W celu zapewnienia zasilania podczas przerwy w dostawie energii elektrycznej możliwe jest zastosowanie akumulatorów do zasilania awaryjnego. Dzięki nim możliwe jest ciągłe działanie urządzeń. Czym są akumulatory do zasilania awaryjnego? Na co zwrócić uwagę wybierając akumulator do UPS? Jakie zastosowanie może mieć takie rozwiązanie technologiczne? Zapraszamy do lektury!
Czym są akumulatory do zasilania awaryjnego?
Akumulatory do zasilania awaryjnego, inaczej zwane akumulatorami UPS lub akumulatorami awaryjnymi, to urządzenia, które służą do magazynowania energii elektrycznej i umożliwiają tymczasowe zasilanie urządzeń elektrycznych w razie awarii lub braku zasilania z sieci elektrycznej. Akumulatory do zasilania awaryjnego są często używane w systemach zasilania awaryjnego, takich jak zasilacze awaryjne (UPS), przetwornice i agregaty prądotwórcze. Należy pamiętać o tym, że moduły bateryjne do UPS konfigurowane są w taki sposób, aby dostarczać więcej energii, aniżeli pojedynczy egzemplarz, co wiąże się z większymi wymiarami i wagą.
Na co zwrócić uwagę wybierając akumulator do UPS?
Akumulator do UPS wymaga od nas przemyślenia kilku ważnych czynników, takich jak moc i pojemność akumulatora, rodzaj ogniw, trwałość i koszt. Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc w wyborze odpowiedniego akumulatora do UPS:
- Moc i pojemność akumulatora: akumulator do UPS musi być wystarczająco mocny i pojemny, aby zasilić wszystkie urządzenia, które chcemy zabezpieczyć przed awarią zasilania. Należy dokładnie określić moc i pojemność wszystkich urządzeń, które będą podłączone do UPS, aby dokonać odpowiedniego wyboru.
- Rodzaj ogniw: akumulatory do UPS mogą być wykonane z różnych rodzajów ogniw, takich jak ogniwa żelowe, ogniwa kwasowo-ołowiowe lub ogniwa litowo-jonowe. Najczęściej stosowane w akumulatorach do UPS są ogniwa AGM, ze względu na ponadprzeciętną trwałość i wydajność w stosunku do ceny.
- Trwałość: urządzenia te są zazwyczaj wielokrotnego użytku, ale ich trwałość różni się w zależności od rodzaju ogniw i sposobu użytkowania. Ważne jest, aby wybrać akumulator o dobrej trwałości, aby uniknąć konieczności częstej wymiany.
- Koszt: przedziały cenowe akumulatorów do UPS mogą być dość zróżnicowane, dlatego należy dokładnie porównać ceny różnych modeli i wybrać taki, który jest odpowiedni dla naszych potrzeb i budżetu.
Akumulatory zasilania awaryjnego – zastosowanie
Zastosowanie tytułowego rozwiązania jest stosunkowo szerokie. Akumulatory mogą być wykorzystywane w zasilaczach awaryjnych, czego konsekwencją jest działanie urządzeń w przypadku awarii zasilania. Sprawdzą się również w systemach zasilania off-grid, czyli w miejscach, gdzie dostęp do sieci jest utrudniony lub niemalże niemożliwy. Najczęstszym przykładem są tereny wiejskie. Akumulator do alarmu jest również w stanie zagwarantować ciągłość zasilania, dzięki czemu nieruchomość chroniona jest w przypadku problemów z dostawą energii elektrycznej.
Jak zatem można zauważyć, akumulatory zasilania awaryjnego mogą okazać się świetna alternatywą bieżącego dostarczania energii elektrycznej. Możliwości w zakresie zastosowanie są szerokie i są uzależnione od potrzeb konsumentów.