Dom i ogródTechnologia

Z czego składa się inteligentny budynek?

18 Z czego składa się inteligentny budynek?

Inteligentny budynek to taki, który zarządzany jest przy użyciu automatycznego i centralnego systemu, przez co możliwa jest automatyzacja procesów i ich zdalna kontrola. Zastosowane rozwiązania umożliwiają adaptację budynków do zewnętrznych zmian (takich jak temperatura), dopasowując do nich warunki panujące we wnętrzu. Dzięki temu podnosi się komfort użytkowników, zużycie energii zostaje zoptymalizowane, a emisja zanieczyszczeń ograniczona.

Systemy wykorzystywane w inteligentnych budynkach

Inteligentne budynki wykorzystują wiele systemów, wśród których do najpopularniejszych należą te gwarantujące bezpieczeństwo. Do tej grupy zalicza się m.in. systemy przeciwpożarowe, systemy monitorujące poziom czadu w powietrzu, a także systemy chroniące przed włamaniem i nieautoryzowanym dostępem. Najczęściej stosowane systemy automatycznej regulacji w budynkach to te odpowiadające za ogrzewanie, chłodzenie i wentylację. Mają one duże znaczenie w kontekście komfortu osób przebywających w pomieszczeniu i optymalizacji zużycia energii. Dostępne są także systemy sterowania oświetleniem, do których należą np. czujniki ruchu zapalające światło w pomieszczeniu jedynie podczas przebywania w nim ludzi, jak również te przeznaczone do domów prywatnych i mieszkań, symulujące obecność właścicieli. Systemy monitorujące i optymalizujące zużycie energii odpowiadają np. za wyłączanie ogrzewania w czasie, w którym nikt nie przebywa w budynku. Zastosowanie monitoringu CCTV zwiększa bezpieczeństwo i dostarcza operatorowi informacje dotyczące potencjalnego zagrożenia.

Inteligentny system sterowania oświetleniem – COMATIQ

Inteligentny system sterowania oświetleniem od firmy COMATIQ optymalizuje pracę oświetlenia i wpasowuje się w zasadę zrównoważonego rozwoju. Umożliwia to zmniejszenie śladu węglowego. System pozwala na automatyczne sterowanie natężeniem oświetlenia w zależności od wykrytego ruchu oraz aktualnej wartości natężenia w pomieszczeniu. Może on być stosowany m.in. w halach magazynowych, zakładach produkcyjnych, powierzchniach biurowych, obiektach handlowych czy budynkach użyteczności publicznej. System COMATIQ zezwala na dostosowywanie parametrów oświetlenia pod kątem wymaganych norm oraz preferencji użytkownika, zarówno w kwestii natężenia światła, jak i barwy. Oprawy LED wykorzystane w systemie umożliwiają odwzorowanie zmieniających się parametrów światła naturalnego w cyklu dziennym. Wszystko to przekłada się na poprawę komfortu pracy i samopoczucia osób przebywających w budynku. Więcej informacji można znaleźć tutaj – https://comatiq.pl/.

Powiązane posty
Technologia

Monitoring telefonu – jak działa i jakie ma zalety?

Legalne śledzenie telefonu i aktywności wykonywanych za jego pośrednictwem stanowi ochronę przed zagrożeniami cyberprzestrzeni, czyhającymi na nieletnich. Rozwiązanie to pozwala także podjąć…
Technologia

Komory klimatyczne - zasada działania i zastosowanie

Komory klimatyczne to zaawansowane urządzenia, które umożliwiają naukowcom i przemysłowi kontrolowanie temperatury i wilgotności w kontrolowany sposób. W tym krótkim wprowadzeniu przyjrzymy…
OprogramowanieTechnologia

Skaner IP - Na czym polega monitoring sieci

Kiedy myślimy o bezpieczeństwie i zarządzaniu sieciami komputerowymi, narzędzia takie jak skanery IP stają się niezastąpione. Skaner IP to narzędzie, które przeszukuje…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *