PoradyDom i ogród

Najbardziej opłacalne sposoby ogrzewania domu

12567 Najbardziej opłacalne sposoby ogrzewania domu

Jakie są najpopularniejsze metody ogrzewania w gospodarstwach domowych? Który z typów jest jednocześnie najbardziej opłacalny? W dzisiejszych czasach na ten aspekt warto zwrócić szczególną uwagę.

Jakie ogrzewanie domu wybrać?

Wybór instalacji grzewczej do gospodarstwa domowego to jedna z najważniejszych decyzji, z jaką trzeba zmierzyć się podczas budowy domu. Na rynku funkcjonuje co najmniej kilka wariantów, które warto rozważyć. Oczywiście każdy z nich ma swoje lepsze, jak i gorsze strony. Jednym z proponowanych sposobów na ogrzewanie domu jest ogrzewanie elektryczne. Metoda ta jest łatwa w użytkowaniu (grzejniki elektryczne np. nie brudzą się i można łatwo regulować temperaturę), z drugiej strony wiąże się jednak z wysokimi kosztami. To tym ważniejsze w dzisiejszych czasach, kiedy to koszty mediów znacząco poszły w górę, a wszyscy oglądają każdą złotówkę kilka razy przed jej wydaniem. Trzeba też pamiętać, że oszacowanie miesięcznych kosztów ogrzewania elektrycznego w niektórych warunkach bywa bardzo trudne.

Zdecydowanie jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest ogrzewanie gazowe. Samo w sobie ogrzewanie gazowe z pewnością nie jest tak komfortowe w użytkowaniu jak ogrzewanie elektryczne. Mimo to kotły gazowe nie zajmują tak dużo miejsca i nie wymagają kontroli opału. Do Twojego wyboru są kotły tradycyjne, kotły kondensacyjne i kotły pulsacyjne. Na naszym rynku nowością są te ostatnie, które pozwalają na spore oszczędności podczas użytkowania. Ich koszt zakupu zwykle rozpoczyna się od kilkunastu tysięcy złotych. Warto też zauważyć, że ogrzewanie gazowe jest tańsze niż ogrzewanie elektryczne – chodzi tu oczywiście o koszty eksploatacyjne.

Za najtańsze ogrzewanie domu uznaje się ekogroszek, czyli ogrzewanie paliwem stałym. Alternatywą dla tego paliwa może być węgiel, drewno lub brykiet. W każdym z wymienionych przypadków masz pewność wygenerowania mniejszych kosztów eksploatacyjnych, choć z drugiej strony ogrzewanie paliwem stałym jest najbardziej uciążliwe. Największe wady takiego rozwiązania to konieczność regularnej kontroli komory spalania, generowanie zanieczyszczeń, emisja szkodliwych spalin oraz konieczność posiadania składowiska na opał. Do Twojego wyboru są cztery typy kotłów: komorowe, zasypowe, automatyczne i zgazowujące.

Na koniec trzeba wspomnieć o ogrzewaniu kominkowym. To dobry sposób na niewielki domek, musisz jednak pamiętać, że wspaniały klimat palenia w kominku wiąże się z wieloma niedogodnościami. Ogrzewanie kominkowe określa się także jako DGP (dystrybucja gorącego powietrza), za wspomaganie uznaje się tu specjalne wentylatory rozprowadzające ciepło po poszczególnych pomieszczeniach. Kominki zazwyczaj są zasilane drewnem. Trzeba jednak przyznać, że pod względami wizualnymi i estetycznymi żadna inna metoda ogrzewania nie może się równać z ogrzewaniem kominkowym.

Powiązane posty
Dom i ogród

Czy dekarbonizacja ogrzewania jest możliwa w budownictwie?

Temat dekarbonizacji ogrzewania w budownictwie to jedna z najważniejszych kwestii, z jakimi dzisiaj borykają się projektanci, inwestorzy i właściciele budynków. Wraz z…
Dom i ogród

Jak dobrać grzejniki przy ogrzewaniu na podczerwień?

Jednym z oszczędnych i bezpiecznych sposobów ogrzewania domów mieszkalnych oraz lokali użytkowych są grzejniki na podczerwień. To rozwiązanie daje wiele korzyści przemawiających…
Dom i ogród

Jak wyprostować ścianę? Dlaczego warto zdecydować się na suchą zabudowę?

Proste ściany niewątpliwie są ozdobą pomieszczenia i wpływają na wzrost wartości nieruchomości. Zależnie od stopnia krzywizny ścian należy stosować różne rozwiązania. Czasem…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *