InternetDom i ogródSprzęt

Internet Rzeczy – co to jest?

image 1361971731 Internet Rzeczy – co to jest?

Internet Rzeczy to technologia, której wpływ z każdym dniem staje się coraz bardziej odczuwalny w naszym życiu, czasami nawet nie zdając sobie sprawy że takim terminem się ją określa. Warto zatem dowiedzieć się co to jest Internet Rzeczy, poznać przykłady jego zastosowań i wyjaśnić kwestie związane z bezpieczeństwem urządzeń funkcjonujących w oparciu o tę koncepcję.

Czym jest Internet Rzeczy?

Internet Rzeczy (ang. Internet of Things, w skrócie IoT) to pojęcie, którego autorem jest brytyjski biznesmen i twórca startupów Kevin Ashton. Po raz pierwszy użył on tego terminu w 1999 roku podczas prezentacji dokonanej dla marki Procter & Gamble, definiując nim „sieć połączonych ze sobą przedmiotów”.

Internetem Rzeczy nazywamy zatem system elektronicznych urządzeń pozostających ze sobą w kontakcie i wymieniających dane poprzez sieć, bez ingerencji człowieka. Technologia ta jest przydatna w wielu dziedzinach życia – począwszy od inteligentnych sprzętów domowych, poprzez samochody z funkcją smart, aż po zastosowania w medycynie i biznesie. W tym ostatnim przypadku internet rzeczy umożliwia optymalną współpracę urządzeń medycznych lub efektywne monitorowanie przebiegu pracy i tworzenie korzystniejszych dla niej warunków.

Komunikacja z siecią oraz pomiędzy urządzeniami odbywa się na kilka sposobów, z wykorzystaniem Wi-Fi, Bluetooth, Ethernetu albo technologii Zigbee. Co istotne, inteligentne urządzenia posiadają zdolność wykrywania potencjalnych problemów związanych z ich użytkowaniem i skutecznie zapobiegają awariom bez udziału czynnika ludzkiego. Do sprawnego funkcjonowania Internetu Rzeczy potrzebna jest szybka łączność internetowa, stąd też duże nadzieje pokładane w technologii 5G.

Internet Rzeczy – przykładowe urządzenia

Po tym jak wyjaśniliśmy co to jest Internet Rzeczy wskażmy przykłady urządzeń wpisujących się w tę koncepcję. Lista sprzętów jest tutaj dość obszerna, a najpopularniejsze z nich to:

  • oczyszczacze powietrza
  • roboty sprzątające
  • ekspresy do kawy
  • pralki, zmywarki i lodówki typu smart
  • inteligentne czujniki dymu
  • kamery do monitoringu i czujniki ruchu
  • rolety zdalnie sterowane
  • lampy i inteligentne żarówki
  • termostaty i systemy ogrzewania budynków
  • klimatyzatory do pomieszczeń
  • automatyczne wentylatory
  • opaski fitness i smartwatche

Klasycznym przykładem urządzeń IoT są kamery do monitoringu współdziałające z czujnikami ruchu, które po wykryciu obecności w domu osoby nieproszonej przekazują komunikat ostrzegawczy na smartfona właściciela budynku. Te same kamery mogą uruchomić system alarmowy, a nawet zablokować inteligentne zamki.

Internet Rzeczy a bezpieczeństwo danych

Szacuje się, że obecnie w ramach IoT współdziała ze sobą ponad 25 miliardów urządzeń na całym świecie. Podłączenie takiej ilości sprzętów do sieci stawia pytanie o ryzyko przejęcia nad nimi kontroli przez cyberprzestępców. W zasadzie wszelkie próby ataków hakerskich powinny być udaremniane przez samo urządzenie. Niekiedy jednak haker może wykryć lukę, włamując się do systemu. Duże znaczenie w zapobieżeniu takim zdarzeniom ma sposób szyfrowania danych związany z posiadanym przez sprzęt oprogramowaniem i jego systematyczna aktualizacja.

Innym potencjalnym zagrożeniem jest utrata prywatności wynikająca z gromadzenia przez urządzenia dużej ilości danych celem analizy i dobierania najlepszych ustawień. Na przykład inteligentne oświetlenie „zna” godziny snu domowników, kiedy nocną porą pozostaje ono wyłączone. Rolą firm produkujących urządzenia IoT jest staranne zabezpieczenie tego rodzaju danych.

Powiązane posty
Sprzęt

Telewizor dla graczy – jakie parametry wziąć pod uwagę?

Miłośnicy konsoli stanowią dość dużą część graczy. Aby wrażenia z rozgrywki były jak najlepsze, oprócz najnowszej konsoli czy szybkiego dysku SSD, istotny…
Dom i ogród

Kraty Wema - Jakie mają zastosowanie?

Kraty Wema, będące produktem flagowym w ofercie wyrobów hutniczych, stanowią niezastąpiony element w nowoczesnym budownictwie oraz projektowaniu przestrzeni użytkowych. Te stalowe, antypoślizgowe…
Sprzęt

Nowoczesne anteny TV i wzmacniacze sygnałów - jakie jest ich przeznaczenie?

Montaż anten satelitarnych musi zostać wykonany w odpowiedni sposób, ponieważ tylko dzięki temu będzie można zapewnić sobie działanie bez zakłóceń. Należy zadbać…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *