Pozostałe

9 największych ras psów na świecie

największe psy na świecie

Różnorodność rozmiarów, kształtów, kolorów, osobowości i celów, dla których hodowane są psy, przyprawia o zawrót głowy. Na przestrzeni wieków różne psy w różnych miejscach na świecie były doskonalone przez ludzi do pełnienia określonych ról, od myśliwego do stróża, od pasterza do towarzysza.

W przypadku niektórych z tych ras rozmiar odgrywał istotną rolę w dążeniu do osiągnięcia perfekcji, czy to w polowaniu na większą lub szybszą zwierzynę, czy też w strzeżeniu domu z większą siłą, a nawet po prostu w posiadaniu masy umożliwiającej przetrwanie w mroźnych miejscach. Spośród setek ras psów na całym świecie, oto dziewięć największych.

Dog niemiecki

Dog niemiecki jest powszechnie uznawany przez Związek Kynologiczny za największą rasę psów, przynajmniej pod względem wzrostu. Dog niemiecki jest rasą pochodzenia niemieckiego. Jednak przed zapuszczeniem oficjalnych korzeni w Niemczech psy, które ostatecznie stały się rasą dogów niemieckich, pochodziły z krzyżówki angielskich mastiffów i irlandzkich wilczurów.

Choć nie należą do najcięższych psów, osiągając około 45-54 kg, należą do najwyższych. Przeciętny dog ma około 71-76 centymetrów wzrostu, ale często może być wyższy. Rekordzistą świata na najwyższego psa był Dog niemiecki o imieniu Zeus, który osiągnął zdumiewającą wysokość 112 cm. Jednak te duże psy żyją tylko od 6 do 8 lat. Zeus zmarł ze starości w wieku zaledwie 5 lat.

Choć Dog niemiecki jest zwykle uważany za największy ze wszystkich ras psów, mamy zamiar przyjrzeć się kilku innym rasom, które zapewniają możliwość zdobycia pieniędzy, w tym jednej rasy, która jest rzeczywiście nawet wyższa.

Mastiff neapolitański

Rasy mastiffów to z pewnością jedne z największych ras psów pod względem samej masy. Mastiff neapolitański wywodzi się z południowych Włoch. Używany jako pies stróżujący, przeciętny samiec mastiffa ma od 66 do 78 cm wzrostu i waży 59-70 kg. Samice są zazwyczaj nieco mniejsze, są o kilka centymetrów niższe i ważą 50-59 kg.

Rasa ta znana jest z tego, że jest nieustraszona i doskonale chroni dom i rodzinę, co czyni ją idealnym psem stróżującym — ale nie idealnym systemem alarmowym. Mastiffy mają tendencję do bycia cichymi i są znane z podkradania się do intruzów, a nie szczekania, aby ich ostrzec. Ze względu na obronny charakter rasy, na pewno nie chcesz stanąć między tymi psami a ich rodziną, co sprawia, że ten pies jest rasą tylko dla właścicieli dobrze zaznajomionych z tresurą psów i zdolnych do poświęcenia dużej ilości czasu potrzebnego na socjalizację.

Chart szkocki

Wracając do ras długonogich, chart szkocki już w samej nazwie zdradza swoje przeznaczenie i pochodzenie. Pochodzący ze Szkocji na długo przed zapisaniem w historii, rasa ta jest biegaczem, kiedyś używany do polowania na jelenie i z łatwością ściga swoją ofiarę. Są większe i cięższe niż charty, ale są zbudowane podobnie, z chudego ciała przeznaczonego do szybkiego biegania.

Charty szkockie mogą osiągnąć wysokość 81 centymetrów i ważyć nawet 50 kg. Chociaż dziś nie są one wykorzystywane do polowań na jelenie, rasa jest zachowana przy życiu przez entuzjastów, którzy prezentują je na wystawach i pokazach.

Wilczarz irlandzki

Podobnie jak chart szkocki, wilczarz irlandzki został wyhodowany jako pies myśliwski i rzeczywiście pierwotnie służył do ścigania wilków. Rozwinięty z psów gończych do polowań i stróżowania, wilczarz irlandzki mógł zostać przywieziony do Irlandii już w 7000 lat p.n.e. Choć jego głównym przeznaczeniem było polowanie, dzisiejsze psy są dość spokojne i powściągliwe, inteligentne i spokojne.

Wilczarz irlandzki jest najwyższy ze wszystkich psów, nawet wyzszym od doga niemieckiego. Zgodnie ze standardami rasy, minimalna wysokość powinna wynosić 81 cm dla samców i 76 cm dla samic. To tylko minimum. Samce często osiągają wysokość 86-88 cm i ważą nawet 63 kg.

I choć mastiff angielski jest tak wysoki jak mały koń, wilczarz irlandzki jest wielkości osła.

Dog z Bordeaux

Dog z Bordeaux występuje pod kilkoma innymi nazwami, w tym mastiff z Bordeaux i francuski mastiff. Ale ta rasa, pod każdą inną nazwą, nadal pozostaje masywna. Choć inne rasy, od pudla i buldoga francuskiego do Wielkiej Pirenejskiej i Basset Hound mogą być bardziej znanymi rasami francuskiego pochodzenia, Dog z Bordeaux jest jedną z najstarszych ras Francji.

Dog z Bordeaux rośnie pomiędzy 58-68 cm i waży 56-68 kg. Ale choć jest dość przeciętny, jeśli chodzi o rasy mastiffów, ma jedną rzecz, która odróżnia go od innych: Podobno ma największą głowę ze wszystkich psów w stosunku do wielkości ciała.

W przeciwieństwie do mastiffa neapolitańskiego, Doga z Bordeaux wykorzystywano nie tylko do pilnowania domu, choć to również należało do jego obowiązków. Psy te były również wykorzystywane do wszystkiego, od pilnowania stad po ciągnięcie wozów. W przeszłości był to prawdziwy pies roboczy i wszechstronny fachowiec — przynajmniej jeśli chodzi o psy. Rasa ta jest aktywna i energiczna na dworze, ale gdy znajdzie się w domu, jest łagodna.

Nowofundland

Nowofundland jest psem pracującym pochodzącym, jak się domyślacie, z Nowej Fundlandii. W przeciwieństwie do wielu większych ras nowofundland nie został wyhodowany jako pies stróżujący. Pierwotnie jego celem była pomoc rybakom. Te duże, muskularne psy są w stanie wyciągać sieci i liny z łodzi, ciągnąć wózki, a co najważniejsze, wyławiać wszystko, co wypadnie za burtę, w tym ludzi. Rasa ta jest wyjątkowym psem wodnym i doskonałym pływakiem, a dzięki tym dużym, łagodnym psom udało się uratować wiele osób na morzu.

Nowofundlandy osiągają 68-76 centymetrów wzrostu i ważą nawet 68 kg. Wyglądają na jeszcze większe z powodu ich grubej, podwójnej sierści, która utrzymuje ich ciepło nawet w lodowatej wodzie.

Mastiff angielski

Mastiff angielski jest jedną z największych ras psów uznanych przez Związek Kynologiczny. Psy te, osiągające wysokość 76 cm, mogą ważyć nawet 113 kg. Tak jak Dog niemiecki jest rekordzistą w kategorii najwyższego psa, tak mastiff angielski jest rekordzistą w kategorii najcięższego psa. Największa waga psa, jaką kiedykolwiek odnotowano, to mastiff angielski o imieniu Aicama Zorba, który ważył 155 kg.

Ich wielkość jest istotną częścią dawnego przeznaczenia tej rasy, które obejmowało krwawe sporty, takie jak wabienie niedźwiedzi, byków i lwów. Dziś jednak są po prostu łagodnymi olbrzymami, co pozwala tym odważnym i nieustraszonym aspektom temperamentu rasy pozostać na uboczu, podczas gdy łagodne, spokojne i lojalne strony wychodzą do przodu. Mogą być doskonałymi psami rodzinnymi, ponieważ są tak łagodne. Więc jeśli Twoje dzieci proszą o psa lub kucyka, cóż… to nie jest tak, że rozmiar powinien mieć wpływ na Twoją decyzję.

Bernardyn

Bernardyn znany z picia brandy jest rasą, która powstała w Alpach Szwajcarskich i północnych Włoszech jako pies ratowniczy. Mnichom z Hospicjum Świętego Bernarda przypisuje się wyszkolenie psów ratowniczych oraz rolę w rozwoju rasy, którą znamy dzisiaj. Psy mogą mieć od 63 do 76 centymetrów wzrostu i ważyć od 63 do 81 kilogramów.

Choć pierwotnie były wykorzystywane jako psy ratownicze do odnajdywania i ratowania podróżnych, dzisiejsze bernardyny są głównie psami rodzinnymi. Słyną z tego, że są łagodne, kochające, przyjazne i świetnie dogadują się z dziećmi. Są również przyjazne w stosunku do kociąt.

Leonberger

Jeśli Leonberger przypomina Ci nowofundlanda zmieszanego z bernardynem, to powinien. Dokładnie tak powstała ta rasa. W połowie lat czterdziestych XIX wieku Heinrich Essig z Leonberga w Niemczech przez cztery pokolenia krzyżował nowofundlanda z bernardynem, a następnie dodał do tej mieszanki pirenejskiego psa górskiego. Efektem tych kilku pokoleń hodowli jest Leonberger.

Rasa ta osiąga od 68 do 78 centymetrów wzrostu i może ważyć nawet 77 kg. Jednak mimo swoich rozmiarów są to po prostu olbrzymie psy rodzinne. Chociaż ich głównym celem jest bycie zwierzęciem do towarzystwa, rasa ta radzi sobie bardzo dobrze we wszystkim, od ratownictwa wodnego, przez śledzenie, po pasterstwo. Jeśli jest to zajęcie, które wymaga zarówno siły, jak i sprytu, Leonberger prawdopodobnie będzie w nim dobry.

Powiązane posty
Dom i ogródPozostałe

Automatyka do bram dla domu jednorodzinnego

Możliwość bezobsługowego otwierania i zamykania wjazdu na posesję to niejedyne zalety automatów bramowych. W artykule omawiamy, do czego służy automatyka do bram…
PozostałeDom i ogród

Jak prawidłowo wykonać nadproża?

Wznoszenie przegród zewnętrznych oraz wewnętrznych pełnych tj. pozbawionych otworów, to zadanie, które murarze wykonują w ekspresowym czasie. Jednakże ścian całkowicie pełnych w…
PozostałeNauka

Dlaczego warto czytać książki?

W czasach rozwijającej się technologii i ogólnodostępnej wiedzy internetowej czytanie książek stało się postrzegane jako przeżytek i niemodny rytuał. Pozostaje tylko pytanie,…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *