Bez kategoriiPozostałe

Nagrywanie filmów telefonem

nagrywanie telefonem Nagrywanie filmów telefonem

W dzisiejszych czasach nie trzeba, tak samo jak kiedyś, wydawać fortuny na przeróżny sprzęt, który miałby pozwolić na nagranie przyjemnego dla oka filmu. Do tego zadania może wystarczyć zwykły telefon, posiadany przez niemalże każdego. Dzisiejsze komórki pozwalają na nagrywanie filmów nawet w jakości 4K. Rzecz jasna, najwyższa jakość nie przyda się w żaden sposób, jeżeli nie zostaną zachowane podstawowe zasady operatorskie. Zatem, aby twój film oglądało się z przyjemnością, zastosuj się do kilku rad podanych poniżej.   

Odpowiednia stabilizacja

Odpowiednia stabilizacja to podstawa, gdy chcesz, aby twój twór przypominał filmy nagrywane przez profesjonalistów. Najlepszym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w statyw, dzięki któremu nie będziesz musiał trzymać telefonu w dłoniach przez cały proces nagrań. Jeśli chodzi o ujęcia podczas ruchu, idealnym wyjściem jest stabilizator, pozwalający na stabilne kadry, zapewnia nagranie płynnego ruchu dzięki niwelacji wszelkich drgań.

Orientacja

W świecie filmów istnieją orientacje – pionowa oraz pozioma. W większości przypadków filmy mają orientację poziomą. Najlepiej by było, abyś ty również zdecydował/a się na tworzenie właśnie w tej, ze względu na fakt, iż film, który został nagrany w orientacji pionowej, będzie odtwarzany wraz z dwoma czarnymi paskami z dwóch stron. Poza tym, kręcąc pionowo, zdecydowanie zubożasz film o wiele istotnych informacji.

Opcje filmowania w telefonie komórkowym

Nie każda marka telefoniczna posiada te same opcje do filmowania, więc najlepiej jest sprawdzić posiadane przez własny telefon opcje, trochę je przetestować, aby później, z ich pomocą, nagrać przyjemny optycznie film.
Jeżeli w telefonie masz funkcję nagrywania w rozdzielczości Full HD, nie krępuj się z niej skorzystać. Jeśli twoim celem jestem publikowanie własnych filmików w internecie, wówczas wystarczy jakość HD.
Niektóre telefony wyposażone są w klatkaż, który pozwala na wybór ilości klatek na sekundę (fps) w swoim nagraniu. Należy pamiętać, że im więcej fps-ów, tym więcej film zajmuje pamięci w urządzeniu. Jeżeli nie wiesz, ile klatek wybrać, dla przykładu 24 fps to najbardziej ekonomiczne dla telefonu rozwiązanie, oraz standardowe wyjście, jeśli chodzi o kino. Zdecydowanie jest warte polecenia.

Oświetlenie

Jeżeli filmujesz osobę, na której ma być skupiona uwaga, musisz pamiętać, że należy w głównej mierze oświetlać ją, a nie jej tło. Dodatkowo, jeżeli planujesz nagrywać w nocy, powinieneś zabrać ze sobą dodatkowe oświetlenie. Staraj się również unikać filmowania pod światło (jeżeli inaczej się nie da, ustaw pomiar światła na obiekt, który jest nagrywany).

Powiązane posty
PracaBiznesNaukaOprogramowaniePoradyPozostałe

Jak tworzyć mapy myśli - Kompletny przewodnik

Mind mapping to wizualne narzędzie zarządzania informacją, które pomaga nam strukturyzować, organizować, zapamiętywać, aranżować, przeprowadzać burze mózgów i uczyć się informacji w…
TechnologiaOprogramowaniePozostałe

Kim dokładnie jest Full-Stack Web Developer?

Karteczka z tym pytaniem leżała na moim biurku od kilku tygodni. Na początku nie wiedziałem, jak podejść do takiego pytania — chciałem…
Pozostałe

Gadżety dla miłośników fotografii

Wyobraź sobie, że masz całą górę jedzenia i patrząc na nie, masz uczucie błogości chwil, które minęły. Jest to dokładne uczucie, którego…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *