Technologia

Najczarniejszy czarny kolor: Czy Vantablack jest najciemniejszym znanym nam kolorem?

BMW X6 Vantablack Side 1021x574 1 Najczarniejszy czarny kolor: Czy Vantablack jest najciemniejszym znanym nam kolorem?

Jest dobrze znanym faktem, że widzimy rzeczy w różnych kolorach, ponieważ odbijają one różne części widma widzialnego. Czerwony obiekt wydaje się czerwony tylko dlatego, że jego materiał odbija czerwone światło i pochłania wszystkie inne kolory. Kiedy obiekt pochłania całe spektrum widzialne i nie odbija żadnego światła widzialnego w kierunku naszego oka, wydaje się nam czarny. Większość obiektów o czarnym zabarwieniu nadal odbija pewne światło i dlatego nie są one idealnie czarne. To rodzi pytanie – co jest najbardziej czarną rzeczą? Albo który materiał jest najczarniejszy?

Prawie doskonała czerń w MIT

12 września 2019 r. inżynierowie z Massachusetts Institute of Technology (MIT) poinformowali, że opracowali materiał, który może pochłaniać 99,995% światła widzialnego. Ten jeszcze nienazwany materiał został stworzony przy użyciu pionowo ustawionych nanorurek węglowych. Pokonując Vantablack, materiał MIT jest teraz najczarniejszym, najciemniejszym materiałem w historii.

Lśniący żółty diament pokryli oni najbardziej czarnym materiałem z MIT. Czarna powłoka pochłonęła całe światło i diament nie jest w stanie odbić niczego z powrotem.

„Nasz materiał jest 10 razy czarniejszy niż cokolwiek, co kiedykolwiek zostało zgłoszone, ale myślę, że najczarniejsza czerń jest ciągle ruchomym celem. Ktoś znajdzie czarniejszy materiał, a w końcu zrozumiemy wszystkie podstawowe mechanizmy i będziemy w stanie odpowiednio zaprojektować ostateczną czerń” – powiedział profesor aeronautyki i astronautyki na MIT.

Vantablack: Najczarniejsza czerń

Vantablack to syntetyczny materiał, który pochłania 99,965% padającego na niego światła widzialnego. Ta właściwość sprawia, że Vantablack jest jednym z najciemniejszych materiałów znanych ludzkości. Surrey NanoSystems w Wielkiej Brytanii opracował Vantablack.

Nazwa „Vantablack” składa się z akronimu VANTA (vertically aligned nanotube arrays) i koloru czarnego.

Vantablack został opracowany przy użyciu nanorurek i może być tworzony w temperaturze 400 °C, znacznie niższej niż często stosowane w takim procesie. Patrząc na samochód BMW pomalowany farbą Vantablack można naprawdę poczuć czerń tej czerni. Nie ma absolutnie żadnych odbić od obszarów pokrytych Vantablack.

Czarna dziura: Idealna czerń

Czarna dziura to z pewnością najczarniejsza „rzecz” lub „miejsce”, jakie może istnieć. Wynika to po prostu z faktu, że żadne światło nie może uciec przed grawitacyjnym przyciąganiem pochodzącym z czarnej dziury. W związku z tym nie ma mowy o odbiciu światła z powrotem do nas. Czarna dziura nie absorbuje światła, a raczej pochłania je w całości. Tak więc, jeśli chcesz spojrzeć na najczarniejszą rzecz we wszechświecie, musisz spojrzeć na czarną dziurę.

Ale jak można zobaczyć czarną dziurę, jeśli nie ma z niej światła? Prawdę mówiąc, nie możemy „zobaczyć” czarnej dziury. Możemy jedynie wyczuć jej obecność poprzez aurę światła, która otacza jej horyzont zdarzeń. Gdy światło przekroczy horyzont zdarzeń, nie ma już dla niego ucieczki.

Zdjęcie czarnej dziury może nie wydawać się tak czarne, jak można by się spodziewać lub tak czarne, jak wygląda eleganckie BMW Vantablack, ale rzecz w centrum tego obrazu jest z pewnością najczarniejszą rzeczą we wszechświecie. Światło i blask, które widać na tym zdjęciu nie pochodzą z czarnej dziury — w rzeczywistości jest dużo światła pomiędzy Twoimi oczami a czarną dziurą na zdjęciu. Światło to tworzy iluzję, jakoby czarna dziura nie była czarna, a tym najczarniejsza, ale jest raczej czymś ciemnobrązowym.

To na co patrzysz, nie jest ani wielkości BMW, ani nie znajduje się kilka metrów od nas. Ta czarna dziura znajduje się w jądrze galaktyki Messier 87, która jest oddalona od Ziemi o 53 miliony lat świetlnych. To jest powód, dla którego ta czarna dziura nie wydaje się tak czarna jak Vantablack.

Dążenie do stworzenia idealnego czarnego materiału wciąż trwa. Zobaczymy, kto i kiedy prześcignie najczarniejszą czerń MIT!

Powiązane posty
TechnologiaBiznes

Sztuczna inteligencja do obsługi klienta - zalety i wyzwania tego rozwiązania

Oczekiwania klientów nieustannie rosną, podobnie jak koszty utrzymania właściwie wszystkich narzędzi, pracowników i procesów. Właśnie dlatego sztuczna inteligencja (AI) staje się coraz…
TechnologiaMarketing i reklama

Dlaczego warto zainwestować w kurs analizy danych?

Dzisiejszy, zinformatyzowany świat wymaga od wielu jego użytkowników i beneficjentów umiejętności analizy danych. Jej znajomość jest jednym z kluczowych atutów na rynku…
Technologia

Monitoring telefonu – jak działa i jakie ma zalety?

Legalne śledzenie telefonu i aktywności wykonywanych za jego pośrednictwem stanowi ochronę przed zagrożeniami cyberprzestrzeni, czyhającymi na nieletnich. Rozwiązanie to pozwala także podjąć…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *