Sprzęt

Czy istnieje monitor bezpieczny dla oczu?

rsz 11995 iwyqvklv7rgrw278 Czy istnieje monitor bezpieczny dla oczu?

Długotrwała praca przy monitorze może być mocno męcząca dla naszych oczu, co przekłada się nie tylko na nasze zdrowie, ale i na samopoczucie czy jakość pracy. Zmęczenie oczu wiąże się ze spadkiem koncentracji i częstszymi bólami głowy. Czy istnieje monitor bezpieczny dla oczu? Sprawdź, jakie technologie stosowane w monitorach mogą chronić Twoje oczy.

Monitor zdrowy dla oczu – czy to możliwe?

Twierdzenie, że istnieje monitor zdrowy dla oczu jest trochę na wyrost. Tak naprawdę każdy monitor w jakimś stopniu wpływa negatywnie na nasz wzrok – zwłaszcza, jeśli przed monitorem spędzamy kilka do nawet kilkunastu godzin dziennie. Na rynku dostępne są jednak najzdrowsze monitory dla oczu w tym sensie, że nie przeciążają one nadmiernie naszego wzroku i znacząco redukują negatywny wpływ ekranu. Wśród nich znajdziemy monitory Samsung, w których zastosowano specjalne technologie, takie jak powłoka antyrefleksyjna, Eye Saver czy Flicker Free.

Warto też pamiętać, by wybierać monitory z wysoką częstotliwością odświeżania ekranu – 50 Hz to obecnie minimum, by umożliwić nam komfortową pracę z monitorem. Oczywiście w przypadku standardowych filmów. Jeśli mamy do czynienia z filmami czy grami, które oferują więcej niż 25 klatek na sekundę, częstotliwość odświeżania ekranu również powinna być większa. Będzie to miało wpływ zarówno na bardziej płynny obraz, jak i na mniejsze męczenie się wzroku.

Powłoka antyrefleksyjna

Matowa powłoka to obecnie standard zarówno w biurowych, jak i gamingowych monitorach. To specjalny układ substancji nałożonych na matrycę, dzięki któremu redukuje się odbicie światła od ekranu. To sprawia, że nasze oczy mogą mniej się męczyć, ale też możemy liczyć na ostrzejszy obraz i bardziej wyraźne kolory. Graficy, montażyści filmowi oraz gracze wybierając monitor bezpieczny dla oczu coraz cześciej decydują się na taki z powłoką antyrefeksyjną.

Flicker Free

Każdy monitor chroniący oczy powinien posiadać technologię Flicker Free. Znajdziemy ją m.in. w monitorach dla graczy marki Samsung, np. w modelu Odyssey G9. Dzięki niej całkowicie wyeliminowane jest migotanie podświetlonego obrazu. Niestety występuje ono w nowych ekranach typu LED, które szybko zmieniają swoją jasność. I mimo że teoretycznie nie jesteśmy w stanie tego zauważyć, to w praktyce ma to duży i niestety negatywny wpływ na nasze oczy. Konsekwencją może być łzawienie oczu czy częste bóle głowy. Technologia Flicker Free przyczynia się do eliminacji tego problemu przy każdych ustawieniach jasności.

Najzdrowsze monitory dla oczu z Eye Saver

W dzisiejszych czasach dużo się mówi o wpływie niebieskiego światła na nasz wzrok, samopoczucie, ale i trudności z zasypianiem. Zwłaszcza wtedy, gdy korzystamy z monitorów w ciemnych pomieszczeniach, niebieskie światło mocno przeciąża nasz wzrok. Dlatego warto wybrać monitor chroniący oczyktóry redukuje emitowanie niebieskiego światła. Oferuje nam to technologia Eye Saver, która dostępna jest m.in. w monitorach ViewFinity Samsung.

Tekst przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.

Powiązane posty
Sprzęt

Ile kosztuje laptop gamingowy?

Laptopy gamingowe cieszą się coraz większą popularnością wśród graczy, którzy cenią sobie mobilność i możliwość grania w ulubione tytuły w dowolnym miejscu. Ceny…
Sprzęt

Aparaty natychmiastowe – szybkie drukowanie zdjęć

Aparaty natychmiastowe to nie tylko narzędzie do fotografowania, lecz także urządzenia, które w jednym momencie tworzą i przekształcają chwilę w trwałą pamiątkę….
Sprzęt

Telewizor dla graczy – jakie parametry wziąć pod uwagę?

Miłośnicy konsoli stanowią dość dużą część graczy. Aby wrażenia z rozgrywki były jak najlepsze, oprócz najnowszej konsoli czy szybkiego dysku SSD, istotny…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *