Technologia

Co należy wiedzieć o procesorach? – krótki poradnik

CPU Co należy wiedzieć o procesorach? - krótki poradnik

Procesor to jeden z najważniejszych podzespołów każdego komputera. To w szczególności od niego zależy wydajność całego urządzenia. Dlatego należy zwracać uwagę na jego parametry, które powinny odpowiadać potrzebom użytkownika w taki sposób, aby wytrzymywał potencjalne obciążenia. Na jakie oznaczenia należy zwrócić uwagę? Jakie elementy CPU są najważniejsze i co sugerują?

Rodzaje i oznaczenia

Na rynku CPU można wyróżnić dwóch graczy. Intel i AMD oferują wiele różnych modeli, o różnych oznaczeniach, które przypadkowemu użytkownikowi nic nie mówią.

Wśród procesorów Intel znajdują się dwie główne rodziny Core (modele i9, i7, i5, i3) i Pentium (modele Gold i Silver). Numery modeli składają się dwóch rzędów znaków. Oprócz nazwy modelu, kupujący dowie się, którą generację reprezentuje dany procesor oraz identyfikator. Na końcu każdego ciągu znajduje się litera. Przykładowe oznaczenia to:

  • K – odblokowany mnożnik procesora, czyli możliwość zwiększenia jego parametrów,
  • X – odrębna rodzina procesorów, przeznaczona do platform HEDT,
  • T – nacisk na moc,
  • U – procesor ultraniskonapięciowy,
  • Y – procesor niskonapięciowy,
  • H – wydajna, zintegrowana grafika,
  • G – posiada zewnętrzną kartę graficzną,
  • F – procesor bez zintegrowanej grafiki.

Zdarzają się także procesory oznaczone połączeniem dwóch oznaczeń. Świadczy to o wielofunkcyjności takiego CPU.

Jakimi zatem właściwościami wyróżniają się procesory AMD? Posiadają mniej serii procesorów. Najbardziej znanymi z nich są Ryzen oraz Athlon. Oznaczenia są bardzo podobne do tych, stosowanych przez Intel. Pierwsza cyfra w rzędzie oznacza generację a reszta – wydajność procesora. Również ten producent stosuje oznaczenie literowe na końcu nazwy:

  • X – podwyższona wydajność,
  • U – procesor mobilny,
  • G – na wyposażeniu znajduje się zintegrowany układ graficzny,
  • PRO – procesor biznesowy,
  • GE – procesor energooszczędny, posiadający zintegrowaną grafikę.

Z czego zbudowany jest CPU?

Każdy procesor składa się z kilku elementów, które decydują o jego parametrach użytkowania. Wydajność układu zależy w głównej mierze od rdzeni i wątków. Popularne modele posiadają od 4 do 8 rdzeni, różniących się umiejscowieniem. Wątkami nazywane są rdzeniami logicznymi. Przeważnie liczba obu komponentów jest taka sama.

Taktowanie zegara w CPU najnowszej generacji wynosi około 3-4 GHz. Niektóre z nich posiadają tryb turbo, jednak utrzymywane jest ono przez krótki czas, przeważnie na jednym z rdzeni. Najlepsze są elementy z jak najwyższym taktowaniem bazowym.

Kolejnym elementem jest pamięć podręczna cache. To w niej CPU przetrzymuje dane, mogące przydać się w przyszłości. Rozróżnia się trzy rodzaje pamięci. Pamięć oznaczona L3 jest najdalszą i charakteryzuje się najdłuższym czasem dostępu oraz największą pojemnością.

Powiązane posty
Technologia

Tablet dla dzieci – dlaczego warto rozważyć zakup tego urządzenia?

Tablet dla dzieci może okazać się narzędziem wspierającym ich rozwój – i nie tylko! To urządzenie edukacyjne i rozrywkowe bywa naprawdę przydatne…
TechnologiaBiznes

Sztuczna inteligencja do obsługi klienta - zalety i wyzwania tego rozwiązania

Oczekiwania klientów nieustannie rosną, podobnie jak koszty utrzymania właściwie wszystkich narzędzi, pracowników i procesów. Właśnie dlatego sztuczna inteligencja (AI) staje się coraz…
TechnologiaMarketing i reklama

Dlaczego warto zainwestować w kurs analizy danych?

Dzisiejszy, zinformatyzowany świat wymaga od wielu jego użytkowników i beneficjentów umiejętności analizy danych. Jej znajomość jest jednym z kluczowych atutów na rynku…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *