Jaki telewizor wybrać – aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, należy przede wszystkim jasno określić to, jakie mamy wymagania wobec sprzętu. Takie działanie bardzo ułatwi nam podjęcie decyzji zakupowej. Kolejny krok, to weryfikacja propozycji rynkowych, jak również rozwiązań technologicznych, jakie dają nam ich producenci. Nie bez znaczenia pozostaje przede wszystkim jakość obrazu, czysty dźwięk, system operacyjny czy też rozmiar ekranu – nie wspominając o atrakcyjnej cenie. Sprawdźmy, co jeszcze brać pod uwagę zanim zdecydujemy na się na konkretny model.
Jaki telewizor wybrać – weź pod uwagę typ
Przy zakupie telewizora ogromnie ważną kwestią jaką należy wziąć pod uwagę jego rodzaj. Rynek kusi głównie telewizorami LED (są to starsze telewizory), jak również OLED. W szranki stają nadal z nimi LCD. Do wyboru mamy także wersję QLED, którą znajdziemy w dobrej jakości modelach, w tym takie jak niejeden telewizor Samsung.
Sprawdźmy więc, o czym mowa. I tak, jako pierwszą rozbieramy na czynniki pierwsze technologię LCD. Mamy w niej do czynienia z ekranem ciekłokrystalicznym Liquid Crystal Display. Matryca jest podświetlana za pomocą świetlówki. Musimy się tu liczyć jednak z dość dużym poborem energii. Dalej warto poświęcić chwilę technologii LED, również z ekranem ciekłokrystalicznym, ale innym sposobem podświetlania matrycy – za pomocą diod LED. Tutaj kłania się lepsza obsługa telewizora pod względem kontroli natężenia kontrastów, a często nawet kolorów.
Telewizor wyposażony w technologię OLED, to model z nowocześniejszej technologicznej półki. Producenci wykorzystują w niej organiczne diody Organic Light Emitting Diode, które znajdują swoje miejsce w panelach. Co istotne, w odróżnieniu od standardowych diod LED, świecą same, stąd też nie jest im potrzebne dodatkowe podświetlenie. Możemy więc liczyć na bardzo dobrą, optymalną jasność obrazu. Telewizory OLED są synonimem zdecydowanie lepszego odwzorowania obrazu i kolorów. Szczegółowy obraz to jednak nie wszystko. Możemy liczyć także na zmniejszony czas reakcji, co niewątpliwie wyróżnia dobry telewizor spośród propozycji rynkowych.
Warto pochylić się także nad technologią QLED, którą cechują się m.in. Telewizory Samsung The Frame. Mamy tu do czynienia z rozwiązaniem z najwyższej półki – udoskonaleniem telewizorów LED, gdzie matryca podświetlono właśnie tymi diodami w duecie z Quantum Dots, czyli kwantowymi kropkami. Co to oznacza? Z ich pomocą zmienia się długość fal światła, które przez nie przechodzą. Efekt? Zdecydowanie bardziej pogłębione nasycenie w bonusie z bardzo żywymi kolorami. Nic więc dziwnego, że m.in. telewizor Frame stanowi idealne rozwiązanie zarówno dla fanów kina, oglądania sportu i codziennej rozrywki.
Ekran telewizora ma znaczenie – zwróć uwagę na przekątną
Zanim odpowiemy sobie na pytanie: jaki telewizor sprawdzi się dla mnie i moich domowników, musimy wziąć pod uwagę przekątną ekranu. Wielkość matrycy musimy ściśle dostosować do metrażu pomieszczenia w którym znajdzie się dany model. Nie powinniśmy kierować się powszechnym przekonaniem, że im większa, tym więcej szczegółów zobaczymy na ekranie. Jeśli postawimy na za duży model do danego pomieszczenia, to absolutnie się ono nie sprawdzi. Efekt możemy porównać np. do zbytniego zbliżenia się do ekranu kinowego.
Jeśli nie chcemy do niego dopuścić, to bardzo dobrym rozwiązaniem będzie wcielenie w życie dobrych praktych zalecanych przez producentów. Ci polecają zachowanie odpowiedniego odstępu. Za przykład niech posłuży model 50 cali. Wówczas mowa o minimum 2-metrowej odległości. Analogicznie, im większa wartość, tym większa odległość. Bez względu na to, czy mamy do dyspozycji telewizor 4k, który cieszy się dużą popularnością czy też inny.
Częstotliwość odświeżania obrazu, mini led – co jeszcze brać pod uwagę przy wyborze telewizora
W przypadku częstotliwości odświeżania mowa o płynnym wyświetlaniu obrazu. Fanomm filmów i seriali powinna się spodobać standardowa – na poziomie 60Hz. Amatorzy sportu i gier na pewno docenią natomiast tą na poziomie 100Hz. Warto zwrócić uwagę na skalę marki Samsung – Picture Quality Index – od 100 do 3700. Mowa tu jednak nie tylko o częstotliwości odświeżania, gdzie stawiając na większy współczynnik mamy do czynienia z płynniejszym ruchem. Obejmuje ona także jasność, kontrast wespół z rozdzielczością
Aby zdecydować jaki telewizor kupić należy zweryfikować jego rozdzielczość. Wśród najniższych standardów wyróżniamy obecnie 1920 x 1080 pikseli (Full HD – Full High Definition). Mamy też do wyboru HD Ready – 1366×768, 4K UHD – 3840 × 2160, 8K UHD – 7680 × 4320. Można śmiało pokusić się o stwierdzenie, że modele 4k są już po prostu standardem. A przynajmniej tym najbardziej popularnym. Ważne jest to, aby mieć świadomość iż wysoka rozdzielczość, na którą trzeba jednak zwracać uwagę to gwarancja wyraźniejszego obrazu, dostrzegania dynamicznych scen, większej ilości szczegółów.
Najlepszy telewizor to taki, który wpisuje się w pełni w zarówno nasze potrzeby, jak i domowników. Inne modele sprawdzą się z punktu widzenia graczy, a inne np. fanów seriali i nowości kinowych (to wpłynie na to czy zainteresujemy się np. matrycą oled). Nie bez znaczenia pozostaje także kwestia metrażu pomieszczenia, w jakim się znajdą. Zwracajmy uwagę na jakość dźwięku (np. dolby vision), prześwietlajmy go z każdej strony. Pamiętajmy – im lepszy telewizor, tym lepsze doznania i pewność, że dłużej nam posłuży. Zwracajmy uwagę na dodatkowe funkcje, większy ekran (oczywiście dostosowany do naszych preferencji), przetwarzanie obrazu. Nie zapominajmy też o akcesoriach, a wśród nich takich jak np. kable HDMI 2.1.