Finanse

BLIK – co to jest i jak działa?

blik BLIK – co to jest i jak działa?

Osoby, które często zapominają zabrać ze sobą portfel mogą przestać się martwić. Dzięki płatnościom systemem BLIK zrobimy zakupy w sklepie i wypłacimy pieniądze w bankomacie bez użycia karty płatniczej! Wystarczy, że będziemy mieli przy sobie telefon z dostępem do Internetu. BLIK jest polskim systemem mobilnych płatności, który w szybki sposób pozwala na sfinalizowanie transakcji. Bez gotówki i bez karty.

Czym jest BLIK?

BLIK powstał początkowo jako system płatniczy w PKO Banku Polskim. Umożliwił on klientom szybsze robienie zakupów bez konieczności sięgania po pieniądze lub kartę. Wystarczy posiadać telefon z dostępem do Internetu oraz aktywną aplikację mobilną naszego banku. Podczas finalizowania transakcji generujemy w aplikacji 6-cyfrowy kod, który wpisujemy w odpowiednie pole na stronie sklepu internetowego lub na PIN Pad. Obecnie BLIK stał się polskim systemem płatności mobilnych, który funkcjonuje w większości banków posiadających swoje mobilne aplikacje.

Gdzie mogę skorzystać z BLIK-u?

Obecnie płatności BLIK-iem umożliwiają:

  • zapłacenie za zakupy w sklepie stacjonarnym
  • zapłacenie za zakupy w sklepie internetowym
  • wypłacenie pieniędzy z bankomatu
  • zrobienie przelewu na numer telefonu
  • wpłacenie pieniędzy na konto.

Jak płacić za zakupy stacjonarnie?

Wybieramy się do sklepu na szybkie zakupy i zapomnieliśmy ze sobą portfela? A może mamy go przy sobie, ale wolimy zapłacić szybciej i wygodniej? Po przeskanowaniu wszystkich produktów przy kasie informujemy sprzedawcę, że zapłacimy BLIK-iem. W tym celu logujemy się do aplikacji mobilnej swojego banku i generujemy jednorazowy kod. Gdy na PIN Padzie pojawi się informacja o możliwości użycia go, wpisujemy cyfry. Następnie zatwierdzamy transakcję w aplikacji i… gotowe! Cała procedura trwa kilka sekund i pozwala na wygodne zrobienie zakupów.

Przelew na numer telefonu

Najnowszą funkcją BLIK-u jest możliwość wykonania przelewu, gdy nie znamy numer konta bankowego adresata. Jest to pomocne zwykle podczas szybkich płatności, gdy np. chcemy oddać koledze niewielką sumę i robimy to od razu, by później nie zapomnieć. Wystarczy, że znamy jego numer telefonu. System BLIK odnajdzie konto bankowe, do którego numer ten jest przypisany i przekaże na niego pieniądze.

Czy to bezpieczne?

To pytanie, które zadają sobie przeciwnicy korzystania z aplikacji mobilnych. Trzeba jednak wiedzieć, że BLIK to sprawdzony i odpowiednio zabezpieczony system, który umożliwia nie tylko szybkie, ale i całkowicie bezpieczne finalizowanie transakcji. Jest kilkuletnim, ale pewnym rozwiązaniem dla klientów ceniących sobie komfort i zaufanie.

Powiązane posty
Finanse

Sztabka złota 5 gram i 10 gram – idealne rozwiązanie dla początkujących inwestorów

Inwestowanie w złoto od dawna jest uważane za jeden z najbezpieczniejszych sposobów na zabezpieczenie kapitału. W szczególności mniejsze sztabki, takie jak sztabka…
Finanse

Na co zwracać uwagę, kupując kasę fiskalną w Lublinie?

Prowadzenie biznesu wiąże się z wieloma obowiązkami, w tym z koniecznością zakupu kasy fiskalnej. Jest ona niezbędna, aby prawidłowo prowadzić rozliczenia z…
Finanse

SEPA i SWIFT – czym różnią się te przelewy zagraniczne?

Zlecając przelew na zagraniczne konto, trzeba zdecydować czy będzie on wykonany w systemie SEPA czy SWIFT. To ważna kwestia, gdyż przesłanie takiej samej…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *