SprzętTechnologia

Dyski HDD i SSD. Podstawowe różnice

ssd Dyski HDD i SSD. Podstawowe różnice

Użytkownicy komputerów przeważnie nie zwracają uwagi na różnice pomiędzy dyskami HDD i SSD. Dla nich istotne jest to, żeby sprzęt działał bez zarzutu. Jednak osoby zainteresowane nowinkami technicznymi bez problemu dostrzegą zawiłości tych rozwiązań, przez co wybiorą dysk odpowiadający ich potrzebom.

Dyski SSD i HDD pełnią tę samą funkcję. Ich głównym celem jest przechowywanie danych w taki sposób, aby po wyłączeniu zasilania nie uległy one zniszczeniu. Z tego powodu są nazywane urządzeniami pamięci masowej a wszelkie informacje, zapisane w sposób uporządkowany, podlegają modyfikacji.

Dyski HDD

To najpopularniejszy rodzaj dysku twardego. Do pewnego czasu, wszystkie urządzenia polegały na tym rozwiązaniu. Polega ono na magnetycznym zapisie danych. Są one wprowadzane w ruch wirowy, podobnie jak płyty CD a dane są odczytywane za pomocą głowicy. Technologia ta została po raz pierwszy zastosowana w latach 50. XX Wieku. Pierwszy dysk był wielkości szafy i miał pojemność 3,75 MB. Obecnie stosowane są interfejsy SATA a pojemność przeciętnego podzespołu może sięgać 10 terabajtów.

Dyski SSD

Pierwsze dyski SSD pojawiły się w końcówce XX wieku. Po pierwszych zawirowaniach, pamięć ta uległa normalizacji i wygląda jak 2,5-calowy dysk twardy. Jednak zdarzają się inne rozwiązania. Są uważane za lepsze i szybsze niż tradycyjne dyski twarde. Do zapisu danych używane są elementy elektryczne, najczęściej kondensatory i układy scalone.

Zalety i wady – porównanie

Wielu kupujących zwraca uwagę na cenę. Dyski SSD są około dwukrotnie droższe od HDD. Bierze się to z faktu, iż technologia SSD nie jest jeszcze w pełni rozwinięta. Mimo że charakteryzuje się ona stabilnością działania, to jednak wymaga ciągłych poprawek, zwiększając koszty produkcji.

Prędkość zapisu i odczytu danych to największa zaleta dysków SSD. Komputer posiadający taką technologię może uruchomić się nawet w kilka sekund. Średni transfer danych wynosi około 200 MB/s. Normalne twarde dyski dokonują zapisu z maksymalną prędkością 120 MB/s. Gołym okiem widać różnicę między tymi rozwiązaniami. Wpływ na odczyt danych ma sposób ich przechowywania. Dostęp do danych w dyskach SSD będzie zajmował zawsze tyle samo czasu, bez względu na ich wagę.

W kwestii fragmentacji również wygrywa technologia SSD. Podzespół posiadający niewielką ilość wolnego miejsca ulega spowolnieniu. Stosując nowoczesne rozwiązania, takie problemu nie doświadczy się. Poszczególne fragmenty dysku będą dostępne bez postępujących problemów z prędkością.

Każdy dysk emituje hałas. Obracające się talerze w tradycyjnych dyskach twardych generują go znacznie więcej niż dyski SSD, nieposiadające ruchomych elementów.

Technologia SSD nie zużywa energii do napędu talerzy. Charakteryzuje się również energooszczędnością podczas działania. Z tego powodu wydłuża się czas pracy komputera na jednym ładowaniu.

Powiązane posty
Sprzęt

Co sprawia, że myszka do gier jest dobra?

Podobnie jak w przypadku innych narzędzi do gier, dobra mysz do gier jest uwarunkowana wieloma różnymi cechami. To, że mysz pozwala na…
Sprzęt

Najlepsze akcesoria do kamery GoPro

Jeśli chcesz poszerzyć zakres filmów, które możesz nagrywać za pomocą kamery GoPro, na pewno potrzebujesz dodatkowych narzędzi lub gadżetów, które pomogą Ci…
Technologia

Korzystanie z oprogramowania HR online w celu zarządzania pracownikami pracującymi zdalnie

Covid-19 sprawił, że więcej firm niż kiedykolwiek zmieniło swoje nawyki zawodowe. Znaczna liczba pracowników pracuje obecnie w domu i nadal nie ma…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *