InternetTechnologia

Co to jest VPN? Jak działa i do czego służy?

shutterstock 2055869939 1024x683 1 Co to jest VPN? Jak działa i do czego służy?

Czasy, gdy każdy mógł pozostać w Internecie nie tylko anonimowy, ale również bezpieczny, dawno i bezpowrotnie minęły. Dziś praktycznie każda osoba, która korzysta z sieci jest narażona na różnorodne ataki ze strony hackerów, aplikacji śledzących aktywność oraz potencjalnych oszustów. Jedną z podstawowych czynności, chroniącą prywatność w sieci jest korzystanie z oprogramowania VPN. Czym jest? Do czego służy?

Co to jest VPN?

Wirtualna sieć prywatna, w skrócie VPN (od ang. Virtual Private Network) to sposób łączenia się z Internetem za pomocą szyfrowanego przesyłania i odbierania danych z zewnętrznym serwerem za pomocą specjalnego połączenia. W przeszłości dotyczyło to głównie przedsiębiorstw, których pracownicy wykonywali swoje zadania z domu.

Wiele firm wciąż bardzo chętnie korzysta z tego rozwiązania, a pandemia COVID-19 wymogła na biznesach wysłanie pracowników na tzw. home-office. VPN stał się bardzo popularny również wśród prywatnych użytkowników Internetu. Wynika to głównie z rosnącej świadomości istnienia różnych pułapek, które czyhają na osoby korzystające z Internetu oraz potrzeby chronienia swojej prywatności.

Do czego służy VPN?

VPN opiera się na stworzeniu tunelu, w którym dane przesyłane i odbierane przez użytkownika są szyfrowane i do sieci wychodzą z zewnętrznego serwera. W ten sposób jest on w stanie zapewnić sobie podstawowe bezpieczeństwo korzystania z wirtualnej rzeczywistości oraz chronić swoje dane wrażliwe, zapisane na urządzeniu, z którego korzysta.

Połączenie ukrywa adres IP, dzięki czemu użytkownik zyskuje anonimowość połączenia, co tworzy barierę między potencjalnymi atakami z zewnątrz, a komputera czy telefonu z włączoną usługą VPN (hacker musi najpierw znaleźć prawdziwy adres IP, chyba, że system jest zainfekowany od wewnątrz). Korzystanie z sieci prywatnej jest szczególnie ważne, gdy urządzenie łączy się z Internetem typu otwartego (tzw. hot-spot), do którego dostęp ma każdy, kogo sprzęt obsługuje połączenie z Wi-Fi.

Gwarancja bezpieczeństwa w sieci?

Niestety samo korzystanie z VPN nie jest w stanie całkowicie ochronić prywatności użytkownika Internetu. Należy pamiętać o tym, aby korzystać z oprogramowania antywirusowego – oczywiście, najlepszym będzie takie, które potrafi wykryć atak z zewnątrz oraz zablokować go, jednocześnie informując o tym właściciela urządzenia.

Poza korzystaniem z antywirusa oraz VPN warto zadbać o to, aby hasła, których się używa były w miarę różnorodne oraz skomplikowane. Nie zaleca się ustawiania jednego, prostego do złamania hasła na wszystkich powiązanych ze sobą kontach – poczcie e-mail, komunikatorach, mediach społecznościowych czy bankowości internetowych. Warto mieć w zanadrzu parę różnych, najlepiej ciągów znaków (małych i dużych), cyfr i znaków specjalnych – to znacznie utrudni pozyskanie dostępu do danych osobom niepożądanym.

Ostatnią i prawdopodobnie najważniejszą kwestią jest uważność i czujność użytkownika Internetu. Nie należy otwierać podejrzanych wiadomości, plików czy stron internetowych – to najprostsza droga do stracenia ważnych, prywatnych danych.

Powiązane posty
TechnologiaMarketing i reklama

Dlaczego warto zainwestować w kurs analizy danych?

Dzisiejszy, zinformatyzowany świat wymaga od wielu jego użytkowników i beneficjentów umiejętności analizy danych. Jej znajomość jest jednym z kluczowych atutów na rynku…
Technologia

Monitoring telefonu – jak działa i jakie ma zalety?

Legalne śledzenie telefonu i aktywności wykonywanych za jego pośrednictwem stanowi ochronę przed zagrożeniami cyberprzestrzeni, czyhającymi na nieletnich. Rozwiązanie to pozwala także podjąć…
Technologia

Komory klimatyczne - zasada działania i zastosowanie

Komory klimatyczne to zaawansowane urządzenia, które umożliwiają naukowcom i przemysłowi kontrolowanie temperatury i wilgotności w kontrolowany sposób. W tym krótkim wprowadzeniu przyjrzymy…

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *