Czasy, gdy każdy mógł pozostać w Internecie nie tylko anonimowy, ale również bezpieczny, dawno i bezpowrotnie minęły. Dziś praktycznie każda osoba, która korzysta z sieci jest narażona na różnorodne ataki ze strony hackerów, aplikacji śledzących aktywność oraz potencjalnych oszustów. Jedną z podstawowych czynności, chroniącą prywatność w sieci jest korzystanie z oprogramowania VPN. Czym jest? Do czego służy?
Co to jest VPN?
Wirtualna sieć prywatna, w skrócie VPN (od ang. Virtual Private Network) to sposób łączenia się z Internetem za pomocą szyfrowanego przesyłania i odbierania danych z zewnętrznym serwerem za pomocą specjalnego połączenia. W przeszłości dotyczyło to głównie przedsiębiorstw, których pracownicy wykonywali swoje zadania z domu.
Wiele firm wciąż bardzo chętnie korzysta z tego rozwiązania, a pandemia COVID-19 wymogła na biznesach wysłanie pracowników na tzw. home-office. VPN stał się bardzo popularny również wśród prywatnych użytkowników Internetu. Wynika to głównie z rosnącej świadomości istnienia różnych pułapek, które czyhają na osoby korzystające z Internetu oraz potrzeby chronienia swojej prywatności.
Do czego służy VPN?
VPN opiera się na stworzeniu tunelu, w którym dane przesyłane i odbierane przez użytkownika są szyfrowane i do sieci wychodzą z zewnętrznego serwera. W ten sposób jest on w stanie zapewnić sobie podstawowe bezpieczeństwo korzystania z wirtualnej rzeczywistości oraz chronić swoje dane wrażliwe, zapisane na urządzeniu, z którego korzysta.
Połączenie ukrywa adres IP, dzięki czemu użytkownik zyskuje anonimowość połączenia, co tworzy barierę między potencjalnymi atakami z zewnątrz, a komputera czy telefonu z włączoną usługą VPN (hacker musi najpierw znaleźć prawdziwy adres IP, chyba, że system jest zainfekowany od wewnątrz). Korzystanie z sieci prywatnej jest szczególnie ważne, gdy urządzenie łączy się z Internetem typu otwartego (tzw. hot-spot), do którego dostęp ma każdy, kogo sprzęt obsługuje połączenie z Wi-Fi.
Gwarancja bezpieczeństwa w sieci?
Niestety samo korzystanie z VPN nie jest w stanie całkowicie ochronić prywatności użytkownika Internetu. Należy pamiętać o tym, aby korzystać z oprogramowania antywirusowego – oczywiście, najlepszym będzie takie, które potrafi wykryć atak z zewnątrz oraz zablokować go, jednocześnie informując o tym właściciela urządzenia.
Poza korzystaniem z antywirusa oraz VPN warto zadbać o to, aby hasła, których się używa były w miarę różnorodne oraz skomplikowane. Nie zaleca się ustawiania jednego, prostego do złamania hasła na wszystkich powiązanych ze sobą kontach – poczcie e-mail, komunikatorach, mediach społecznościowych czy bankowości internetowych. Warto mieć w zanadrzu parę różnych, najlepiej ciągów znaków (małych i dużych), cyfr i znaków specjalnych – to znacznie utrudni pozyskanie dostępu do danych osobom niepożądanym.
Ostatnią i prawdopodobnie najważniejszą kwestią jest uważność i czujność użytkownika Internetu. Nie należy otwierać podejrzanych wiadomości, plików czy stron internetowych – to najprostsza droga do stracenia ważnych, prywatnych danych.
Ja używam, zawsze to mniej śledzenia 🙂