Nauka

10 sprawdzonych sposobów na szybszą naukę

jak szybko się uczyć

Uczenie się nowych rzeczy jest istotną częścią życia — zawsze powinniśmy dążyć do nauki i rozwoju. Ale to wymaga czasu, a czas jest cenny. Jak więc możesz maksymalnie wykorzystać swój czas, przyspieszając proces uczenia? Dzięki neuronauce lepiej rozumiemy, w jaki sposób się uczymy i jakie są najbardziej efektywne sposoby przetwarzania i przechowywania informacji przez nasz mózg.

Jeśli chcesz zacząć poszerzać swoją wiedzę, oto 10 sprawdzonych sposobów, dzięki którym, już dziś, możesz zacząć uczyć się szybciej.

Rób ręczne notatki

Choć mogłoby się wydawać, że robienie notatek na laptopie podczas konferencji lub wykładu będzie dokładniejsze, a tym samym pomoże Ci szybciej się uczyć, to nie działa to w ten sposób. Aby przyspieszyć naukę, pomiń laptopa i rób notatki w staroświecki sposób — za pomocą długopisu i zeszytu. Badania wykazały, że ci, którzy piszą notatki z wykładów na komputerze, przetwarzają i zachowują informacje na niższym poziomie. Ci, którzy robią notatki ręcznie, uczą się więcej.

Podczas gdy robienie notatek ręcznie jest wolniejsze i bardziej kłopotliwe niż pisanie na maszynie, akt zapisywania informacji sprzyja zrozumieniu i utrzymaniu ich w pamięci. Przeformułowanie informacji własnymi słowami pomoże Ci zachować informacje na dłużej, co oznacza, że będziesz miał lepszą pamięć i lepiej poradzisz sobie na testach.

Posiadaj umiejętności efektywnego robienia notatek

Im lepsze są Twoje notatki, tym szybciej będziesz się uczyć. Wiedza o tym, jak robić dokładne i precyzyjne notatki pomoże Ci zapamiętać pojęcia, uzyskać głębsze zrozumienie tematu i rozwinąć umiejętności uczenia się. Dlatego, zanim nauczysz się nowego tematu, upewnij się, że znasz różne strategie robienia notatek, takie jak metoda Cornella, która pomaga organizować notatki z zajęć w łatwo przyswajalne streszczenia.

Niezależnie od tego, jakiej metody używasz, kilka podstawowych wskazówek dotyczących robienia notatek to:

  • Słuchaj i rób notatki własnymi słowami.
  • Pozostaw odstępy i linie pomiędzy głównymi ideami, abyś mógł później do nich wrócić i dodać informacje.
  • Opracuj spójny system skrótów i symboli, aby zaoszczędzić czas.
  • Pisz frazami, a nie pełnymi zdaniami.
  • Naucz się wyłapywać ważne informacje i ignorować błahe.

Praktyka rozproszona

Metoda ta polega na rozłożeniu w czasie wielu ćwiczeń (lub sesji nauki) na dany temat. Krótkie, rozłożone w czasie sesje nauki będą sprzyjać sensownej nauce, w przeciwieństwie do długich sesji, które sprzyjają uczeniu się na pamięć. Pierwszym krokiem jest robienie dokładnych notatek podczas omawiania tematu. Później, poświęć kilka minut na przejrzenie swoich notatek, dodanie nowych lub wprowadzenie zmian w celu uzupełnienia szczegółów i zapewnienia dokładności.

Rób to szybko, raz lub dwa razy po każdych zajęciach, lub okresie nauczania. Z czasem możesz zacząć rozkładać sesje, zaczynając od jednej dziennie, a następnie przechodząc do trzech razy w tygodniu. Rozłożenie praktyki na dłuższy okres czasu jest bardzo skuteczne, ponieważ łatwiej jest robić małe sesje nauki i pozostaniesz zmotywowany do dalszej pracy.

Ucz się, śpij, więcej się ucz

Masz jutro duży projekt lub ważną prezentację i nie jesteś przygotowany. Jeśli tak jak wielu z nas, nie śpisz do późna, próbując się przedtem przygotować. Z pewnością Twoja ciężka praca zostanie nagrodzona, nawet jeśli następnego dnia będziesz wykończony… prawda? Jednak to nie jest najbardziej efektywny sposób przetwarzania informacji przez nasz mózg.

Badania wykazują silny związek między snem a uczeniem się. Wygląda na to, że sen jest ważnym elementem w zwiększaniu skuteczności zapamiętywania przez nasz mózg. Głęboki sen (sen bez szybkich ruchów gałek ocznych) może wzmocnić pamięć, jeśli sen nastąpi w ciągu 12 godzin od przyswojenia nowych informacji. A studenci, którzy zarówno uczą się, jak i dużo śpią, nie tylko osiągają lepsze wyniki w nauce, ale są też szczęśliwsi.

Urozmaicaj swoją praktykę

Jeśli uczysz się jakiejś umiejętności, nie rób w kółko tego samego. Wprowadzanie niewielkich zmian podczas powtarzanych sesji ćwiczeniowych pomoże Ci szybciej opanować daną umiejętność niż wykonywanie jej za każdym razem w ten sam sposób. W jednym z badań nad osobami, które uczyły się umiejętności motorycznych z wykorzystaniem komputera, osoby, które nauczyły się danej umiejętności, a następnie odbyły zmodyfikowaną sesję treningową, podczas której ćwiczyły ją w nieco inny sposób, osiągały lepsze wyniki niż osoby, które powtarzały w kółko oryginalne zadanie.

To działa tylko wtedy, gdy modyfikacje są niewielkie — wprowadzanie dużych zmian w sposobie wykonywania danej umiejętności nie pomoże.  Tak więc, na przykład, jeśli ćwiczysz nowy swing golfowy lub doskonalisz grę w tenisa, spróbuj dostosować rozmiar lub wagę swojego kija, lub rakiety.

Wypróbuj urządzenie mnemotechniczne

Jednym z najlepszych sposobów na szybkie zapamiętanie dużej ilości informacji jest użycie mnemotechniki: wzoru liter, dźwięków lub innych skojarzeń, które pomagają w uczeniu się czegoś. Jednym z najbardziej popularnych urządzeń mnemotechnicznych jest to, którego nauczyliśmy się w przedszkolu — piosenka o alfabecie. Piosenka ta pomaga dzieciom zapamiętać ich „ABC” i pozostaje głęboko zakorzeniona w naszej pamięci jako dorosłych.

Mnemotechniki pomagają upraszczać, podsumowywać i kompresować informacje, aby ułatwić ich naukę. Może to być bardzo przydatne dla studentów medycyny, prawa lub osób uczących się nowego języka. Tak więc, jeśli musisz zapamiętać i przechowywać duże ilości nowych informacji, wypróbuj mnemotechniki, a przekonasz się, że zapamiętasz informacje na długo po teście.

Stosuj przerwy w pracy mózgu, aby przywrócić koncentrację

Przeciążenie informacyjne to realna sytuacja. Aby nauczyć się czegoś nowego, nasz mózg musi wysyłać sygnały do naszych receptorów zmysłowych, aby zapisać nowe informacje, ale stres i przeciążenie uniemożliwią Twojemu mózgowi skuteczne przetwarzanie i przechowywanie informacji.

Kiedy jesteśmy zdezorientowani, niespokojni lub czujemy się przytłoczeni, nasz mózg skutecznie się wyłącza. Można to zaobserwować, gdy studenci słuchający długich, szczegółowych wykładów „odpływają” i przestają zwracać uwagę na to, co się do nich mówi.

Po prostu nie są w stanie efektywnie wprowadzić tych informacji do swojej pamięci, więc proces uczenia się zostaje przerwany. Najlepszym sposobem na zwalczenie tego zjawiska jest zrobienie sobie „przerwy mózgowej”, czyli po prostu przesunięcie swojej aktywności tak, aby skupić się na czymś nowym. Nawet pięciominutowa przerwa może złagodzić zmęczenie mózgu i pomóc ci się skoncentrować.

Bądź nawodniony

Wiemy, że powinniśmy pić wodę, ponieważ jest ona dla nas dobra — jest dobra dla naszej skóry i systemu odpornościowego, a także utrzymuje nasze ciało w optymalnym funkcjonowaniu. Ale pozostawanie nawodnionym jest również kluczowe dla naszych zdolności poznawczych. Picie wody może sprawić, że będziemy mądrzejsi. Według jednego z badań, studenci, którzy zabrali ze sobą wodę do sali egzaminacyjnej, osiągali lepsze wyniki niż ci, którzy jej nie zabrali.

Z drugiej strony, odwodnienie może poważnie wpłynąć na nasze funkcje umysłowe. Kiedy nie pijesz wody, twój mózg musi pracować ciężej niż zwykle.

Ucz się informacji na wiele sposobów

Kiedy używasz wielu sposobów, aby się czegoś nauczyć, używasz więcej regionów mózgu do przechowywania informacji na ten temat. To sprawia, że te informacje są bardziej połączone i osadzone w mózgu. To w zasadzie tworzy redundancję wiedzy w twoim umyśle, pomagając ci naprawdę nauczyć się informacji, a nie tylko ją zapamiętać.

Możesz to zrobić, używając różnych mediów do stymulowania różnych części mózgu, takich jak czytanie notatek, czytanie podręcznika, oglądanie wideo i słuchanie podcastu lub pliku audio na dany temat. Im więcej zasobów wykorzystasz, tym szybciej się nauczysz.

Połącz to, czego się uczysz, z czymś, co już znasz

Im bardziej potrafisz powiązać nowe pojęcia z ideami, które już rozumiesz, tym szybciej nauczysz się nowych informacji. Wiele powszechnych nawyków związanych z nauką przynosi efekty odwrotne do zamierzonych. Mogą one stwarzać iluzję opanowania materiału, ale informacje szybko ulatują z naszych umysłów.

Pamięć odgrywa kluczową rolę w naszej zdolności do wykonywania złożonych zadań poznawczych, takich jak stosowanie wiedzy do problemów, z którymi wcześniej się nie zetknęliśmy, czy wyciąganie wniosków z już znanych faktów. Znajdując sposoby na dopasowanie nowych informacji do wcześniejszej wiedzy, odnajdziesz w nowym materiale dodatkowe warstwy znaczeniowe. Dzięki temu lepiej go zrozumiesz i będziesz w stanie dokładniej go sobie przypomnieć.

Elon Musk, założyciel firm Tesla i SpaceX, stosuje tę metodę. Powiedział on, że postrzega wiedzę jako „drzewo semantyczne”. Kiedy uczysz się nowych rzeczy, jego rada brzmi: „upewnij się, że rozumiesz zasady, tj. pień i duże gałęzie, zanim przejdziesz do liści/szczegółów, bo inaczej nie ma na czym ich zawiesić”. Kiedy łączysz nowe ze starym, dajesz sobie mentalne „haki”, na których możesz powiesić nową wiedzę.

Powiązane posty
Nauka

Nowe trendy w programowaniu aplikacji: Co może zaoferować nauka na studiach inżynierskich?

Dziedzina, jaką jest programowanie, ulega ciągłym przemianom. Klasycznie definiuje się ją jako proces tworzenia programów komputerowych. Ponadto pod pojęciem programowanie kryje się…
PoradyNaukaTechnologia

Dlaczego warto umieć programować nawet gdy nie pracujesz w IT?

W Internecie można się natknąć na nieskończoną ilość kursów programowania na każdym etapie. Być może nigdy nie zwracałeś/aś na nie większej uwagi,…
PozostałeNauka

Dlaczego warto czytać książki?

W czasach rozwijającej się technologii i ogólnodostępnej wiedzy internetowej czytanie książek stało się postrzegane jako przeżytek i niemodny rytuał. Pozostaje tylko pytanie,…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *