Sprzęt

Jak rozpoznać typy kabli USB i którego z nich używać?

typy kabli usb

Dlaczego istnieje tak wiele różnych typów kabli USB? Poznaj różnice pomiędzy typami złączy USB i dowiedz się, jak kupić najlepsze kable USB. Większość komputerów i urządzeń elektronicznych ma jakąś formę połączenia USB, a wiele urządzeń jest również dostarczanych w pakiecie z kablem USB. Do czego służą te wszystkie różne kable i dlaczego ma znaczenie, którego z nich używasz? To może być nieco skomplikowane, aby to wszystko ogarnąć. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o standardzie USB, w tym jak rozpoznać różne typy kabli USB i ich działanie.

6 Typów kabli USB i ich zastosowań

USB jest podobno uniwersalne, ale istnieje tak wiele różnych typów kabli i połączeń USB. Dlaczego tak jest? Jak się okazuje, każdy z nich spełnia inne funkcje, głównie w celu zachowania kompatybilności i obsługi nowych urządzeń.

Oto sześć najczęściej spotykanych typów kabli i złączy USB:

  1. Typ-A: Standardowy płaski, prostokątny interfejs, który można znaleźć na jednym końcu prawie każdego kabla USB. Większość komputerów posiada wiele portów USB-A do podłączania urządzeń peryferyjnych. Znajdziesz je również na konsolach do gier, telewizorach i innych urządzeniach. Ten kabel wkłada się tylko w jeden sposób.
  2. Typ-B: Prawie kwadratowe złącze, używane głównie do drukarek i innych urządzeń zasilanych, które podłącza się do komputera. Obecnie nie są one zbyt powszechne, ponieważ większość urządzeń przeszła na mniejsze złącze.
  3. Mini-USB: Mniejszy typ złącza, który był standardem dla urządzeń mobilnych jakiś czas temu. Chociaż nie są one tak powszechne dzisiaj, nadal można je zobaczyć w niektórych urządzeniach, głównie firmy Sony. Należą do nich aparaty fotograficzne, kontroler PlayStation 3, odtwarzacze MP3 i podobne.
  4. Micro-USB: Kolejny miniony standard, powoli tracący na popularności, dla urządzeń mobilnych i przenośnych. Jest nawet mniejszy niż mini-USB. Chociaż nadal można znaleźć micro-USB w niektórych smartfonach, tabletach, power bankach USB i kontrolerach gier, wiele z nich przeszło na USB-C.
  5. Typ-C: Jest to najnowszy typ kabla USB. Jest to odwracalne połączenie, które zapewnia wyższą prędkość transferu i większą moc niż poprzednie typy USB. Może też pełnić wiele funkcji. Znajdziesz go w wielu nowoczesnych laptopach i smartfonach, w tym w MacBookach, telefonach Pixel oraz kontrolerach do PlayStation 5 i Xbox Series S|X.
  6. Lightning: Nie jest to prawdziwy standard USB, lecz własne złącze Apple dla iPhone’a, słuchawek AirPods, niektórych modeli iPada i innych urządzeń. Ma rozmiar zbliżony do USB-C i jest standardowo montowane w większości urządzeń Apple wydanych od września 2012 roku. Starsze urządzenia Apple korzystają z dużo większego, 30-stykowego złącza, a nowsze modele iPada Pro – z USB-C.

W większości przypadków, kable USB mają jeden standardowy koniec typu A i jeden koniec typu B. Końcówka typu-A zasila urządzenie, podczas gdy końcówka typu-B odbiera zasilanie. Ma to na celu zapobieganie potencjalnym uszkodzeniom, które mogłyby być spowodowane na przykład przez połączenie dwóch komputerów za pomocą USB-A.

Złącza Mini i Micro są uważane za mniejsze formy złącza typu B, mimo że „typ-B” zazwyczaj nie występuje w ich nazwie.

Ogólnie rzecz biorąc, kable, których będziesz używać najczęściej, a zatem które będziesz musiał wymienić, to micro-USB, USB-C i Lightning.

Standardy prędkości USB.

Rodzaje połączeń USB to tylko połowa historii, ponieważ USB przeszedł również przez wiele standardów o różnych prędkościach transferu danych. Złącze kabla nie musi oznaczać, że używa on określonego standardu.

Główne wersje prędkości USB to:

  • USB 1.x był oryginalnym standardem, i jest przestarzały według współczesnych benchmarków. Jest bardzo mało prawdopodobne, abyś znalazł urządzenia używające tego standardu w dzisiejszych czasach.
  • USB 2.0 wprowadziło wiele nowoczesnych norm USB, w tym obsługę kabli Mini i Micro, USB OTG (patrz poniżej) i wiele innych. Jest to najwolniejsza prędkość USB używana do dziś. Znajdziesz go w tanich dyskach flash, urządzeniach takich jak myszy i klawiatury, i podobnych. Większość komputerów nadal zawiera kilka portów USB 2.0.
  • USB 3.x to obecny standard prędkości USB. Jest on znacznie szybszy niż USB 2.0 i dlatego jest zalecany dla urządzeń takich jak zewnętrzne dyski twarde. Port lub złącze USB 3.x można zazwyczaj rozpoznać po niebieskim kolorze. Niektóre porty USB 3.0 mają również symbol SS (skrót od Super Speed). Większość nowych komputerów posiada co najmniej jeden port USB 3, a wysokiej jakości dyski flash wykorzystują ten standard.
  • USB 4.0 jest najnowszym standardem. Stanie się on normą w ciągu najbliższych kilku lat, podobnie jak USB 3 potrzebował trochę czasu, aby się przyjąć.

Można używać urządzenia USB 2.0 w porcie USB 3, lub urządzenia USB 3 w porcie USB 2.0, ale żadna z tych konfiguracji nie zapewnia dodatkowych korzyści związanych z prędkością. USB 3 również przeszedł przez kilka „generacji”, które są skomplikowane do śledzenia.

Co to jest USB-C?

USB-C to najnowszy standard kabla, który ma wiele zalet. Jest mniejszy niż USB-A, odwracalny i szybki. USB-C może zarówno odbierać, jak i dostarczać znacznie więcej mocy niż poprzednie wersje USB. W praktyce MacBooki firmy Apple są obecnie wyposażone wyłącznie w porty USB-C.

Oprócz przesyłania danych USB-C może także zasilać inne urządzenia, wyświetlać obraz na monitorze i nie tylko.

W przeciwieństwie do USB-A, kable ze złączami USB-C na obu końcach są standardowe i pozwalają w pełni wykorzystać jego możliwości. Jednak kable USB-C do USB-A są również powszechne, co pozwala na kompatybilność ze starszymi urządzeniami.

Jeśli jest nowszy, Twój telefon lub tablet z Androidem prawdopodobnie używa USB-C zamiast micro-USB. Niektóre laptopy i tablety są wyposażone w port USB-C; Nintendo Switch również używa go do zasilania. Ponieważ USB-C nie został jeszcze wszędzie przyjęty, być może będziesz musiał kupić przejściówki z USB-C na USB-A, aby ułatwić sobie zmianę.

Zapoznaj się z porównaniem USB-C i USB-A, aby dowiedzieć się więcej.

Co to jest USB On-The-Go?

USB On-The-Go (OTG) to standard dostępny w wielu telefonach z systemem Android, który pozwala urządzeniom przenośnym działać jako hosty USB.

Załóżmy, że masz dysk zewnętrzny, smartfon i laptop. Co zrobisz, jeśli chcesz przenieść pliki z dysku zewnętrznego do smartfona? Normalnym, ale żmudnym sposobem jest przeniesienie plików z dysku zewnętrznego do laptopa, a następnie z laptopa do smartfona.

Dzięki USB OTG smartfon może faktycznie gościć dysk zewnętrzny, omijając w ten sposób całkowicie wymóg posiadania laptopa. I to jest tylko jeden z wielu sposobów korzystania z USB OTG.

Aby korzystać z USB OTG, będziesz potrzebował odpowiedniego adaptera, dzięki któremu będziesz mógł podłączyć kabel USB-A do swojego telefonu. Jednak nie wszystkie urządzenia obsługują OTG. Jeśli nie jesteś pewien, sprawdź instrukcję obsługi swojego telefonu lub pobierz aplikację taką jak USB OTG Checker.

Niestety, urządzenia mobilne firmy Apple nie oferują odpowiedniej obsługi USB OTG. Nadal jednak możesz podłączyć niektóre zewnętrzne urządzenia pamięci masowej do iPhone’a lub iPada.

Porady przy zakupie kabli USB

Jeśli masz starszy telefon lub tablet z Androidem, prawdopodobnie używa on kabla micro-USB. Nawet osoby głęboko zakorzenione w ekosystemie Apple lub z portami USB-C na swoich telefonach będą musiały czasami używać micro-USB. To jest nadal widoczne przy niektórych akumulatorach, głośnikach Bluetooth, i tym podobnych.

Każdy, kto kupuje dużo gadżetów będzie budować kolekcję kabli micro-USB, ponieważ są one pakowane w prawie każdym urządzeniu. Ze względu na to, że są one zazwyczaj wymienne, można używać różnych kabli do różnych urządzeń.

Kiedy nadszedł czas, aby kupić nowy kabel, jest kuszące, aby wybrać najtańszą opcję. Jednak przeważnie jest to zły pomysł. Słabo wykonane kable mogą powodować różnego rodzaju problemy. Począwszy od uciążliwości, takich jak powolne ładowanie i zawodne działanie, po poważne problemy, takie jak złamanie, a nawet zagrożenie pożarowe.

Jest to szczególnie widoczne w przypadku USB-C. We wczesnych wersjach USB-C wiele kabli było nieprawidłowo skonfigurowanych i mogło uszkodzić urządzenia. Nowoczesne kable nie powinny mieć tego problemu, ale nadal mądrze jest upewnić się, że Twoja ładowarka jest bezpieczna.

Chociaż nie musisz kupować kabla od producenta telefonu, powinieneś trzymać się uznanych marek. Jest to niewielka różnica w cenie, ale warto.

Innym ważnym aspektem jest długość kabla. Krótkie kable są świetne do przenoszenia, ale to może doprowadzić do tego, że będziesz siedział na podłodze obok gniazdka elektrycznego, gdy telefon się ładuje. Z drugiej strony, zbyt długi kabel może być niewygodny do przenoszenia, łatwiej się plącze i stanowi potencjalne zagrożenie potknięciem.

Metr to dobra minimalna długość kabla do ładowania. Pozwala to na trzymanie telefonu w ręku przy jednoczesnym podłączeniu do baterii w torbie lub kieszeni. Zazwyczaj są one również wystarczająco długie, aby sięgnąć od gniazdka do biurka. Jeśli często trzeba korzystać z urządzenia z dala od gniazdka podczas ładowania, dwa metry kabla będzie zazwyczaj wystarczające.

Teraz kable USB wreszcie mają sens

Omówiliśmy rodzaje złączy USB, standardy transferu USB, jak kupić kabel wysokiej jakości i wiele więcej. Mamy nadzieję, że lepiej rozumiesz USB i jak używać go we wszystkich swoich urządzeniach. Oczywiście, USB to tylko początek. Istnieje wiele innych rodzajów kabli, o których należy wiedzieć podczas korzystania z komputera.

Powiązane posty
Sprzęt

Aparaty natychmiastowe – szybkie drukowanie zdjęć

Aparaty natychmiastowe to nie tylko narzędzie do fotografowania, lecz także urządzenia, które w jednym momencie tworzą i przekształcają chwilę w trwałą pamiątkę….
Sprzęt

Telewizor dla graczy – jakie parametry wziąć pod uwagę?

Miłośnicy konsoli stanowią dość dużą część graczy. Aby wrażenia z rozgrywki były jak najlepsze, oprócz najnowszej konsoli czy szybkiego dysku SSD, istotny…
Sprzęt

Nowoczesne anteny TV i wzmacniacze sygnałów - jakie jest ich przeznaczenie?

Montaż anten satelitarnych musi zostać wykonany w odpowiedni sposób, ponieważ tylko dzięki temu będzie można zapewnić sobie działanie bez zakłóceń. Należy zadbać…

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *