TechnologiaOprogramowaniePozostałe

Kim dokładnie jest Full-Stack Web Developer?

full stack deweloper

Karteczka z tym pytaniem leżała na moim biurku od kilku tygodni. Na początku nie wiedziałem, jak podejść do takiego pytania — chciałem stworzyć odpowiedź, która będzie miała sens dla każdego, kto jest nowy na rynku tworzenia stron internetowych, ale która nadal będzie poruszała najdrobniejsze szczegóły. W końcu być może jesteś osobą zainteresowaną zmianą kariery i wielokrotnie spotkałeś się ze słowami „full-stack web developer” na każdej technicznej stronie edukacyjnej i w każdym podaniu o pracę.

W tym artykule mam zamiar przedstawić Ci zarówno szerszy zakres jak i niektóre szczegóły tego, co ta poszukiwana praca pociąga za sobą, i moje doświadczenia w tej dziedzinie, odpowiadając na to pytanie zarówno dla początkujących jak i bardziej doświadczonych programistów.

Kim jest T-Shaped Developer?

Model w kształcie litery T to koncepcja, która istnieje już od jakiegoś czasu i opisuje zdolności lub cechy charakterystyczne danej osoby. Idealna osoba w kształcie litery T posiada wiele uogólnionych umiejętności ze specjalizacją w jednej lub kilku konkretnych dziedzinach.

Full-stack web developer jest doskonałym przykładem tego modelu, ponieważ posiada on ogólną wiedzę na temat szerokiego zakresu technologii i platform, jak również dogłębne doświadczenie i specjalizację w kilku z tych koncepcji. W większości przypadków istnieją dwa ogólne obszary, które składają się na zestaw umiejętności full-stack dewelopera: front-end development i back-end development.

Na czym polega Front-End Web Development?

Ten zestaw umiejętności obejmuje faktyczną prezentację Twojej strony internetowej — jak informacje na niej zawarte są wyświetlane w przeglądarkach, a także na urządzeniach mobilnych. Dedykowany front-end developer będzie miał duże doświadczenie w pracy z HTML i CSS, a także z językiem skryptowym JavaScript. Dzięki tym językom programista może bardzo skutecznie manipulować informacjami na stronie internetowej, aby uczynić ją atrakcyjną i efektywną.

Wszystko, co faktycznie widzisz na stronie internetowej — układ, rozmieszczenie tekstu i obrazów, kolory, czcionki, przyciski i tak dalej — to wszystko czynniki, które front-end developer musi wziąć pod uwagę.

Głównym celem front-end dewelopera jest zapewnienie odwiedzającym interakcji z platformą, która dostarcza i odbiera informacje. Oznacza to, że niektórzy programiści będą dobrze obeznani w projektowaniu stron internetowych i używaniu oprogramowania takiego jak Photoshop i Illustrator do tworzenia grafiki i układów tematycznych.

Dodatkowe umiejętności front-end developera mogą obejmować projektowanie doświadczeń użytkownika i projektowanie interfejsu użytkownika, umiejętności, które pomagają zespołowi ocenić najlepsze metody wyświetlania i gromadzenia informacji. Front-end developer, który posiada te umiejętności, jest potencjalnie bardziej wartościowy, ponieważ może zidentyfikować wygląd i sposób działania strony, jednocześnie oceniając możliwości techniczne takiego projektu. Chociaż ten dodatkowy zestaw umiejętności może być przydatny dla dewelopera, na pewno nie są one wymogiem do pracy, a coraz więcej firm widzi wartość w zatrudnianiu projektantów skoncentrowanych wyłącznie na tym aspekcie rozwoju witryny.

Na czym polega praca Back-End Web Development?

Tworzenie, edycja/aktualizacja i odtwarzanie danych to niektóre z procesów, które są najczęściej związane z rozwojem back-end. Niektóre przykłady powszechnie używanych języków skryptowych to PHP, Ruby i Python. Za pomocą tych języków programista back-end może tworzyć algorytmy i logikę biznesową, aby manipulować danymi, które zostały otrzymane w ramach rozwoju front-end.

Oznacza to, że back-end developer musi być w stanie napisać kod, który będzie odbierał informacje wprowadzane przez użytkownika, a także zapisywał je do odpowiedniego miejsca — na przykład do bazy danych. Istnieją dwa główne typy baz danych: relacyjne (jak PostgreSQL i MySQL) oraz nierelacyjne systemy zarządzania (jak Mongo). Językiem używanym do zarządzania bazą danych jest SQL, który pomaga programiście w interakcji z bazą danych.

Pojęcia te mogą brzmieć obco, ale wystarczy zrozumieć, że istnieją różne systemy zarządzania bazami danych oparte na wygodzie i zastosowaniu.

Kolejnym elementem rozwoju back-end jest zarządzanie serwerami, czyli aplikacjami, które hostują bazę danych i obsługują stronę internetową. Alternatywą dla wiedzy, jak zarządzać serwerami jest korzystanie z platform opartych na chmurze, które zapewniają infrastrukturę, takich jak Heroku lub Amazon Web Services.

Zrozumienie zarządzania serwerem pozwala deweloperowi na rozwiązywanie problemów z powolnymi aplikacjami, a nawet określenie, jak skalowalne są ich strony internetowe, aby objąć większą liczbę użytkowników.

Kim jest Full-Stack Web Development?

Full-stack deweloperzy są ekspertami zarówno w frontend jak i backend; tak więc pełnego stosu technologii, które składają się na stronę internetową. Są biegli w obu frontend i backend językach i frameworkach, jak również w serwerach, sieci i środowisk hostingowych. Aby osiągnąć ten zakres i głębokość wiedzy, większość programistów full-stack ma za sobą wiele lat pracy w różnych rolach. Są oni również dobrze zorientowani zarówno w logice biznesowej, jak i doświadczeniach użytkowników, co oznacza, że są nie tylko dobrze przygotowani do pracy, ale mogą również prowadzić i konsultować strategię.

Uwaga na temat frameworków

Zamiast tworzyć skomplikowany, autorski kod za każdym razem przy tworzeniu różnych stron internetowych, popularne stały się frameworki, dzięki którym wiele procesów stało się bardziej wydajnych i wygodnych. Biblioteki takie jak jQuery są niezwykle popularne wśród programistów frontendowych korzystających z JavaScript, ponieważ mogą oni zaimplementować różne funkcje, które inni programiści już opracowali i przetestowali.

Szkielety JavaScript, takie jak AngularJS i EmberJS, rozwiązują wiele wyzwań stojących przed programistami frontendowymi, opracowując konwencje, które można łatwo zaimplementować w dowolnej witrynie.

Na backendzie, istnieją frameworki takie jak Rails dla języka programowania Ruby, Django oraz CakePHP do pracy z PHP.

Głównym celem frameworków jest ułatwienie pracy programisty poprzez opracowanie zestawu konwencji, które mogą być zaadoptowane dla wielu różnych procesów związanych z tworzeniem strony internetowej — od sposobu wyświetlania informacji do sposobu ich przechowywania i dostępu do bazy danych.

Dlaczego warto zostać Full-Stack Web Developerem?

Biorąc pod uwagę wybór specjalizacji w rozwoju front-end lub back-end, dlaczego każdy deweloper wybrałby naukę pełnego spektrum?

To wszystko sprowadza się do wartości bycia osobą o kształcie litery T. Jesteś bardziej wartościowy dla zespołu, kiedy jesteś w stanie odnieść się i omówić oba aspekty procesu tworzenia stron internetowych i zniwelować rozbieżności.

Innymi słowy, jeden deweloper, który może łatwo ocenić i poinformować, jak strona powinna wyglądać, czuć, i obsługiwać dane przy jednoczesnym zrozumieniu ograniczeń technicznych takich wdrożeń będzie szanowanym i cennym członkiem każdego zespołu lub firmy.

Jak zostać Full-Stack Web Developer.

Aby stać się full-stack deweloper, trzeba będzie zgromadzić całkiem sporo lat doświadczenia w branży. Będziesz musiał nauczyć się zarówno frontend i backend języków, jak i ins i outs baz danych i przechowywania. W rzeczywistości nie można po prostu studiować, aby stać się full-stack developer; to wszystko polega na ciągłej nauce i zdobywaniu jak największego doświadczenia.

Wnioski

Istnieje wiele dostępnych materiałów do nauki o full-stack web development. Wpisz w Google frazę „zostań developerem full-stack”, a otrzymasz strony i adresy różnych miejsc i metod nauki.

Dobrą pierwszą wskazówką jest przegląd zasobów na podstawie kryteria tematów wymienionych w tym artykule. Zadaj sobie pytania takie jak:

  • W jakim stopniu zaangażowany jesteś w rozwój frontend?
  • Czego będziesz się uczyć w zakresie rozwoju backendu?
  • Jakie języki programowania i frameworki już poznałeś?

Full-stack developer ma wszystkie klucze do domu — nie ma drzwi, których nie mógłby otworzyć. Daje to niezrównaną swobodę jednoczesnej pracy nad frontendem i backendem oraz oceny możliwości i potencjału Twojej strony w czasie rzeczywistym, bez konieczności czekania na innego programistę, który sprawdzi, czy to, czego pragniesz, jest możliwe, czy nie.

Krótko mówiąc, stajesz się panem internetu. I jak pokazują nasze badania, często jest to związane z imponującym wynagrodzeniem.

Powiązane posty
TechnologiaBiznes

Sztuczna inteligencja do obsługi klienta - zalety i wyzwania tego rozwiązania

Oczekiwania klientów nieustannie rosną, podobnie jak koszty utrzymania właściwie wszystkich narzędzi, pracowników i procesów. Właśnie dlatego sztuczna inteligencja (AI) staje się coraz…
Pozostałe

Betonowy stół do ping-ponga zewnętrzny – czym jest i jak go wybrać?

Betonowy stół do ping-ponga zewnętrzny to doskonałe rozwiązanie dla osób poszukujących trwałego i odpornego na warunki atmosferyczne stołu do gry w tenisa…
Dom i ogródPozostałe

Maszyna do cięcia styropianu - co warto o niej widzieć?

Styropian, choć z pozoru prosty materiał, odgrywa kluczową rolę w wielu sektorach – od budownictwa po dekoracje i modelarstwo. Jego wszechstronność i…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *