Sprzęt

Elektrodrążarka drutowa – zasada działania

0e6864925f8b67390f8514b43904ead4 Elektrodrążarka drutowa - zasada działania

Elektrodrążenie to proces w trakcie którego usuwamy materiał za pomocą elektrody, pomiędzy którą a przedmiotem obrabianym znajduje się różnica potencjałów. W dzisiejszym materiale skupimy się na tym jak działa elektrodrążarka drutowa i jak wspomaga ona inne obrabiarki CNC przy produkcji m.in. wykrojników i form wtryskowych.

Elektrodrążarka drutowa jako elektrodę, a co za tym idzie jako narzędzie, wykorzystuje cienki drut rozciągnięty pomiędzy dwoma głowicami. Poprzez poruszanie drutem w dwóch osiach XY pozwala ona na uzyskiwanie dowolnych kształtów 2D. Główna zaleta elektrodrążenia to absurdalnie więc wysokie dokładności – o ile typowe obrabiarki CNC korzystające z technologii skrawania zwykle pozwalają na seryjną pracę w granicach setnych części milimetra, o tyle elektrodrążarka drutowa nie ma problemu z osiągnięciem powtarzalnej dokładności poniżej 5 tysięcznych milimetra (5 mikronów). Fakt, że drut ma bardzo małe średnice (rzędu dziesiątej części milimetra) pozwala też na wykonywanie bardzo głębokich wybrań o niemalże zerowych narożnikach nieosiągalnych technologią frezowania.

Nowoczesna elektrodrążarka drutowa renomowanej marki, takiej jak Mitubishi Electric, które jest japońskim liderem w zakresie elektroerozji pozwala też na pracę z dodatkowymi osiami liniowymi i obrotowymi. Pierwsze z nich, zwyczajowo nazywane osiami U i V, pozwalają na offset dolnej głowicy względem górnej a co za tym idzie na cięcie dowolnych kształtów pod kątem, w tym z płynną ich zmianą, co pozwala np. na wycinanie gniazd stożkowych w formach lub wykrojnikach lub też na wykonywanie stempli. Możliwość dodania dodatkowych osi obrotowych, natomiast, otwiera drogę do elektrotoczenia oraz profilowania ściernic, dzięki czemu elektrodrążarka drutowa staje się niesamowicie dokładną i jednocześnie elastyczną obrabiarką.

Cena roboczogodziny, którą może pochwalić się elektrodrążarka drutowa też jest zwykle wyższa niż inne obrabiarki CNC, ale wynika to po części z mniejszej ilości maszyn na rynku, jak też ich stosunkowo wysokiej ceny. Z tego powodu dużym zainteresowaniem cieszą się wszystkie oferty sprzedaży obrabiarek używanych. Używana elektrodrążarka drutowa powinna być kupiona na dedykowanym portalu sprzedażowym dla produktów związanych z obróbką, takim jak Obrabiarka.pl. Podobnie chęć sprzedaży naszej obrabiarki najlepiej zgłosić właśnie w takim miejscu, co zagwarantuje nam dużą liczbę wyświetleń ogłoszenia, dzięki bardzo wąskiej specyfikacji portalu i targetowaniu w klienta którego interesują obrabiarki CNC.

Powiązane posty
Sprzęt

Aparaty natychmiastowe – szybkie drukowanie zdjęć

Aparaty natychmiastowe to nie tylko narzędzie do fotografowania, lecz także urządzenia, które w jednym momencie tworzą i przekształcają chwilę w trwałą pamiątkę….
Sprzęt

Telewizor dla graczy – jakie parametry wziąć pod uwagę?

Miłośnicy konsoli stanowią dość dużą część graczy. Aby wrażenia z rozgrywki były jak najlepsze, oprócz najnowszej konsoli czy szybkiego dysku SSD, istotny…
Sprzęt

Nowoczesne anteny TV i wzmacniacze sygnałów - jakie jest ich przeznaczenie?

Montaż anten satelitarnych musi zostać wykonany w odpowiedni sposób, ponieważ tylko dzięki temu będzie można zapewnić sobie działanie bez zakłóceń. Należy zadbać…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *