Sprzęt

Jak działa drukarka 3D

drukarka 3d

Technologia druku 3D może być łatwo uznana za jedno z najbardziej kultowych osiągnięć naukowych XXI wieku. A dlaczego nie? Bo kto by pomyślał o urządzeniu, które może wyprodukować solidne trójwymiarowe obiekty o dokładnym kształcie i konstrukcji modelu, który jest podawany do drukarki. Innymi słowy, to tak, jakbyś mógł nadać kształt swoim marzeniom, a na rynku mamy dostępną a szeroką gamę drukarek 3D różnych producentów.

Jak to działa?

Intrygujący jest również sposób, w jaki działa drukarka 3D. Zasadniczo, proces ten polega na nałożeniu na materiał konstrukcyjny warstwy w określonym czasie w taki sposób, aby uzyskać pożądany kształt. W ten sposób każda warstwa może być traktowana jako cienki plaster końcowego obiektu, który jest osadzany pojedynczo, aby stworzyć obiekt końcowy. W tym celu materiał konstrukcyjny jest rzeczywiście osadzany za pomocą wielu dysz, aż do momentu, gdy ostateczny kształt będzie gotowy.

Model 3D i jego plastrowanie

Cały proces rozpoczyna się od modelu 3D, który jest albo prefabrykowany, albo wykonany na zamówienie. Kiedy model jest już gotowy, następnym krokiem jest konwersja do formatu pliku, który jest rozpoznawany przez drukarkę. W rzeczywistości sprowadza się to do pocięcia modelu 3D na wiele cienkich poziomych warstw obiektu i odbywa się za pomocą specjalnego oprogramowania do dzielenia. W efekcie drukarka 3D będzie osadzać każdą z tych warstw jednocześnie.

Różne typy drukarek 3D

Obecnie, drukarki 3D są różnych typów, rozmiarów i kształtów. Każdy typ drukarki jest również tworzony w określonym celu. Na przykład, istnieją kompozytowe drukarki 3D, które mogą być używane do drukowania obiektów z tworzywa sztucznego lub włókna szklanego. Kolejnym przykładem są drukarki 3D Digital Light Printing (DLP), które znajdują zastosowanie w branżach, wykorzystujących tworzenie form cyfrowych. Drukarka DLP 3D może pracować z wykorzystaniem szerokiej gamy materiałów, takich jak polimery, woski lub tworzywa sztuczne.

W przypadku bardziej wymagających zastosowań drukarek 3D istnieją urządzenia do bezpośredniego druku metali, które mogą być wykorzystywane również do drukowania obiektów metalowych w 3D. Drukarka bazuje na technologii produkcji dodatków, w której sproszkowane cząstki metalu są podawane do precyzyjnego lasera, który z kolei osadza je w pojedynczej warstwie nad poprzednią, tworząc pożądany obiekt.
Laser zapewnia również, że cząsteczki metalu topią się podczas aplikacji, dzięki czemu są one przyklejane do poprzedniej warstwy, tworząc jeden ciągły element. Zapewnia to również, że utworzony w ten sposób obiekt 3D jest tak samo wytrzymały i sztywny, jak gdyby został wykonany w konwencjonalnych procesach produkcyjnych.
Istnieje również Selektywne Spiekanie Laserowe, które może być stosowane do produkcji części nylonowych, które są tak samo wytrzymałe jak funkcjonalne. Podobnie, dostępne są drukarki stereolitograficzne 3D, które pozwalają na drukowanie materiałów o najwyższym stopniu precyzji i dokładności. Tak więc, kiedy potrzeba godziny, aby wyprodukować twardy przedmiot, który dokładnie odpowiada wymaganiom formy i dopasowania, drukarki stereolitograficzne 3D są tym, czego potrzebujesz.

Wśród innych powszechnie stosowanych drukarek 3D znajdują się drukarki do wyciskania materiałów, które są dobrze przystosowane do celów edukacyjnych. Istnieją również drukarki do produkcji produktów z tworzyw sztucznych o wysokiej rozdzielczości, podczas gdy inne mają jeden z najszybszych czasów realizacji zamówień, a jednocześnie są przystępne cenowo.

Powiązane posty
Sprzęt

Jak podłączyć słuchawki z mikrofonem do komputera lub laptopa

Dobrze dobrane i właściwie podłączone słuchawki z mikrofonem mogą zrewolucjonizować nasze doświadczenia z komputerem, niezależnie od tego, czy jesteśmy zapalonymi graczami, prowadzimy…
SprzętTechnologia

Jaki telewizor wybrać - czym kierować przy zakupie?

Jaki telewizor wybrać – aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, należy przede wszystkim jasno określić to, jakie mamy wymagania wobec sprzętu. Takie…
Sprzęt

Serwis dla posiadaczy iPhone'ów - co oferuje?

Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem urządzenia marki Apple, wiesz już pewnie jak wiele korzyści płynie z ich użytkowania. Jako pasjonat sprzętu tej firmy…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *