InternetTechnologia

Co to jest VPN? Jak działa i do czego służy?

shutterstock 2055869939 1024x683 1 Co to jest VPN? Jak działa i do czego służy?

Czasy, gdy każdy mógł pozostać w Internecie nie tylko anonimowy, ale również bezpieczny, dawno i bezpowrotnie minęły. Dziś praktycznie każda osoba, która korzysta z sieci jest narażona na różnorodne ataki ze strony hackerów, aplikacji śledzących aktywność oraz potencjalnych oszustów. Jedną z podstawowych czynności, chroniącą prywatność w sieci jest korzystanie z oprogramowania VPN. Czym jest? Do czego służy?

Co to jest VPN?

Wirtualna sieć prywatna, w skrócie VPN (od ang. Virtual Private Network) to sposób łączenia się z Internetem za pomocą szyfrowanego przesyłania i odbierania danych z zewnętrznym serwerem za pomocą specjalnego połączenia. W przeszłości dotyczyło to głównie przedsiębiorstw, których pracownicy wykonywali swoje zadania z domu.

Wiele firm wciąż bardzo chętnie korzysta z tego rozwiązania, a pandemia COVID-19 wymogła na biznesach wysłanie pracowników na tzw. home-office. VPN stał się bardzo popularny również wśród prywatnych użytkowników Internetu. Wynika to głównie z rosnącej świadomości istnienia różnych pułapek, które czyhają na osoby korzystające z Internetu oraz potrzeby chronienia swojej prywatności.

Do czego służy VPN?

VPN opiera się na stworzeniu tunelu, w którym dane przesyłane i odbierane przez użytkownika są szyfrowane i do sieci wychodzą z zewnętrznego serwera. W ten sposób jest on w stanie zapewnić sobie podstawowe bezpieczeństwo korzystania z wirtualnej rzeczywistości oraz chronić swoje dane wrażliwe, zapisane na urządzeniu, z którego korzysta.

Połączenie ukrywa adres IP, dzięki czemu użytkownik zyskuje anonimowość połączenia, co tworzy barierę między potencjalnymi atakami z zewnątrz, a komputera czy telefonu z włączoną usługą VPN (hacker musi najpierw znaleźć prawdziwy adres IP, chyba, że system jest zainfekowany od wewnątrz). Korzystanie z sieci prywatnej jest szczególnie ważne, gdy urządzenie łączy się z Internetem typu otwartego (tzw. hot-spot), do którego dostęp ma każdy, kogo sprzęt obsługuje połączenie z Wi-Fi.

Gwarancja bezpieczeństwa w sieci?

Niestety samo korzystanie z VPN nie jest w stanie całkowicie ochronić prywatności użytkownika Internetu. Należy pamiętać o tym, aby korzystać z oprogramowania antywirusowego – oczywiście, najlepszym będzie takie, które potrafi wykryć atak z zewnątrz oraz zablokować go, jednocześnie informując o tym właściciela urządzenia.

Poza korzystaniem z antywirusa oraz VPN warto zadbać o to, aby hasła, których się używa były w miarę różnorodne oraz skomplikowane. Nie zaleca się ustawiania jednego, prostego do złamania hasła na wszystkich powiązanych ze sobą kontach – poczcie e-mail, komunikatorach, mediach społecznościowych czy bankowości internetowych. Warto mieć w zanadrzu parę różnych, najlepiej ciągów znaków (małych i dużych), cyfr i znaków specjalnych – to znacznie utrudni pozyskanie dostępu do danych osobom niepożądanym.

Ostatnią i prawdopodobnie najważniejszą kwestią jest uważność i czujność użytkownika Internetu. Nie należy otwierać podejrzanych wiadomości, plików czy stron internetowych – to najprostsza droga do stracenia ważnych, prywatnych danych.

Powiązane posty
Internet

Jak wybrać internet dla gracza?

Wybór odpowiedniego internetu do gier online to kwestia, która wymaga uwzględnienia kilku czynników, aby zapewnić optymalne wrażenia z gry. Najlepszym wyborem dla…
TechnologiaBiznes

Sztuczna inteligencja do obsługi klienta - zalety i wyzwania tego rozwiązania

Oczekiwania klientów nieustannie rosną, podobnie jak koszty utrzymania właściwie wszystkich narzędzi, pracowników i procesów. Właśnie dlatego sztuczna inteligencja (AI) staje się coraz…
TechnologiaMarketing i reklama

Dlaczego warto zainwestować w kurs analizy danych?

Dzisiejszy, zinformatyzowany świat wymaga od wielu jego użytkowników i beneficjentów umiejętności analizy danych. Jej znajomość jest jednym z kluczowych atutów na rynku…

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *