Pozostałe

10 najciekawszych gatunków kotów

gatunki kotów

W mojej głowie dawna krąży myśl, że powinienem stworzyć listę „najciekawszych kotów” – w końcu to internet. Wraz z przyjacielem, równie zwariowanych na punkcie kotów jak ja w końcu podjęliśmy się tego zadania z myślą o Waszej radości. Po wielu dyskusjach przedstawiamy Wam ostateczną listę najlepszych kotów według nas.

Polidaktyl

Bądźmy szczerzy, koty polidaktylowe przybijają najlepsze piątki. Znane również jako kocury lub kociaki, które mają mutację genetyczną, która daje im więcej niż zazwyczaj palców na jednej lub więcej łapach. Koty polidaktylowe mogą mieć od sześciu do ośmiu palców u każdej łapy. Dodatkowe palce sprawiają, że czasami wyglądają, jakby ich łapy miały kciuki. Chociaż polidaktylia może wystąpić u wielu różnych zwierząt (w tym u ludzi), jest ona prawdopodobnie najsłodsza u kotów. Pisarz Ernest Hemingway z pewnością tak uważał — sam był właścicielem polidaktyla, a w Domu i Muzeum Ernesta Hemingwaya mieszka obecnie około 50 kotów polidaktylowych.

Snowshoe

Z białym pyszczkiem i łapkami, ciemnymi „czubkami” i niebieskimi oczami, koty rasy Snowshoe wyglądają jak to, z czego zostały stworzone: syjamski z białymi „butami”, który pojawił się w miocie hodowcy syjamów w Filadelfii w latach 60. Szczególny wygląd kota typu Snowshoe jest trudny do wyhodowania, dlatego zarejestrowane koty czystej krwi typu Snowshoe są rzadkością. Ale w schroniskach jest wiele kotów, które mają niektóre lub wszystkie cechy tego wyglądu, takie jak białe łapy, ciemna maska i piękne niebieskie oczy — więc jeśli jesteś zainteresowany tym rodzajem kota, zawsze możesz dostać go za niższą cenę.

Calico

Niemożliwe jest sklonowanie kota Calico o takim samym umaszczeniu, ze względu na przypadkową aktywację genów. Cechy niezbędne do uzyskania wzorca Calico znajdują się na chromosomie X, dlatego prawie wszystkie koty Calico są samicami. Samce kotów Calico są nieliczne i mogą istnieć tylko w wyniku defektu genetycznego.

Brytyjski krótkowłosy

Brytyjski krótkowłosy znany jest zarówno ze swojego wyglądu, jak i z typowej dla tego gatunku łagodnej i lubiącej zabawę osobowości. Urzekająca krępa budowa jego pyszczka i ciała oraz pluszowe, gęste futro pasują do jego silnego temperamentu. Twarze brytyjskich krótkowłosych kotów o szerokich policzkach wydają się być uśmiechnięte i bardziej ekspresyjne niż u innych ras kotów, i mówi się, że to właśnie one były inspiracją dla uśmiechniętego Kota z Cheshire z Przygód Alicji w Krainie Czarów Lewisa Carrolla. Mówi się, że brytyjskie koty krótkowłose są podobne do psów, jeśli chodzi o ich gotowość do zabawy i gier, takich jak aportowanie.

Syjamski

Któż może się oprzeć pięknym niebieskim oczom kota syjamskiego? Koty te od wieków cenione są za swoje unikalne umaszczenie i otwartą osobowość. Od dawna koty syjamskie są symbolem statusu, wręczano je władcom jako prezenty. Koty te są szczególnie znane z tego, że są bardzo głośne — ich głośne miauczenie jest czasami mylone z płaczem dzieci!

Leśny kot norweski

Jeśli lubisz przytulać się do kota, który ma gęste futro i jest w stanie znieść wszystko, co sobie wymyślisz, to kot norweski leśny jest dla Ciebie. Duży kot z wielkimi łapami i mnóstwem futra, Norweski jest jak kuzyn Maine Coona z Wikingów. Duży, muskularny, czuły i spokojny kot norweski ma gęstą, wodoodporną, podwójną sierść oraz palce i uszy z kępkami, dzięki czemu jest idealnym towarzyszem do wędrówek po śniegu i podróży do sąsiednich krajów.

Japoński ogoniasty

Japońskie koty ogoniaste są jak koty z przodu i króliki z tyłu. Pomyślcie o tym przez chwilę. To jest zbyt słodkie, by sobie to wyobrazić. Kociaki z króliczymi ogonami? Te urocze zwierzątka pochodzą z Japonii i są tam na tyle długo, że pojawiają się w tradycyjnej sztuce. W przeciwieństwie do większości kotów z „zadartymi” ogonami japońskie mają swoje ogonki królicze. Mutacja genetyczna, która powoduje powstanie ogona, zmniejsza liczbę obecnych kręgów. A czy wspomniałem już, że lubią aportować?

Perski

Futro, futro, futro. Persy są być może kwintesencją kota”„luksusowego”, czyli kota, który oczekuje, że będzie trzymany w luksusowych warunkach. Są one jednak najpopularniejszą rasą kotów na świecie. Chociaż są znane ze wciśniętego nosa pekińczyka, z którego wiele z nich zostało wyhodowanych, prawdopodobnie najlepszą cechą tych kotów jest ich pieszczotliwość. Całe to futro wymaga jednak codziennej pielęgnacji, a koty perskie są podatne na choroby nerek, dlatego wymagają częstych badań ultrasonograficznych.

Fold szkocki (kot szkocki zwisłouchy)

Fold szkocki to rasa kotów charakteryzująca się zwykle uszami, które zaginają się do przodu i w dół. Pierwszym szkockim Foldem był kot odkryty w 1961 roku. Na wystawach wymagane jest, aby Foldy szkockie miały uszy zwrócone w dół, ale są one wynikiem mutacji genetycznej, więc nie wszystkie czystej krwi Foldy szkockie je mają.

Szary pręgowany

Nazwa „szary pręgowany” nie określa rasy, lecz kolor i wzór sierści. Sportowy wygląd szarego kota pręgowanego jest wyjątkowy. Klasyczne pręgowane koty mogą być oczywiście hodowane, ale część zabawy z kotami polega na genetycznym mieszaniu kolorów i wzorów w przypadkowych kombinacjach. Klasyczne umaszczenia to pręgi na głowie, łapach, ciele i ogonie, ale mieszane koty mogą mieć „rozcieńczone” lub złamane wzory, a także, dość często, białe klatki piersiowe, spody i/lub łapy. To ostatnie jest szczególnie ujmującą kombinacją i nigdy nie jest czarujące tak, jak wtedy, gdy futro kota jest w przeważającej części szare; jest to stonowany, neutralny wygląd, który pasuje praktycznie do wszystkiego — zwłaszcza do różowego nosa i uroczej osobowości.

Powiązane posty
Dom i ogródPozostałe

Automatyka do bram dla domu jednorodzinnego

Możliwość bezobsługowego otwierania i zamykania wjazdu na posesję to niejedyne zalety automatów bramowych. W artykule omawiamy, do czego służy automatyka do bram…
PozostałeDom i ogród

Jak prawidłowo wykonać nadproża?

Wznoszenie przegród zewnętrznych oraz wewnętrznych pełnych tj. pozbawionych otworów, to zadanie, które murarze wykonują w ekspresowym czasie. Jednakże ścian całkowicie pełnych w…
PozostałeNauka

Dlaczego warto czytać książki?

W czasach rozwijającej się technologii i ogólnodostępnej wiedzy internetowej czytanie książek stało się postrzegane jako przeżytek i niemodny rytuał. Pozostaje tylko pytanie,…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *