Proces rekrutacji w każdej firmie odbywa się w inny sposób. Organizacje samodzielnie przygotowują procedury i zadania, które pomagają im wyłonić idealnego kandydata. Większość procesów odbywających się online ma jednak kilka charakterystycznych punktów, do których można się przygotować jeszcze przed wysłaniem CV. Jeśli szukasz pracy lub myślisz o zmianie obecnej, sprawdź, w jaki sposób może wyglądać rekrutacja online.
Rozmowa online – pierwszy krok rekrutacji pracowników
Jeśli Twoje CV zostanie wybrane spośród setek innych, wówczas dostaniesz zaproszenie na rozmowę. To zazwyczaj pierwszy etap wszystkich rekrutacji online, który pozwala wyłonić osoby z odpowiednimi kompetencjami i wartościami odpowiadającymi danej organizacji. Mogą na niej paść pytania zarówno o umiejętności twarde oraz miękkie, jak i o nastawienie przyszłego pracownika. Często w takim spotkaniu bierze udział jedynie rekruter, natomiast kandydat ma szansę poznać kierownictwo firmy dopiero na późniejszych etapach.
Rozmowa kwalifikacyjna online może przybrać formę:
- rozmowy telefonicznej – nie jest to jedna z najpopularniejszych form, jednak wiele firm decyduje się na nią ze względu na komfort; pozwala w stosunkowo krótkim czasie poznać wielu kandydatów, ponieważ nie wymaga przygotowania komunikatora internetowego;
- rozmowy przez komunikator z włączoną kamerą – w trakcie takiego spotkania rekruter może nie tylko usłyszeć to, co kandydat ma do powiedzenia, ale także zaobserwować jego mimikę oraz wyłapać nieścisłości; choć wymaga więcej przygotowania niż rozmowa telefoniczna, również częściej można spotkać się właśnie z taką formą komunikacji;
- rozmowy przez komunikator z wyłączoną kamerą – stosuje się ją przede wszystkim w miejscach, w których dba się o to, aby nie dyskryminować kandydata ze względu na wygląd; badania pokazują, że chętniej ufamy osobom, których uroda wpasowuje się w kanony piękna, dlatego niektóre korporacje decydują się na rozmowę bez obrazu.
Jak wyglądają zadania testowe online?
W kolejnym kroku zdalna rekrutacja przybiera zazwyczaj formę zadania testowego. Może ono polegać na wykonaniu określonej czynności w zaplanowanym czasie. Wówczas kandydat najczęściej loguje się do systemu, który kontroluje jego aktywność. Część firm decyduje się również na przekazanie zadań, które osoba aplikująca może wykonać w dowolnym czasie. Zazwyczaj gotowe rozwiązanie należy przesłać w ciągu tygodnia. Następnie jest ono oceniane, a kandydat otrzymuje informację na temat kolejnego etapu rekrutacji.
Rozmowa z kierownictwem – online czy stacjonarnie?
Rekrutacja pracowników online zazwyczaj kończy się rozmową z kierownictwem. Możesz zostać poproszony/a o ponowne spotkanie przez Internet lub zaproszony/a do siedziby firmy. Ten ostatni etap jest już zazwyczaj formalnością, która służy ustaleniu szczegółów współpracy. Warto jednak podkreślić, że o ile pierwsza rozmowa i zadanie występuje w większości procesów rekrutacyjnych, to spotkanie z kierownictwem pojawia się już tylko w wybranych firmach.
To musi być zabawne, rekrutacja przez WhatsAppa