Technologia

Czy okulary blokujące niebieskie światło naprawdę działają?

światło niebieskie

Dowiedz się, czy te soczewki są warte zainteresowania i dodatkowych pieniędzy. Jeśli kiedykolwiek czułeś, że Twoje oczy są suche i zmęczone po długim dniu wpatrywania się w ekran komputera — nie jesteś sam.

Ekrany cyfrowe emitują niebieskie światło, które może mieć negatywny wpływ na Twoje oczy, w tym zmęczenie, suche lub łzawiące oczy i podrażnione oczy. Niebieskie światło jest również znane z tego, że sabotuje Twój harmonogram snu, ponieważ zaburza Twój rytm okołodobowy (Twój wewnętrzny zegar, który mówi Ci, kiedy jest czas na sen lub czuwanie).

Niestety, większość z nas nie może uciec od konieczności korzystania z komputerów, tabletów i telefonów w naszym codziennym życiu. Jak więc radzimy sobie z negatywnymi skutkami korzystania z cyfrowych ekranów? (Oprócz cierpienia w milczeniu, gdy piszemy na klawiaturze i przewijamy strony).

Najnowszym trendem w dziedzinie zdrowia jest wprowadzenie okularów blokujących światło niebieskie.

Czym są okulary blokujące niebieskie światło?

Okulary blokujące niebieskie światło mają specjalnie zaprojektowane soczewki, które rzekomo blokują lub filtrują niebieskie światło emitowane przez ekrany cyfrowe. Soczewki te chronią oczy przed oślepieniem i mogą pomóc zmniejszyć potencjalne uszkodzenia siatkówki spowodowane długotrwałą ekspozycją na niebieskie światło.

Ale czy okulary z niebieskim światłem są warte tego całego szumu?

Może Cię to zaskoczy, ale wiele problemów z oczami, które są spowodowane przez ekrany cyfrowe, nie wynikają z niebieskiego światła.

Okuliści mówią, że wiele osób doświadcza dyskomfortu oczu z powodu ekranów cyfrowych, ale większość z tych problemów jest objęta terminem zwanym syndromem widzenia komputerowego (CVS). (Czasami określa się go również jako cyfrowe zmęczenie oczu).

CVS to szeroki zakres problemów związanych z nadwyrężeniem oczu i dyskomfortem. Twoje oczy nieustannie zmieniają ostrość i poruszają się podczas patrzenia na ekran. Dodatkowo, odblaski i kontrast mogą być trudne do zniesienia dla Twoich oczu. Więc chociaż możesz doświadczać podrażnienia oczu od długiego dnia pracy na komputerze, twój dyskomfort oczu nie jest bezpośrednio od samego niebieskiego światła.

Kiedy zbyt długo wpatrujemy się w ekran cyfrowy lub urządzenie, nie mrugamy zbyt często, co powoduje, że rogówka staje się sucha i podrażniona. Kiedy skupiamy wzrok na czymś bliskim, takim jak ekran lub nawet książka, nasze oczy są napięte i skurczone, co może powodować dyskomfort oczu. Ale jeśli spojrzymy przed siebie na odległy obiekt, nasze oczy się rozluźniają.

Zamiast więc biec po zakup okularów blokujących niebieskie światło, wypróbujcie poniższe wskazówki dotyczące czasu spędzanego przy ekranie:

  • Praktykuj zasadę 20-20-20. Co 20 minut patrz na coś oddalonego o 20 metrów przez 20 sekund. (To pomoże Twoim oczom odpocząć).
  • Używaj kropli do oczu przez cały dzień, aby utrzymać oczy w stanie nawilżenia podczas pracy przy komputerze.
  • Siedź w odległości ramienia (około 50 centymetrów) od ekranu. Większość ludzi siedzi zbyt blisko komputera i doświadcza zmęczenia oczu.

Niestety, nie przeprowadzono zbyt wielu badań nad okularami blokującymi światło niebieskie. A z tych badań, które zostały zrobione, były one zbyt ograniczone i nie było w nich nic z praktyki klinicznej.

Twoim najlepszym wyjściem jest oszczędzanie pieniędzy i praktykowanie dobrych nawyków korzystania z ekranu przez cały dzień. Ale wykazano, że niebieskie światło wpływa na sen, więc wyrób sobie nawyk wyłączania wszystkich urządzeń cyfrowych co najmniej godzinę przed snem.

Powiązane posty
PoradyNaukaTechnologia

Dlaczego warto umieć programować nawet gdy nie pracujesz w IT?

W Internecie można się natknąć na nieskończoną ilość kursów programowania na każdym etapie. Być może nigdy nie zwracałeś/aś na nie większej uwagi,…
InternetTechnologia

Dlaczego warto postawić na internet światłowodowy?

W obecnych czasach bez szybkiego internetu nie da się niemalże funkcjonować. Jest niezbędny do pracy, nauki, a także rozrywki. Aby jednak każda…
InternetTechnologia

Co to jest VPN? Jak działa i do czego służy?

Czasy, gdy każdy mógł pozostać w Internecie nie tylko anonimowy, ale również bezpieczny, dawno i bezpowrotnie minęły. Dziś praktycznie każda osoba, która…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *