OprogramowaniePraca

Programista frontendowy, backendowy czy full stack – co to wszystko oznacza

full stack deweloper Programista frontendowy, backendowy czy full stack – co to wszystko oznacza

Kiedyś myślałem, że możesz być albo projektantem stron internetowych, albo ich deweloperem. A może jesteś jednym z tych rzadkich okazów, którzy robią obie te rzeczy. Tak czy inaczej albo zajmowałeś się projektowaniem strony, albo kodem, który ją tworzył. I wtedy zacząłem widzieć te wszystkie oferty pracy, pytając o ” programistów frontendowych” lub „programistów backendowych”, a nawet „programistów full stack”. Kim jest programista pełnego stosu?

W miarę jak sieć stawała się coraz bardziej złożona i jak stawała się coraz bardziej dostępna za pośrednictwem Internetu, deweloperzy stali się coraz bardziej wyspecjalizowani. Oznacza to, że rozwój sieci wymaga teraz od deweloperów znajomości wielu różnych rzeczy, w zależności od tego, w czym się specjalizują. Oto trzy główne kategorie:

  • rozwój front end (widoczne części strony internetowej lub aplikacji),
  • rozwój back end (bazy danych i infrastruktura „pod maską”),
  • pełne rozwinięcie stosu (hybryda obu). Pełny stos może mieć zastosowanie do stosu www, stosu mobilnego lub natywnego stosu aplikacji (tj. programów dla konkretnych urządzeń).

Aby zrozumieć, czym są poszczególne specjalizacje programistów webowych, stworzyliśmy przewodnik rozkładający je wszystkie, wraz z umiejętnościami, których musisz się nauczyć, aby stać się prawdziwym programistą.

Przeczytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym, co robią programiści z przodu, z tyłu i full stack (i dlaczego granice między nimi się zacierają).

Kim jest Front End Developer?

Front End Developer buduje widoczne części stron internetowych, które użytkownicy widzą i obsługują w swoich przeglądarkach internetowych.

Front strony internetowej (lub aplikacji internetowej, lub komórkowej) jest częścią, którą użytkownik widzi i z którą bezpośrednio wchodzi w interakcję. Front jest zbudowany z takich języków jak: HTML, CSS, JavaScript.

HTML (HyperText Markup Language) jest szkieletem sieci Web. Każda odwiedzana strona jest zbudowana w języku HTML. Zajmuje się on całą strukturą i treścią. HTML5 jest bieżącą iteracją HTML w sieci, chociaż strony zbudowane ze starszych wersji nadal doskonale działają na przeglądarce.

CSS (Cascading Style Sheets) jest tym, co kontroluje sposób, w jaki HTML wygląda na stronie. CSS ustawia kolory, czcionki, obrazy tła, a nawet sposób ułożenia strony (możesz użyć CSS do ułożenia elementów HTML na stronie w dowolny sposób, nawet jeśli jest on inny niż kolejność, w jakiej są one ułożone w pliku HTML). CSS3 jest bieżącą iteracją CSS w sieci i dodaje mnóstwo funkcji do rzeczy takich jak podstawowa interaktywność i animacje.

Teraz możesz stworzyć stronę internetową tylko za pomocą HTML i CSS, ale to JavaScript jest konwerterem gry. Mówiąc prościej, JavaScript pozwala na dodanie interaktywności, bardziej złożonych animacji, a nawet umożliwia budowanie w pełni funkcjonalnych aplikacji internetowych.

Dawniej (przed 2012 rokiem) przeglądarki internetowe były naprawdę kiepskie w interpretowaniu dużej ilości JavaScriptu, więc dodawanie skomplikowanej funkcjonalności za jego pośrednictwem nie zawsze było dobrym pomysłem. Jednak przeglądarki stały się o wiele potężniejsze, co pozwoliło na zrobienie z JavaScriptem tego, co kiedyś było zarezerwowane dla języków programowania „back end”. Pojawiły się też postępy w samym JavaScript (w tym tworzenie szkieletów takich jak AngularJs, jQuery i Node.js). Krótko mówiąc, to co się stało, to co mamy na myśli mówiąc o rozwoju „front-end”, zmieniło się radykalnie w ciągu zaledwie kilku krótkich lat.

Cóż możemy powiedzieć? To internet!

Krótko mówiąc, programiści front-end używają HTML, CSS i JavaScript do kodowania stron internetowych. To oni biorą projekt i tworzą z niego działającą stronę internetową. Niektóre strony są budowane tylko z użyciem HTML, CSS i JavaScript. Inne strony mają jednak więcej kodu ukrytego w tylnej części strony, w celu powiększenia lub wzmocnienia przedniej części strony.

Kim jest Back End Developer?

Back End Developer buduje „pod maską” części stron internetowych, z którymi użytkownicy nie mają bezpośredniej interakcji.

Więc czym różnią się od siebie front-end i back end? Podczas gdy front end jest wszystkim, z czym użytkownik wchodzi w bezpośrednią interakcję, back end jest o wiele bardziej zakulisowy i może mieć pewne zalety w porównaniu z technologiami front-end dla konkretnych projektów. Języki programowania back end’u obejmują: PHP, Ruby, Python.

Warto zwrócić uwagę na jedną rzecz: Prawdopodobnie nie zobaczysz wielu ofert pracy, które mówią, że firma szuka „dewelopera back-end”. Zamiast tego, znajdziesz oferty pracy szukające programistów Rubiego lub PHP itp., ponieważ właściwy język programowania, który zna dany programista, jest kluczem do odpowiedniego dopasowania do danej pracy.

Jeśli chodzi o to, co można zrobić z językiem back-end, którego nie można zrobić z JavaScriptem, lista jest obecnie znacznie bardziej ograniczona niż kiedyś. Jedna kluczowa różnica: Większość systemów zarządzania treścią jest zbudowana na podstawie języka programowania back end, podobnie jak wiele dużych, złożonych aplikacji internetowych. W niektórych przypadkach JavaScript może mieć problemy z wydajnością (tzn. staje się powolny, a nawet obciążony błędami), więc o ile obecnie możliwe jest wykorzystanie tego języka do budowania wszystkiego, o czym tylko można pomyśleć, o tyle czasami istnieją jeszcze lepsze rozwiązania. Nauczenie się kodu pozwoli Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie dla Twojego konkretnego problemu, a czasami oznacza to użycie języka back end.

Deweloperzy backendowi zazwyczaj współpracują z programistami frontendowymi, aby ich kod działał w ramach projektu strony lub aplikacji (lub aby dopasować ten projekt w razie potrzeby). Co w końcu prowadzi nas do tematu pełnego stosu.

Kim jest Full Stack deweloper?

Full Stack Developer to programista lub inżynier, który pracuje zarówno z przodu, jak i z tyłu strony internetowej lub aplikacji — co oznacza, że może zajmować się projektami, które dotyczą baz danych, budować strony internetowe skierowane do użytkowników, a nawet pracować z klientami w fazie planowania projektów.

Twórcy stron internetowych full stack:

Znajomość HTML, CSS, JavaScript oraz jednego lub kilku języków back end. Większość programistów stosu specjalizuje się w konkretnym języku programowania backendowego, takim jak Ruby, PHP czy Python, choć niektórzy z nich, zwłaszcza jeśli pracują jako programiści od dłuższego czasu, pracują z więcej niż jednym. W ogłoszeniach o pracy generalnie zobaczysz miejsca dla „pełnoplatformowego programisty Rubiego” lub podobne.

Niektórzy twórcy pełnego stosu uczą się również zarządzania projektami, projektowania wizualnego, projektowania stron internetowych lub umiejętności związanych z doświadczeniem użytkownika, aby uzupełnić swój „stos”.

Ponieważ granica pomiędzy tym, co można zrobić na froncie, a tym, co można zrobić z tyłu, coraz bardziej się zaciera, coraz więcej programistów staje się tym, co nazywamy „pełnym stosem”. Wielu pracodawców (szczególnie agencji, które pracują na różnego rodzaju stronach) poszukuje programistów, którzy wiedzą jak pracować na wszystkich częściach strony, więc mogą korzystać z najlepszych narzędzi do pracy, niezależnie od tego, czy jest to technicznie „front end”, czy „back end”. Stąd też rośnie liczba firm, które wprowadzają na rynek pełny pakiet rozwojowy w zakresie wymagań dotyczących pracy.

Teraz, w przeciwieństwie do tego, co wielu ludzi uważa, „pełny stos” nie musi oznaczać, że deweloper sam pisze cały kod strony. Wielu programistów pełnego stosu spędza większość czasu na pisaniu kodu frontowego lub back-endowego strony.

Chodzi o to, że wiedzą o kodzie na całym stosie na tyle dużo, że w razie potrzeby mogą zanurzyć się gdziekolwiek. Niektórzy programiści obsługujący pełny stos robią kod całych stron internetowych, włączając w to zarówno przód, jak i tył, ale zazwyczaj tylko wtedy, gdy pracują jako niezależni programiści lub są jedynymi programistami pracującymi nad danym projektem.

Projektowanie całego stosu staje się jeszcze bardziej mylące ze względu na sposób, w jaki pojawia się on na listach ogłoszeń o pracę. Czasami widzisz oferty pracy, które wymagają pełnoplatformowych programistów, a czasami pełnoplatformowych inżynierów. W ciągu sekundy wyjaśnimy różnicę między programistami i inżynierami pracującymi na pełnym stosie, ale po pierwsze, przejdźmy dalej i zdefiniujmy także rozwój pełnego stosu.

Pełne opracowanie stosu obejmuje praktycznie każdy projekt, nad którym pracujesz (lub budujesz) w tym samym czasie zarówno od frontu, jak i od tyłu strony lub aplikacji. Zasadniczo, jest to każdy projekt webowy, który wymaga obecności zarówno przodu, jak i tyłu strony — ale zamiast tego, programista full stack wypełnia rolę obu.

RÓŻNICA MIĘDZY INŻYNIEREM FULL STACK A PROGRAMISTĄ FULL STACK.

Inżynier ds. pełnego stosu to osoba na wyższym szczeblu, posiadająca umiejętności programisty pełnego stosu (jak opisano powyżej), ale posiadająca doświadczenie w zarządzaniu projektami w takich dziedzinach jak administracja systemami (konfigurowanie, zarządzanie i utrzymanie sieci i systemów komputerowych).

Jeśli spojrzysz na oferty pracy dla inżynierów pracujących na pełnym stosie, zobaczysz, że te stanowiska zazwyczaj wymagają co najmniej 3-5 lat doświadczenia w rozwijaniu pełnego stosu stron internetowych.

JAKICH UMIEJĘTNOŚCI POTRZEBUJĘ, ABY STAĆ SIĘ FULL STACK DEWELOPEREM?

Zazwyczaj widzisz mieszankę umiejętności z przedniej i tylnej strefy, które są wymienione na listach zadań dla programistów internetowych, w tym:

• HTML, CSS, JavaScript;
• Najlepiej jedna lub więcej bibliotek innych firm, takich jak ReactJS lub Angular;
• Języki programowania i biblioteki takie jak Ruby, PHP, Python;
• Doświadczenie z bazami danych;
• Kontrola wersji;
• Wiedza na temat zagadnień związanych z bezpieczeństwem i najlepszych praktyk;
• Idealnie byłoby, gdybyśmy mieli trochę wiedzy na temat projektowania stron internetowych lub wizualnych, a także najlepszych praktyk w zakresie doświadczeń użytkowników.

CZY POWINIENEM ZOSTAĆ FULL STACK DEVELOPEREM?

Ponieważ bycie programistą pracującym na pełnym stosie (lub inżynierem pracującym na pełnym stosie) oznacza, że możesz pracować zarówno na przednim, jak i tylnym końcu procesu tworzenia stron internetowych, czy oznacza to, że praca na pełnym stosie powinna być Twoim głównym celem?

Niekoniecznie.

Jeśli praca w dużej firmie technologicznej jest twoim marzeniem, full stack deweloper jest ścieżką do osiągnięcia tego celu.

Jeśli jednak planujesz wrócić do pracy po dłuższej przerwie lub chcesz rozpocząć pracę w niepełnym wymiarze godzin z boku swojej codziennej pracy, prawdopodobnie nie musisz uczyć się pełnego rozwoju stosu. Ogólne prace związane z rozwojem stron internetowych, a w szczególności praca na front-endowych stanowiskach dla programistów internetowych są dobrze płatne i jest wiele pracy, którą możesz się zająć.

Nie oznacza to, że nie można nauczyć się języków programowania końcowego i zbliżyć się do pełnego zestawu umiejętności w miarę postępów w karierze technicznej. Głównym punktem jest tutaj nie pozwolić, aby presja do nauki wszystkiego na raz powstrzymała cię przed rozpoczęciem pracy.

Powiązane posty
Praca

Czy do zasiłku macierzyńskiego przysługuje dodatek za wysługę lat?

Zasiłek macierzyński to ważne świadczenie dla pracujących matek, które jest obliczane na podstawie różnych kryteriów. Jednym z zagadnień, które mogą wpływać na…
OprogramowanieTechnologia

Skaner IP - Na czym polega monitoring sieci

Kiedy myślimy o bezpieczeństwie i zarządzaniu sieciami komputerowymi, narzędzia takie jak skanery IP stają się niezastąpione. Skaner IP to narzędzie, które przeszukuje…
OprogramowanieTechnologia

Rozwiązania mobilne dla firm

Obecnie, w erze mobilności, gdzie smartfony i tablety stają się nieodzownym elementem naszej codzienności, firmy muszą dostosować się do dynamicznie zmieniających się…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *