Czy to, w co wierzysz na swój temat, może mieć wpływ na Twój sukces lub porażkę? Według psychologów Twoje przekonania odgrywają kluczową rolę w tym, czego chcesz i czy to osiągniesz. Odkryto, że to Twój mindset odgrywa znaczącą rolę w określaniu osiągnięć i sukcesów. Czym więc dokładnie jest mindset?
Czym jest mindset?
Twój mindset to zestaw przekonań, które kształtują sposób, w jaki postrzegasz świat i siebie. Ma wpływ na to, jak myślisz, czujesz i zachowujesz się w każdej sytuacji.
Rodzaje
Według psychologów istnieją dwa podstawowe typy nastawienia: utrwalone i rozwojowe. Jeśli masz ustalony mindset, wierzysz, że twoje zdolności są ustalonymi cechami i dlatego nie można ich zmienić. Możesz również wierzyć, że sam talent i inteligencja prowadzą do sukcesu, a wysiłek nie jest wymagany.
Z drugiej strony, jeśli masz nastawienie na rozwój, wierzysz, że Twoje talenty i zdolności mogą być rozwijane w czasie poprzez wysiłek i wytrwałość. Ludzie z tym nastawieniem niekoniecznie wierzą, że każdy może zostać Einsteinem lub Mozartem tylko dlatego, że próbuje. Wierzą jednak, że każdy może stać się mądrzejszy lub bardziej utalentowany, jeśli będzie nad tym pracował.
Kilka przykładów ustalonego i rozwojowego mindsetu
Stały mindset.
- Albo jestem w czymś dobry, albo nie.
- Taki po prostu jestem. Nie mogę tego zmienić.
- Jeśli musisz ciężko pracować, to nie masz zdolności.
- Jeśli nie będę próbował, to nie poniosę porażki.
- To stanowisko pracy jest całkowicie poza moją ligą
Mindset nastawiony na rozwój.
- Mogę nauczyć się robić wszystko, co chcę.
- Jestem ciągle rozwijającym się dziełem w toku.
- Im więcej stawiasz sobie wyzwań, tym mądrzejszy się stajesz.
- Zawodzę tylko wtedy, gdy przestaję próbować.
- Ta praca wygląda na wymagającą. Pozwól mi się o nią ubiegać.
Kształtowanie mindsetu
Jak zatem kształtuje się mindset? Badania wskazują na dwa podstawowe źródła: chwalenie i etykietowanie, które mają miejsce we wczesnym dzieciństwie.
W przełomowej serii eksperymentów psychologowie odkryli, że dzieci zachowywały się bardzo różnie w zależności od rodzaju pochwały, jaką otrzymywały. Odkryli, że pochwała osobista, czyli chwalenie talentów dziecka lub etykietowanie go jako „bystrego”, promuje utrwalony mindset. Daje dziecku do zrozumienia, że albo ma zdolności, albo nie, i że nie może nic zrobić, aby ten fakt zmienić.
Z drugiej strony, pochwała procesowa podkreśla wysiłek, jaki dana osoba wkłada w wykonanie zadania. Sugeruje, że jej sukces wynika z wysiłku i zastosowanej strategii, które mogą kontrolować i z czasem udoskonalać.
Oto przykład tego, czym się one różnią. Jeśli dziecko otrzyma dobrą ocenę ze sprawdzianu z matematyki, osobista pochwała może brzmieć: „Widzisz, jesteś dobry z matematyki. Dostałeś piątkę z testu”. Z drugiej strony, pochwała procesowa może brzmieć tak: „Jestem pod wrażeniem tego, jak ciężko uczyłeś się do testu z matematyki. Przeczytałeś materiał kilka razy, poprosiłeś nauczyciela o pomoc w rozwiązaniu trudnych problemów i sprawdziłeś się na nim. To naprawdę zadziałało!”.
Dorośli mogą podjąć kroki, aby ich dzieci rozwijały postawę nastawioną na rozwój, chwaląc wysiłki, a nie wyniki. Skupiając się raczej na procesie niż na wyniku, dorośli mogą pomóc dzieciom zrozumieć, że ich wysiłki, ciężka praca i poświęcenie mogą prowadzić do zmian, nauki i rozwoju zarówno teraz, jak i w przyszłości.
Wpływ mindsetu
Twój mindset odgrywa kluczową rolę w tym, jak radzisz sobie z życiowymi wyzwaniami. Kiedy dziecko ma nastawienie na rozwój, zazwyczaj ma głód uczenia się, chęć do ciężkiej pracy i odkrywania nowych rzeczy. Często przekłada się to na osiągnięcia w nauce.
Jako dorośli, ci sami ludzie są bardziej skłonni do wytrwałości w obliczu niepowodzeń. Zamiast się poddawać, dorośli z nastawieniem na rozwój postrzegają je jako okazję do nauki i rozwoju. Z drugiej strony, osoby o utrwalonym mindsecie częściej poddają się w obliczu trudnych okoliczności.
Stwierdzono, że osoby z utrwalonym mindsetem nieustannie poszukują potwierdzenia, by udowodnić swoją wartość nie tylko innym, ale także sobie samym.
Jaki jest mój mindset?
Czy masz ustalony, czy rozwojowy mindset? Aby się tego dowiedzieć, zacznij od przeczytania poniższych stwierdzeń i zdecyduj, z którymi z nich zgadzasz się najbardziej:
- Rodzisz się z pewnym poziomem inteligencji i nie można tego zmienić.
- Bez względu na to, kim jesteś, niewiele możesz zrobić, aby poprawić swoje podstawowe zdolności i osobowość.
- Ludzie są w stanie zmienić to, kim są.
- Możesz nauczyć się nowych rzeczy i poprawić swoją inteligencję.
- Ludzie albo mają szczególne talenty, albo nie. Nie można po prostu nabyć talentu do takich rzeczy jak muzyka, pisanie, sztuka czy lekkoatletyka.
- Studiowanie, ciężka praca i ćwiczenie nowych umiejętności to sposoby na rozwijanie nowych talentów i zdolności.
Jeśli zgadzasz się w większości ze stwierdzeniami 1, 2 i 5, to prawdopodobnie masz bardziej utrwalony mindset. Jeśli jednak zgadzasz się ze stwierdzeniami 3, 4 i 6, to prawdopodobnie masz nastawienie na rozwój.
Jak uwolnić się od utrwalonego mindsetu.
Podczas gdy osoby o utrwalonym mindsecie mogą się z tym nie zgadzać, Psychologowie sugerują, że ludzie są w stanie zmienić swój sposób myślenia. Oto jak: Skup się na drodze. Ważnym czynnikiem przy budowaniu nastawienia na rozwój jest dostrzeganie wartości w swojej podróży. Kiedy jesteś zafiksowany na wyniku końcowym, nie dostrzegasz tego wszystkiego, czego możesz się nauczyć po drodze.
Włącz „jeszcze”. Jeśli zmagasz się z jakimś zadaniem, przypomnij sobie, że po prostu jeszcze go nie opanowałeś „jeszcze”. Włączenie tego słowa do swojego słownictwa sygnalizuje, że mimo wszelkich zmagań, jesteś w stanie przezwyciężyć wszystko. Zwracaj uwagę na swoje słowa i myśli. Zastąp negatywne myśli bardziej pozytywnymi, aby zbudować nastawienie na rozwój. Podejmuj wyzwania. Popełnianie błędów to jeden z najlepszych sposobów uczenia się. Dlatego, zamiast unikać wyzwań, podejmuj je.