Technologia

6 rodzajów zaworów odcinających wodę, które musisz znać

zawór motylkowy
fot. cranecpe

Większość właścicieli domów rozumie ogólną ideę hydrauliki. Dzięki hydraulice masz kontrolę nad wodą przepływającą przez Twój dom, a w niektórych przypadkach także nad gazem. Jeśli jednak chodzi o zachowanie rzeczywistej kontroli, potrzebny jest zawór. Jeśli chodzi o zawory, istnieje wiele rodzajów do wyboru odpowiedniego dla właściwego celu. Powiedzmy, że Twoja toaleta jest przepełniona, czy nie byłoby łatwiej mieć zawór, który trzeba po prostu schylić się, aby go przekręcić? Dzięki takiemu prostemu zaworowi można uniknąć powodzi spowodowanej przez wodę. Oczywiście, istnieje wiele różnych sposobów wykorzystania zaworów.

W przypadku zatkanych toalet zawory często zapobiegają przelewaniu się wody. Wielu z nas miało ten problem w przeszłości i większość z nas chciałaby go uniknąć. Niestety, większość ludzi może nie rozumieć zaworów odcinających. Mam nadzieję, że ten mały przegląd różnic pomiędzy zaworami odcinającymi wodę pomoże wyjaśnić, kiedy i jak należy używać różnych elementów w całym gospodarstwie domowym. W końcu w wielu domach jest wiele łazienek, kuchni i pralni, o które trzeba dbać w ciągu dnia. Ważne jest, aby zrozumieć, jak działają zawory, aby w razie problemu być lepiej przygotowanym do jego rozwiązania.

Zasuwy

Zasuwa będzie jednym z najstarszych na tej liście. Jednak to nie czyni go mniej niezawodnym. Zasuwy są zwykle używane w zastosowaniach komercyjnych lub przemysłowych. Zasuwy te mają klin lub dysk wewnątrz, który obniża się, aby uszczelnić przepływ. Jednak, gdy jest podniesiony, średnica wewnętrzna pasuje do rury, do której jest podłączony, tak, że nie ma utraty przepływu. Wszystko w tym elemencie jest kontrolowane przez uchwyt koła. Uchwyt porusza się w dół trzpienia z bramą, a nie podnoszące się trzony pozostają na miejscu. Łatwo jest stwierdzić, czy zawór jest otwarty lub zamknięty na podstawie stanu uchwytu.

Zawory grzybkowe

Zawór grzybkowy jest jednym z tych, które wykorzystują korek w celu zmniejszenia przepływu wody. Korek jest opuszczany na przegrodę, aby mógł służyć jako blok. Ponieważ przegroda zajmuje dużo miejsca wewnątrz zaworu, spowodowało to ograniczenie przepływu wody, które jest potrzebne. Dodatkowo zawory grzybkowe są znane z tego, że świetnie nadają się do dławienia.

Zawory zaporowe

Większość zaworów może służyć jako coś do blokowania przepływu z zasilania, są zawory, które są specjalnie zaprojektowane do tego. Do takich należą zawory odcinające. Są one jednym z najbardziej wygodnych, ponieważ zapewniają mechanizm odcinający. Często można znaleźć przykład mechanizmu stopu za toaletą lub pod zlewem. W przeciwieństwie do innych zaworów zawór odcinający jest w stanie wykorzystać każdy mechanizm wewnętrzny z zaworów kulowych, kulistych i zasuwowych.

Zawór zwrotny

Gdy woda przemieszcza się w Twoim domu, powinna płynąć tylko w jedną stronę. To jest z linii zasilającej i przez armaturę lub odpływ. Ważne jest, aby eksperci hydrauliki upewnili się, że tak pozostanie. Tutaj właśnie w grę wchodzi zawór zwrotny. Zawór zwrotny to po prostu zabezpieczenie przed przepływem zwrotnym. Jest kulka, która jest włożona do otworu, gdy przepływ jest odwrócony i to może zablokować wylot. Zawory te wykorzystują klapkę, która jest wkładana do wody i płynie w złym kierunku.

Zawory kulowe

Jeden z najczęstszych i absolutnie szeroko stosowanych projektów zaworów, zawór kulowy wykorzystuje rdzeniową, obracającą się kulę do kontroli przepływu wody. Są one zazwyczaj sterowane za pomocą dźwigni. Są one w stanie zapewnić użytkownikowi szybki podgląd ich stanu. Są one wykonane do zastosowań o pełnym przepływie, a dzięki ich niskiemu zużyciu prawie nie mają wpływu na sam mechanizm zaworu. Jest to przydatne, ponieważ pozwala na dłuższe działanie bez konserwacji lub problemów z zaworami. Mogą one działać przez długi czas, zanim zauważysz jakiekolwiek problemy. Ponadto, są one dostępne w szerokiej gamie materiałów i stylów.

Zawory motylkowe

Zawór motylkowy jest nazywany tak ze względu na mechanizm, który jest wewnątrz zaworu. Wewnątrz znajduje się dysk podobny do mechanizmu, który obraca się po przekręceniu uchwytu. W ten sposób można zmniejszyć przepływ przez zawór. Często te rodzaje zaworów mogą być używane do dławienia. Jednak niektóre z nich mają również mechanizm blokujący, który może przeciwdziałać sile wody na dysku. Mogą one być wykorzystywane w pełni otwarte lub zamknięte. Jeśli chodzi o typy zaworów, motyl jest bardziej kompaktowy z krótkim korpusem. Oznacza to, że jest on lżejszy niż większość zaworów. Należy jednak zawsze pamiętać, że zawór motylkowy opiera się na uszczelce. Uszczelki, oczywiście, zawsze trzeba wymieniać.

Zawory są niezwykle ważne, gdy chcesz kontrolować przepływ wody. Są one dostępne w szerokiej gamie materiałów, od brązu do plastiku PVC. Często zdarzają się materiały, które lepiej sprawdzają się w tym środowisku niż inne. Oczywiście, jeśli chodzi o hydraulikę, to może być łatwo nie myśleć o tym, kiedy nie masz żadnych problemów. Należy jednak pamiętać, że zalanie lub pęknięcie rury może zdarzyć się każdemu. Bez względu na to, gdzie mieszkasz lub jaki rodzaj hydrauliki prowadzisz w całym domu, zawsze istnieje szansa, że coś może przeciekać, pęknąć lub zostać zatkane. Nie wspominając o tym, że po wakacjach lub jakimkolwiek dłuższym okresie w domu, może być konieczne wykonanie dodatkowej konserwacji.

Bez względu na to, jak łagodne są oznaki problemu, zawsze ważne jest, aby zwracać uwagę na to, jakie są rodzaje zaworów i jak je rozróżniać. W końcu istnieje duża różnorodność. Na początku może się to wydawać nieco przytłaczające. Jednak, jeśli zaufasz i wykorzystasz te informacje, to powinieneś być w stanie powiedzieć różnice między różnymi zaworami odcinającymi wodę.

Powiązane posty
TechnologiaBiznes

Sztuczna inteligencja do obsługi klienta - zalety i wyzwania tego rozwiązania

Oczekiwania klientów nieustannie rosną, podobnie jak koszty utrzymania właściwie wszystkich narzędzi, pracowników i procesów. Właśnie dlatego sztuczna inteligencja (AI) staje się coraz…
TechnologiaMarketing i reklama

Dlaczego warto zainwestować w kurs analizy danych?

Dzisiejszy, zinformatyzowany świat wymaga od wielu jego użytkowników i beneficjentów umiejętności analizy danych. Jej znajomość jest jednym z kluczowych atutów na rynku…
Technologia

Monitoring telefonu – jak działa i jakie ma zalety?

Legalne śledzenie telefonu i aktywności wykonywanych za jego pośrednictwem stanowi ochronę przed zagrożeniami cyberprzestrzeni, czyhającymi na nieletnich. Rozwiązanie to pozwala także podjąć…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *