Sprzęt

Telewizor dla graczy – jakie parametry wziąć pod uwagę?

13430 D7C8dmqnBEGVoNYq Telewizor dla graczy – jakie parametry wziąć pod uwagę?

Miłośnicy konsoli stanowią dość dużą część graczy. Aby wrażenia z rozgrywki były jak najlepsze, oprócz najnowszej konsoli czy szybkiego dysku SSD, istotny będzie również wybór odpowiedniego telewizora. Jakie parametry powinien posiadać telewizor dla graczy, abyśmy mogli cieszyć się płynnym obrazem i świetnymi wrażeniami wizualnymi?

Telewizor dla graczy – najważniejsze parametry

Raczej nikt nie kupuje telewizora z przeznaczeniem wyłącznie do grania. Jest to bowiem produkt, którego naczelną funkcją jest oglądanie materiałów wideo, takich jak filmy i seriale. Jednak jeśli zależy nam na tym, by był to również telewizor dla graczywarto wziąć pod uwagę takie parametry jak rozdzielczość, przekątna, technologia wyświetlania obrazu oraz jakość dźwięku.

Oczywiście wybierając telewizor gamingowy zwykle stawiamy na duże przekątne ekranu, rzędu 55 czy 65 cali. Warto jednak pamiętać, że duży rozmiar powinien iść w parze z wyższą rozdzielczością. Aby obraz był wyraźny i szczegółowy, dla modeli powyżej 50” powinniśmy wybrać jakość 4K.

A jakie technologie wyświetlania obrazu mamy do wyboru? Obecnie są to najczęściej OLED i QLED. Ich wybór powinien być jednak indywidualną kwestią, zależną od naszych preferencji. Pierwsza technologia oferuje szerokie kąty widzenia, nieograniczony kontrast i doskonałe odwzorowanie kolorów. Druga wiąże się z wysoką jasnością i dużą paletą barw.

A co z częstotliwością odświeżania ekranu? Aby obraz był płynny, warto zainwestować w telewizor do gierktóry będzie miał minimum 120 Hz. Coraz częściej spotkamy już modele z częstotliwością 144 Hz.

Jakość dźwięku również jest bardzo istotna. Jeśli nie możemy sobie pozwolić na soundbar, zwróćmy uwagę na to, czy telewizor do grania umożliwia obsługę dźwięku przestrzennego Dolby Atmos® . Najlepiej, by ta funkcja szła w parze z wielokanałowymi głośnikami.

Telewizor do gier – funkcje dedykowane dla graczy

Wybierając telewizor do graniapoza wspomnianymi już parametrami, należy wziąć pod uwagę również funkcje i technologie dedykowane graczom. W przypadku produktów Samsung jest to przede wszystkim funkcja FreeSync Premium Pro*, dzięki której możemy cieszyć się niskim input lagiem oraz redukcją rozdarcia i szarpania obrazu.

Telewizor gamingowy Samsung, np. model S90C, posiada Ultraszeroki Widok w Grach** oraz Panel Gracza 3.0. Jeśli chodzi o widok, mamy do wyboru proporcje 21:0 lub 32:9. Z kolei tryb gracza umożliwia wyświetlanie aktualnej liczby klatek na sekundę (FPS) oraz skali input lagu, a także pozwala przejąć kontrolę nad dodatkowymi akcesoriami, np. słuchawkami. Ponadto możemy też z poziomu panelu powiększyć mini mapę czy przesłać ją na zewnętrzny ekran. Na uwagę zasługuje też aplikacja XBOX, która wymaga wykupionej usługi Game Pass aby móc grać w chmurze *** i Xbox Game Pass****, bez użycia konsoli.

Tekst przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska

* Wrażenia z oglądania mogą się różnić w zależności od rodzaju treści i procesora graficznego.

**Ultra szeroki Widok w Grach jest dostępny dla gier obsługujących tę funkcję oraz tylko dla gier PC. Niektóre tytuły gier mogą nie obsługiwać tej funkcji lub korzystać z niej z ograniczeniami. Może być wymagana zmiana rozdzielczości ekranu z urządzenia zewnętrznego.

***Usługa dostępna na telewizorach Samsung wprowadzonych na polski rynek w 2022 roku (linia B). Do prawidłowego działania usługi wymagane są: szybkie połączenie z Internetem, subskrypcja Xbox Game Pass Ultimate i kompatybilny kontroler.

**** W usłudze Xbox Game Pass mogą występować dodatkowe opłaty za wykupienie subskrypcji.

Powiązane posty
Sprzęt

Aparaty natychmiastowe – szybkie drukowanie zdjęć

Aparaty natychmiastowe to nie tylko narzędzie do fotografowania, lecz także urządzenia, które w jednym momencie tworzą i przekształcają chwilę w trwałą pamiątkę….
Sprzęt

Nowoczesne anteny TV i wzmacniacze sygnałów - jakie jest ich przeznaczenie?

Montaż anten satelitarnych musi zostać wykonany w odpowiedni sposób, ponieważ tylko dzięki temu będzie można zapewnić sobie działanie bez zakłóceń. Należy zadbać…
Sprzęt

Szerokie monitory – dla kogo okażą się odpowiednie?

Szerokie monitory są coraz bardziej popularne w dzisiejszym świecie technologii. Zaprojektowane tak, aby zapewnić użytkownikom większą przestrzeń roboczą i bardziej wydajną pracę lub…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *