Sprzęt

12 użytecznych sposobów na ponowne wykorzystanie starego routera

router

Stary router plącze się w twojej szufladzie? Oto jak ponownie wykorzystać swój stary router i zaoszczędzić trochę pieniędzy, zamiast go wyrzucać! Myślisz, że nadszedł czas na nowy router? Może twój nowy dostawca usług internetowych (ISP) wysłał jeden, lub chcesz po prostu uaktualnić ofertę. Tak czy inaczej, masz do czynienia z problemem:

Co należy zrobić ze starym routerem?

W przypadku zmiany dostawcy usług internetowych często będziesz poproszony o zwrot starszego urządzenia. Ale jeśli masz stary router oto kilka sposobów, jak można go ponownie wykorzystać. Być może jest w pudełku, może zagracać szufladę lub zgubić się z tyłu szafy. Niezależnie od przypadku, stary router lub modem/router typu combo może być ponownie wykorzystane.

Zidentyfikowaliśmy 12 sposobów na ponowne wykorzystanie starego routera Wi-Fi:

 1. Połączenie Wi-Fi dla gości.
 2. Bezprzewodowy wzmacniacz.
 3. Tanie radio internetowe.
 4. Użycie starego routera jako przełącznika sieciowego.
 5. Przystosować go jako mostek bezprzewodowy.
 6. Przekształcić router w NAS.
 7. Użyj starego routera jako serwera WWW.
 8. DIY router VPN.
 9. Sprzedaj router na portalu aukcyjnym.
 10. Załóż osobną sieć dla urządzeń IoT
 11. Dowiedz się więcej o sieci domowej.
 12. Podaruj go szkole.

Przyjrzyjmy się każdemu z tych zastosowań dla starych routerów w sposób bardziej szczegółowy.

Zbuduj bezprzewodowy wzmacniacz (Repeater)

Co zrobić, jeśli sieć Wi-Fi nie rozciąga się na cały dom? W takim przypadku można skorzystać z adapterów powerline Ethernet, ale dobrą alternatywą jest dodanie drugiego routera.

Oznacza to podłączenie starego routera do nowej sieci bezprzewodowej, wykorzystując sygnał Wi-Fi. Może on wtedy dzielić dostęp do sieci Wi-Fi, zapewniając większy zasięg. Chociaż mogą wystąpić pewne problemy z opóźnieniami, jest to szybki i łatwy sposób na rozszerzenie sieci bezprzewodowej.

Ma różne zastosowania, od zwiększenia sygnału Wi-Fi w całym domu do pozwalając strumieniowego przesyłania wideo do tabletu podczas wypoczynku w ogrodzie.

Połączenie Wi-Fi dla gości

Jeśli masz ludzi regularnie wpadających i korzystających z bezprzewodowego Internetu, dlaczego nie dać im ich własnej sieci?

To jest jak projekt bezprzewodowego repeatera, ale z twistem. Router łączy się z istniejącą, chronioną hasłem siecią, ale daje wolny od hasła dostęp do nowych urządzeń. Będzie to korzystać z funkcji sieci gościnnej w starym routerze. Domyślnie, to zapobiega gościom dostępu do innych urządzeń w sieci.

Tani streamer radia internetowego

Chcesz cieszyć się swoimi ulubionymi stacjami radiowymi w Internecie? Niektóre routery mogą być skonfigurowane do odtwarzania radia internetowego, jeśli jesteś przygotowany do instalacji OpenWrt lub DD-WRT niestandardowego oprogramowania układowego routera.

Będziesz potrzebował trochę innego oprogramowania, jak również karty dźwiękowej USB do wyjścia audio.

Chociaż nie jest to łatwe do zbudowania, i jest dostępnych wiele innych opcji radia internetowego, to nadal jest to świetny projekt. To daje wgląd w instalację niestandardowego oprogramowania.

Użyj routera jako taniego przełącznika sieciowego

Większość routerów nie ma więcej niż sześć portów Ethernet. Wraz ze wzrostem technologii bezprzewodowej wokół domu, liczba ta może być nawet tak niska, jak cztery. Ale z oczywistą potrzebą urządzeń, które mają być podłączone przez Ethernet, może zabraknąć portów.

Na przykład, gry online na konsoli lub komputerze PC są niezawodne przy użyciu sieci Ethernet. Dekoder telewizyjny zapewni lepszy streaming przez Ethernet niż bezprzewodowo.

Jeśli zabraknie portów Ethernet, można dodać więcej za pomocą przełącznika sieciowego. Jest to w zasadzie sieciowa wersja listwy zasilającej, z dodatkowymi portami podłączonymi do jednego portu na routerze.

Twój stary router ma zazwyczaj cztery lub więcej portów, więc podłączenie będzie natychmiast zwiększać liczbę dostępnych portów. Powinieneś wyłączyć sieć bezprzewodową na starym routerze, aby uniknąć konfliktów.

Przekształć stary router w bezprzewodowy most

Co jeśli Twój nowy router jest tylko bezprzewodowy? Być może dostawca usług internetowych nie oferuje routera z portami Ethernet, a może korzystasz z usług dostawcy Internetu 4G lub 5G. Tak czy inaczej, jeśli trzeba podłączyć urządzenia Ethernet do sieci domowej, bezprzewodowy most jest rozwiązaniem.

Choć niedrogie, stary router może być ponownie wykorzystane jako most bezprzewodowy.

To działa trochę jak bezprzewodowy repeater, ale zamiast udostępniać połączenie Wi-Fi, most bezprzewodowy oferuje Ethernet. Stary router łączy się z istniejącą siecią Wi-Fi – wystarczy podłączyć urządzenia do portów Ethernet.

Przekształć swój router w dysk NAS

Szukasz sposobu na przechowywanie danych na jednym urządzeniu i dostęp do nich z dowolnego miejsca w domu? Musisz podłączyć dysk sieciowy (NAS), którym jest w zasadzie dysk twardy dołączony do sieci.

Podczas gdy urządzenia NAS są wystarczająco przystępne, ze starym routerem, można zaoszczędzić pieniądze. Należy pamiętać, że jest to ograniczone do routerów, które mogą uruchomić niestandardowe oprogramowanie (jak DD-WRT) i mają port USB. Należy również być w stanie przeglądać zawartość każdego podłączonego urządzenia USB za pośrednictwem routera.

(Bez USB, nie ma sposobu, aby dołączyć dysk twardy lub pamięci flash USB).

Po skonfigurowaniu, Twój NAS zbudowany na zamówienie powinien dać Ci natychmiastowy dostęp do plików z dowolnego miejsca w domu.

Użyj starego routera jako serwera WWW

Pomyśl o tym: Twój stary router będzie działał pod kontrolą OpenWRT lub DD-WRT. Może na nim działać NAS lub hub inteligentnego domu. Nie bez powodu może też hostować podstawową stronę internetową.

Może to być strona tylko dla domu, przeznaczona do dzielenia się ważnymi informacjami z rodziną. Alternatywnie, może to być nawet blog, jak niestandardowe firmware routera będzie obsługiwać LAMP (Linux, Apache, MySQL, PHP). Oznacza to, że można potencjalnie zainstalować WordPress.

Prowadzisz stronę internetową i potrzebujesz niedrogiego miejsca do testowania motywów, wtyczek i nowego kodu? Twój stary router może być idealny.

Stwórz własny router VPN

Stare routery obsługiwane przez niestandardowe oprogramowanie firmware mogą być skonfigurowane z oprogramowaniem VPN. Oznacza to, że jeśli masz konto VPN, można go skonfigurować na routerze.

W rezultacie każde urządzenie w Twojej sieci jest chronione przez VPN. Nie musisz instalować indywidualnych aplikacji klienckich na komputerze lub urządzeniach mobilnych, gdy łączysz się z VPN za pośrednictwem sieci domowej.

Zauważ, że niektóre stare routery mają funkcję VPN, ale działa ona tylko wtedy, gdy są one ustawione w trybie modem-only.

Zarabiaj pieniądze na swoim starym routerze

Jeśli nie masz ochoty tracić czasu, próbując skonfigurować swój stary router z nowoczesnym sprzętem, dlaczego nie sprzedać go?

Różne punkty sprzedaży pozwalają zarobić kilka złotych. Wystarczy wymienić urządzenie z marką i numerem modelu. Twoim klientem będzie zazwyczaj każdy, kto szuka niedrogiego routera, ale entuzjaści sieci, i retro kolekcjonerzy tech mogą być również zainteresowani.

Generowanie gotówki dla starego sprzętu jest to świetny sposób, aby zebrać fundusze na nowe gadżety.

Skonfiguruj oddzielną sieć dla urządzeń IoT i inteligentnego domu

Jak wspomniano wcześniej, większość obecnych routerów pozwala na skonfigurowanie dodatkowej sieci. Ale to nie tylko dla gości w domu. Ma kilka zastosowań, nie tylko ustawienie sieci wtórnej dla Internetu rzeczy (IoT) i inteligentnych urządzeń.

Ale co, jeśli router nie obsługuje tego rozwiązania? Nadszedł czas, aby pomyśleć o swoim starym routerze. Podobnie jak w przypadku tworzenia mostu bezprzewodowego, router może być podłączony do sieci głównej, a następnie po prostu połącz swoje urządzenia IoT do niego. W przypadku problemów można łatwo wyciągnąć wtyczkę, podczas gdy zapora na routerze może być używana do konfigurowania połączeń.

Dowiedz się więcej o sieci domowej

Routery to urządzenia typu plug and play. Konfigurują one nowe połączenia automatycznie, umożliwiając szybkie i łatwe uzyskanie dostępu do Internetu.

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej o swojej sieci domowej, zajrzałbyś na ekran administratora. Ale jeśli kliknąłeś złą opcję, wszystko może pójść źle. Rozwiązanie? Użyj starego routera, aby dowiedzieć się więcej o sieci domowej. Zapory ogniowe, DMZs, filtry MAC, i więcej można nauczyć się z praktycznego doświadczenia, które nie powali całej sieci.

Korzystanie z sieci hostowanej na starym routerze, nie trzeba polegać na fabrycznym resetowaniu, jeśli coś pójdzie nie tak.

Przekaż swój stary router

Wreszcie, dlaczego po prostu nie oddać starego routera do dobrej sprawy? Szkoły, przedszkola, organizacji charytatywnej.

Każda organizacja, która opiera się na życzliwości, może użyć starego routera do rozszerzenia ich sieci, strumień radia internetowego, skonfigurować gościnnie sieci Wi-Fi, lub którykolwiek z innych zastosowań wymienionych tutaj. Możesz nie zarobić żadnych pieniędzy z routera, ale będziesz wiedzieć, że jest on używany w dobrej sprawie.

Twój stary Router nie jest tak stary po wszystkim!

To wszystko są świetne sposoby na ponowne wykorzystanie starego routera, bez względu na to, jak stary może być. Nawet jeśli brakuje niektórych kluczowych funkcji bezprzewodowych, nadal można go używać jako przełącznik, lub sieci gości. Jeśli nic z tego nie działa, jednak może to być czas, aby rozważyć sprzedaż lub recyklingu urządzenia.

Powiązane posty
Sprzęt

Ile kosztuje laptop gamingowy?

Laptopy gamingowe cieszą się coraz większą popularnością wśród graczy, którzy cenią sobie mobilność i możliwość grania w ulubione tytuły w dowolnym miejscu. Ceny…
Sprzęt

Aparaty natychmiastowe – szybkie drukowanie zdjęć

Aparaty natychmiastowe to nie tylko narzędzie do fotografowania, lecz także urządzenia, które w jednym momencie tworzą i przekształcają chwilę w trwałą pamiątkę….
Sprzęt

Telewizor dla graczy – jakie parametry wziąć pod uwagę?

Miłośnicy konsoli stanowią dość dużą część graczy. Aby wrażenia z rozgrywki były jak najlepsze, oprócz najnowszej konsoli czy szybkiego dysku SSD, istotny…

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *