Użytkownicy komputerów przeważnie nie zwracają uwagi na różnice pomiędzy dyskami HDD i SSD. Dla nich istotne jest to, żeby sprzęt działał bez zarzutu. Jednak osoby zainteresowane nowinkami technicznymi bez problemu dostrzegą zawiłości tych rozwiązań, przez co wybiorą dysk odpowiadający ich potrzebom.
Dyski SSD i HDD pełnią tę samą funkcję. Ich głównym celem jest przechowywanie danych w taki sposób, aby po wyłączeniu zasilania nie uległy one zniszczeniu. Z tego powodu są nazywane urządzeniami pamięci masowej a wszelkie informacje, zapisane w sposób uporządkowany, podlegają modyfikacji.
Dyski HDD
To najpopularniejszy rodzaj dysku twardego. Do pewnego czasu, wszystkie urządzenia polegały na tym rozwiązaniu. Polega ono na magnetycznym zapisie danych. Są one wprowadzane w ruch wirowy, podobnie jak płyty CD a dane są odczytywane za pomocą głowicy. Technologia ta została po raz pierwszy zastosowana w latach 50. XX Wieku. Pierwszy dysk był wielkości szafy i miał pojemność 3,75 MB. Obecnie stosowane są interfejsy SATA a pojemność przeciętnego podzespołu może sięgać 10 terabajtów.
Dyski SSD
Pierwsze dyski SSD pojawiły się w końcówce XX wieku. Po pierwszych zawirowaniach, pamięć ta uległa normalizacji i wygląda jak 2,5-calowy dysk twardy. Jednak zdarzają się inne rozwiązania. Są uważane za lepsze i szybsze niż tradycyjne dyski twarde. Do zapisu danych używane są elementy elektryczne, najczęściej kondensatory i układy scalone.
Zalety i wady – porównanie
Wielu kupujących zwraca uwagę na cenę. Dyski SSD są około dwukrotnie droższe od HDD. Bierze się to z faktu, iż technologia SSD nie jest jeszcze w pełni rozwinięta. Mimo że charakteryzuje się ona stabilnością działania, to jednak wymaga ciągłych poprawek, zwiększając koszty produkcji.
Prędkość zapisu i odczytu danych to największa zaleta dysków SSD. Komputer posiadający taką technologię może uruchomić się nawet w kilka sekund. Średni transfer danych wynosi około 200 MB/s. Normalne twarde dyski dokonują zapisu z maksymalną prędkością 120 MB/s. Gołym okiem widać różnicę między tymi rozwiązaniami. Wpływ na odczyt danych ma sposób ich przechowywania. Dostęp do danych w dyskach SSD będzie zajmował zawsze tyle samo czasu, bez względu na ich wagę.
W kwestii fragmentacji również wygrywa technologia SSD. Podzespół posiadający niewielką ilość wolnego miejsca ulega spowolnieniu. Stosując nowoczesne rozwiązania, takie problemu nie doświadczy się. Poszczególne fragmenty dysku będą dostępne bez postępujących problemów z prędkością.
Każdy dysk emituje hałas. Obracające się talerze w tradycyjnych dyskach twardych generują go znacznie więcej niż dyski SSD, nieposiadające ruchomych elementów.
Technologia SSD nie zużywa energii do napędu talerzy. Charakteryzuje się również energooszczędnością podczas działania. Z tego powodu wydłuża się czas pracy komputera na jednym ładowaniu.