejrzenie filmu kończy się zwykle uczuciem rozczarowania i niedosytu. Prawdopodobnie wynika ono z odmiennego postrzegania świata i różnorodną interpretacją fabuły przez reżysera a czytelnika. Książka daje wolność kształtowania własnej wyobraźni i nie narzuca żadnej wizji.
Przyjemne zdobywanie wiedzy
Nauka o otaczającym świecie oraz poszerzanie horyzontów to niewątpliwie istotne zalety czytania. Książka to przede wszystkim głębokie źródło wiedzy o ludzkości i jej kulturze, przyrodzie, geografii, a nawet kosmosie. Warto zaznaczyć, że jest ona przekazywana jest w sposób naturalnie łatwy. Odkrywając kolejne zapisane stronnice, instynktownie, a czasem nawet nieświadomie przyswaja się kolejne fakty i informacje. Powszechnie wiadomo, że ludzie oczytani są bardziej inteligentni niż reszta społeczeństwa i lepiej radzą sobie z nauką. Dzieje się tak dlatego, że opanowanie wiedzy przyszło w sposób spontaniczny, naturalny, a co najważniejsze nieprzymuszony.
Praktyczne korzyści z czytania książek
W dzisiejszym świecie przepełnionym komputerami bardzo trudno jest odpędzić dzieci od świecących i kolorowych ekranów. Powszechne stały się uzależnienie od różnorodnych gier multimedialnych. Dlatego warto wcześniej rozbudzić w pociechach zainteresowanie książkami, aby w przyszłości oszczędzić im problemów z uszkodzonym wzrokiem, kręgosłupem, a w najgorszym przypadku również psychiką. Na początek wystarczą kilkuminutowe wieczorne sesje czytelnicze, które relaksują i pomagają w zasypianiu. Później dzieciaki same zaczynają sięgać po ulubioną literaturę. wręcz domagając się czytania. Trudno jest nie zauważyć dodatkowych zalet, takich jak:
- szybsza nauka liter
- umiejętność układania pięknych zdań i sprawnego wypowiadania się
- wyższe oceny z przedmiotów humanistycznych
- lepsza znajomość ortografii,
które będą latami ułatwiać szkolną egzystencję i pozwolą osiągnąć wyższe od rówieśników efekty edukacyjne.
Główny atut to przyjemność
Czytanie książek niesie ze sobą największą korzyść, jaką niewątpliwe jest mile i satysfakcjonująco spędzony czas. Tych wyjątkowych, intymnych chwil spędzonych nad ulubioną powieścią, czy tomikiem wierszy, nie da się z niczym porównać. To po trochę pewien rodzaj medytacji przenoszącej w inny wymiar świadomości.
Dla mnie czytanie książek, to głównie poszerzanie horyzontów.