PozostałeDom i ogród

Jak prawidłowo wykonać nadproża?

7 belki nadpro owe zbrojne gera.jpg Jak prawidłowo wykonać nadproża?

Wznoszenie przegród zewnętrznych oraz wewnętrznych pełnych tj. pozbawionych otworów, to zadanie, które murarze wykonują w ekspresowym czasie. Jednakże ścian całkowicie pełnych w obiektach mieszkalnych jest niewiele. Natomiast w momencie wznoszenia ścian, w których występują otwory okienne lub drzwiowe, tempo prowadzenia prac ulega zdecydowanemu obniżeniu. Ściany z otworami dodatkowo oznaczają konieczność wykonywania nadproży. Zobacz, czym one są i z czego są wykonywane? Jakie nadproże warto wybrać aby maksymalnie przyspieszyć prace murarskie?

Czym są nadproża?

Nadproże to ważny element konstrukcji budynku, który umieszczany jest bezpośrednio nad otworem drzwiowym czy okiennym. Jego główną rolą jest przenoszenie ciężaru znad otworu na sąsiadujące z nim ściany. Tym samym nadproże pełni rolę zabezpieczenia otworu okiennego lub drzwiowego – brak nadproży groziłby zawaleniem się muru nad wykonywanym otworem.

Rodzaje nadproży

W polskim budownictwie istnieje kilka rodzajów popularnie stosowanych nadproży. W obiektach budowlanych spotkać można m.in. nadproża w całości wykonywane na placu budowy – wylewane w szalunku tradycyjnym lub w szalunku traconym z kształtek U – te warianty znane od lat, wymagają planowania przerw technologicznych na czas dojrzewania betonu, co w praktyce oznacza wydłużony czas murowania ściany. Poszukując rozwiązań nadprożowych warto zdecydować się na któryś z gotowych wariantów tj. wykorzystać nadproża prefabrykowane z elementów żelbetowych lub betonu komórkowego np. z Systemu Budowy H+H.

Zastosowanie prefabrykowanych belek nadprożowych

Nadproża prefabrykowane z betonu komórkowego są bardzo dobrym uzupełnieniem systemowym ścian wzniesionych z tego samego materiału. Jednorodny materiał ścian i nadproży pozwala na wyeliminowanie ryzyka powstania mostków cieplnych – beton komórkowy charakteryzuje się  bardzo dobrymi właściwościami z zakresu izolacyjności termicznej. Co więcej ściany w całości wykonane z betonu komórkowego umożliwiają osiągnięcie jednolitej powierzchni pod warstwę tynku.

Na rynku znajdują się prefabrykowane belki nadprożowe z betonu komórkowego – zbrojone oraz niezbrojone. Belki nadprożowe zbrojone znajdują zastosowanie jako nośne elementy konstrukcji zarówno w ścianach nośnych jak i działowych. Belki wraz z nadmurówką (nadmurówka to warstwa bloczków wymurowana bezpośrednio nad nadprożem) tworzą gotowy wariant nadproża.

Belki niezbrojone z betonu komórkowego, to lekki wariant nadproża, który można zastosować jako nadproże okienne lub drzwiowe w ścianach działowych.

Jedną z głównych zalet stosowania nadproży prefabrykowanych (zarówno w przypadku belek zbrojonych, jak i niezbrojonych) jest brak konieczności wykonywania szalunku i betonowania. Wystarczy, że nadproże zostanie prawidłowo osadzone w konstrukcji muru. Wówczas murarze mogą bezpośrednio kontynuować prowadzenie prac, bez konieczności planowania dodatkowych przestojów – co wpływa na skrócenie czasu murowania przegród. Wszystko dzięki temu, że prefabrykowane nadproże jest gotowym do użycia elementem.

Powiązane posty
Dom i ogród

Kraty Wema - Jakie mają zastosowanie?

Kraty Wema, będące produktem flagowym w ofercie wyrobów hutniczych, stanowią niezastąpiony element w nowoczesnym budownictwie oraz projektowaniu przestrzeni użytkowych. Te stalowe, antypoślizgowe…
Pozostałe

Betonowy stół do ping-ponga zewnętrzny – czym jest i jak go wybrać?

Betonowy stół do ping-ponga zewnętrzny to doskonałe rozwiązanie dla osób poszukujących trwałego i odpornego na warunki atmosferyczne stołu do gry w tenisa…
Dom i ogród

Odpowiedzialny wywóz gruzu z GruzWaw.pl: Jak jakość spotyka się z ekologią

W dobie narastającej potrzeby ochrony środowiska, wybór usług, które harmonijnie wpisują się w koncepcję zrównoważonego rozwoju, staje się nie tylko kwestią preferencji,…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *