Motoryzacja

Uruchamianie motocykla po zimowym przestoju

uruchamianie motocykla Uruchamianie motocykla po zimowym przestoju

Właściciele klasycznych motocykli często przechowują swoje klasyki przez zimę. Ochrona różnych komponentów i systemów podczas długich okresów przechowywania, takich jak zima, zapewnia, że motocykl będzie w dobrym stanie, gdy nadejdzie czas, aby znów na nim pojeździć. Jeśli motocykl był przechowywany przez zimę, będzie wymagał podstawowej konserwacji, zanim będzie gotowy do jazdy.

Opony

Zakładając, że motocykl nie był przechowywany z oponami dotykającymi podłoża, opony wymagają jedynie kontroli wzrokowej i ponownego ustawienia ciśnienia. Jeśli jednak motocykl stał np. na podstawce centralnej, opony będą miały lekkie wgniecenia w miejscach, w których dotykały podłoża. Problem ten jest szczególnie widoczny, jeśli opona/opony zostały zdefasonowane podczas przechowywania.

W celu usunięcia wgniecenia należy lekko przepompować oponę (o około 20%, np. przy normalnym ciśnieniu 0,22 MPa należy zwiększyć je do 0,26 MPa) na co najmniej 24 godziny przed jazdą. Tuż przed jazdą należy ponownie wyregulować ciśnienie w oponach do ich normalnego ciśnienia.

Jeżeli właściciel rozważa założenie nowych opon, jest to dobry moment, aby zrobić to przed jazdą.

Silnik

Oleje silnikowe i przekładniowe, wraz z przynależnymi do nich filtrami, powinny zostać wymienione przed nowym sezonem jazdy.

Jeśli podczas przechowywania cylindry były smarowane WD40, aby zapobiec rdzewieniu, cylindry i zawory (4-suwowe) powinny być w dobrym stanie i nie wymagać dalszej konserwacji.

Jeśli do cylindrów został wlany olej silnikowy, silnik należy obrócić przy wyjętych świecach zapłonowych i umieścić szmatę na otworach świec, aby zebrać nadmiar oleju, który może wypłynąć.

Procedurę tę należy przeprowadzić poprzez ręczne obracanie wału korbowego (kluczem na końcu wału korbowego, w przeciwieństwie do rozrusznika elektrycznego lub ręcznego) przy wyłączonym zapłonie. Alternatywnie można wrzucić bieg i obracać silnikiem za pomocą tylnego koła, również bez zamontowanych świec i przy wyłączonym zapłonie.

Wskazówka: Przed próbą uruchomienia motocykla po długim okresie przechowywania mechanik musi zdjąć tarcze sprzęgła, ponieważ zazwyczaj są one sklejone. Przed uruchomieniem silnika należy ustawić motocykl na biegu i kołysać nim do przodu i do tyłu podczas wciskania sprzęgła, co rozluźni tarcze.

Układ paliwa

Jeśli motocykl został odpowiednio przygotowany do przechowywania, dodano do niego stabilizator paliwa. Kiedy motor zostanie przeniesiony z miejsca przechowywania, będzie wymagał jedynie dodania nowego paliwa. Jeśli jednak był przechowywany z paliwem, może zaistnieć konieczność pełnego rozebrania i oczyszczenia gaźników w celu usunięcia pozostałości z poszczególnych elementów.

Pierwszą oznaką, że układ paliwa jest zapchany starym paliwem, jest praca na zasadzie dławienia przy niewielkim otwarciu przepustnicy, nawet gdy silnik jest gorący. Objaw ten wskazuje na zablokowanie dysz głównych. Diagnozowanie problemów z pracą układu paliwa jest stosunkowo proste, ale naprawa może być czasochłonna i kosztowna.

Układ elektryczny

Jeżeli podczas przechowywania motor był wyposażony w system szybkiego ładowania, układ elektryczny powinien być sprawny. Jeżeli jednak motor był przechowywany bez odłączenia akumulatora lub bez zastosowania ładowarki, konieczne będzie jego pełne naładowanie lub wymiana. Sprawdzenie napięcia stałego wskaże, czy akumulator nie nadaje się do naprawy.

Wszystkie światła i przełączniki należy sprawdzić pod kątem prawidłowego działania (czasami wokół styków żarówek pojawia się korozja).

Systemy hamulcowe

Tarcze hamulcowe należy oczyścić środkiem do czyszczenia hamulców (nie zapominając o części tarcz ukrytej pod klockami), a układ hamulcowy odpowietrzyć. Hamulce mogą nie być tak sprawne, jak przed przechowywaniem, dlatego właściciel musi zachować ostrożność podczas pierwszej jazdy motocyklem po długim okresie przechowywania.

Powiązane posty
Motoryzacja

Opony Run Flat - inwestycja w bezpieczeństwo

Czy słyszałeś już o tym, jak działa ogumienie typu Run Flat? Kierowcy doceniają zapewniane przez nie bezpieczeństwo i są gotowi zapłacić więcej….
Motoryzacja

Różnice między napędem 4x4 a 4x2

Powszechnie panuje błędne przekonanie, że 4×4 oznacza, że wszystkie cztery koła obracają się jednocześnie z tą samą prędkością. Kiedy pojazd z napędem…
Motoryzacja

Jak działają hamulce samochodowe?

Tak jak w przypadku porządnego zdalnie sterowanego samochodu, Twój pojazd ma kilka podstawowych funkcji: poruszanie się do przodu i do tyłu, skręcanie…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *