PoradySprzęt

Robienie zdjęć smartfonem. Od czego zacząć, aby zrobić udane fotografie

dobre zdjecie smartphonem Robienie zdjęć smartfonem. Od czego zacząć, aby zrobić udane fotografie

Życie jest składową chwil tych dobrych i tych mniej sprzyjających. Warto wyłapać ten wartościowy, budujący moment w czasie, który składa się na piękną całość. W fotografii jest jak w życiu. Wspaniałym fotografem zostaje ten, który uchwyci w kadr chwile dające do myślenia, budzące w obserwatorze jakiś zachwyt lub głębszą refleksję. Obecnie praktycznie każdy  posiada w swojej kieszeni smartfona z przyzwoitym aparatem cyfrowym. Telefon to doskonałe narzędzie do rozpoczęcia przygody z fotografią.

Dwie opcje, jakich należy unikać podczas robienia zdjęć smartfonem

  • cyfrowy zoom jest w skrócie narzędziem, które przybliża obraz oddalony od obiektywu. Pozwala to powiększyć fotografowany obszar, ale zabieg ten psuje jakość zrobionej fotografii. Nie należy go stosować, bo nawet jeżeli ujęcie było idealne to strata na jakości zaprzepaszcza efekt wizualny.
  • lampa błyskowa w założeniu służy do oświetlenia pomieszczenia w trakcie fotografowania, ale w efekcie zdjęcie często wychodzi prześwietlone. Znacząco uwidacznia się problem z balansem bieli i występuje żółty odcień zdjęcia.

Na jakich głównych funkcjach się skupić, aby fotografia była ładniejsza

  • włączony tryb siatki (linie pomocnicze) podpowiada, gdzie w trakcie robienia zdjęcia usytuowany jest mocny punkt obrazu. Pozwala też zachować linie horyzontu i zrobienie prostego ujęcia.
  • rozdzielczość, najlepiej jeżeli zostanie ustawiona najwyższa możliwa. Pełna rozdzielczość wiąże się z jakością zdjęcia. Im wyższa rozdzielczość, tym lepsza jakość.
  • balans bieli dopasowany do warunków pogodowych. Odpowiednio dopasowany balans  ociepli kolorystykę i sprawi, że zdjęcie będzie przyjemniejsze dla oka.
  • ekspozycja, ustawiona ręcznie potrafi wyraźniej uwypuklić walory artystyczne zdjęcia i dobrać odpowiednią jasność fotografii.

Większość funkcji smartfon ustawia automatycznie, ale warto sprawdzić możliwość dopasowania funkcji ręcznie. Wtedy kadr nabierze indywidualny charakter fotografowanego otoczenia.

Jeden przykład na zakończenie, jak zrobić zdjęcie portretowe smartfonem

Jednym ze sposobów na zrobienie fantastycznego zdjęcia jest wykorzystanie naturalnego światła, bez lampy błyskowej i specjalistycznego oświetlenia. Przykładowo, modelka staje bokiem do okna, gdzie światło z zewnątrz oświetla połowę twarzy, a druga część jest zacieniona. W ten sposób uzyskane oświetlenie rembrandtowskie wpłynie na jakość i styl zrobionego zdjęcia. Takie ujęcie zrobione smartfonem wygląda całkowicie profesjonalnie.

Przed przystąpieniem do fotografowania telefonem należy również pamiętać o przetarciu ściereczką (najlepiej z mikrofibry) obiektywu w celu usunięcia drobin kurzu i zanieczyszczeń.

Powiązane posty
SprzętTechnologia

Czy warto kupić Macbook Pro M1?

Jeżeli chodzi o osoby, które miały już okazję pracować na sprzęcie marki Apple, zazwyczaj przy zmianie komputera na nowy nie trzeba ich…
SprzętTechnologia

Galaxy Watch4 LTE – więcej niż zegarek sportowy

Jeszcze do niedawna smartwatche nie cieszyły się zbyt dużą popularnością i były wybierane tylko w roli zegarków sportowych w przypadku osób uprawiających…
PoradyDom i ogród

Najbardziej opłacalne sposoby ogrzewania domu

Jakie są najpopularniejsze metody ogrzewania w gospodarstwach domowych? Który z typów jest jednocześnie najbardziej opłacalny? W dzisiejszych czasach na ten aspekt warto…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *