Sprzęt

Co to jest klawiatura ergonomiczna?

klawiatura ergonomiczna

Czy zastanawiałeś się kiedyś, co to jest klawiatura ergonomiczna? Jaki jest ich cel, dlaczego wyglądają dziwnie, jak to się ma do mnie i dlaczego powinienem się tym przejmować? To wszystko są słuszne pytania, a my jesteśmy tu po to, aby na nie odpowiedzieć.

Do czego służy klawiatura ergonomiczna?

Ergonomiczna klawiatura to klawiatura, która została zaprojektowana tak, aby pasowała do użytkownika, a nie tak, aby użytkownik musiał dopasowywać się do klawiatury. Powinna być zaprojektowana tak, aby pasowała do większości typów ciała, a nie jako statyczny element wyposażenia, który pasuje tylko do niewielkiego procenta typów ciała. Możesz zapytać: „A skąd mam wiedzieć, czy ergonomiczna klawiatura jest dla mnie?”. Odpowiedź brzmi: jeśli korzystasz z komputera, to klawiatura ergonomiczna jest dla Ciebie — jest dla każdego! Klawiatura ergonomiczna jest narzędziem służącym do wprowadzania informacji, a używanie standardowej klawiatury przez zaledwie 20 minut dziennie może prowadzić do urazów.

Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, że każdego dnia powoli wyrządza sobie krzywdę, obracając nadgarstki do wewnątrz, aby dopasować się do płaskiej klawiatury. Kiedy użytkownicy odwracają nadgarstki do wewnątrz i zaczynają pisać, zaczynają się rozwijać choroby RSI, takie jak zespół cieśni nadgarstka, ponieważ nadgarstki są utrzymywane w nienaturalnej pozycji przez cały dzień.

Klawiatury typu „dołączono do pudełka”, które są dołączane do zakupionych laptopów i komputerów stacjonarnych, nie zostały opracowane z myślą o użytkownikach. Są one opracowywane tak, aby były jak najsmuklejsze i najtańsze w produkcji. Klawiatury ergonomiczne są natomiast zaprojektowane tak, aby można je było odchylać i rozkładać pod kątem 30 stopni, dzięki czemu każdy użytkownik może znaleźć idealny dla siebie kąt, który odciąży jego nadgarstki, przedramiona i górną część ciała.

Nadgarstki NIE powinny być

  • Wygięte do wewnątrz (odchylenie promieniowe)
  • Wygięte do tyłu (odchylenie łokciowe),
  • Wygięte do góry (wyprost),
  • Zgięte w dół (zgięcie),
  • Obrócone do góry (supinacja)
  • Obrócone w dół (pronacja).

Klawiatury ergonomiczne są doskonałym rozwiązaniem dla pracowników, którzy chcą lub muszą być zgodni z zaleceniami dotyczącymi ergonomicznych klawiatur.

Dlaczego klawiatury ergonomiczne wyglądają tak, a nie inaczej?

Dzięki opatentowanemu mechanizmowi kulkowo-dźwigniowemu klawiatury mogą się odchylać i rozchylać do 30 stopni w płaszczyźnie poziomej i pionowej.  Z tego powodu na pierwszy rzut oka wyglądają one prawdopodobnie nieco nietypowo. Są one jednak zaprojektowane tak, aby miały elegancki, profesjonalny wygląd i świetnie prezentowały się w biurze.

Jakie znaczenie ma dla mnie ergonomiczna klawiatura?

Jeśli prowadzisz zdrowy tryb życia, zdrowo się odżywiasz i ćwiczysz, a mimo to używasz płaskiej klawiatury, wyrządzasz sobie niedźwiedzią przysługę. Większość ludzi spędza większość dnia w pracy przy komputerze lub innym urządzeniu. To są godziny korzystania z urządzenia, co wiąże się z niezdrowym zachowaniem. Jeśli twoje nadgarstki jeszcze nie bolą, mogą w końcu stać się problemem.  Kiedy stają się naprawdę obolałe, operacja jest zazwyczaj kolejną opcją.

Dlaczego powinienem dbać o ergonomiczne klawiatury?

Ergonomiczna klawiatura to Twój najlepszy przyjaciel w zapobieganiu wielu dolegliwościom związanym z pracą. Klawiatura jest elementem, z którym najprawdopodobniej masz najwięcej do czynienia w ciągu dnia, a ergonomiczna klawiatura pomoże Ci uniknąć RSI. Czy wolałbyś zapłacić ok. 250 złotych za klawiaturę, czy 5 000 złotych za operację usunięcia cieśni nadgarstka? Odpowiedź jest prosta.

Ergonomiczna klawiatura nie jest fanaberią. Jest to konieczność w dzisiejszych czasach i wieku technologii, aby zapobiec bólowi i rozwojowi chorób nadgarstków.

Powiązane posty
Sprzęt

Ile kosztuje laptop gamingowy?

Laptopy gamingowe cieszą się coraz większą popularnością wśród graczy, którzy cenią sobie mobilność i możliwość grania w ulubione tytuły w dowolnym miejscu. Ceny…
Sprzęt

Aparaty natychmiastowe – szybkie drukowanie zdjęć

Aparaty natychmiastowe to nie tylko narzędzie do fotografowania, lecz także urządzenia, które w jednym momencie tworzą i przekształcają chwilę w trwałą pamiątkę….
Sprzęt

Telewizor dla graczy – jakie parametry wziąć pod uwagę?

Miłośnicy konsoli stanowią dość dużą część graczy. Aby wrażenia z rozgrywki były jak najlepsze, oprócz najnowszej konsoli czy szybkiego dysku SSD, istotny…

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *