Dom i ogród

Jak wyprostować ścianę? Dlaczego warto zdecydować się na suchą zabudowę?

montaz akcesoriow nida Jak wyprostować ścianę? Dlaczego warto zdecydować się na suchą zabudowę?

Proste ściany niewątpliwie są ozdobą pomieszczenia i wpływają na wzrost wartości nieruchomości. Zależnie od stopnia krzywizny ścian należy stosować różne rozwiązania. Czasem wystarczy przyklejenie płyt gipsowo-kartonowych na placki kleju a czasem należy zbudować przedściankę.

Prostowanie krzywej ściany – pierwsze kroki

Jeśli chcemy wyprostować krzywą ścianę, najpierw trzeba ocenić stopień odchylenia od pionu lub przebieg krzywizny w poziomie. Zależnie od stanu ściany, którą chcemy wyrównać mamy dwie opcje: przyklejenie płyt gipsowo-kartonowych na placki gipsowe (tzw. suchy tynk) lub budowa przedścianki z płyt g-k.

Czym jest klejenie płyty gipsowo-kartonowej na placki gipsowe?

W tym wypadku płyty gipsowo-kartonowe przyklejone są do murowanej lub betonowej ściany za pomocą kleju gipsowego.  Najczęściej stosuje się płyty o grubości 9,5 mm lub 12,5 mm. Jest to szybka metoda i stosowana tam, gdzie podłoże jest nośne, tj. można do niego przykleić płyty za pomocą kleju.

Pamiętaj, że suchego tynku NIE wolno przyklejać do sufitów.

Czym jest budowa przedścianki?

Tam, gdzie podłoże jest bardzo nierówne lub nienośne, należy zbudować przedściankę. Przypomina ona ściankę działową. Także budujemy konstrukcję nośną z profili ściennych. Między nimi można umieścić wełnę mineralną. Okładzinę stanowią płyty gipsowo-kartonowe.

Dlaczego warto korzystać z suchej zabudowy?

Decyzja o zastosowaniu suchych rozwiązań zabudowy, takich jak płyty gipsowo-kartonowe, może być opłacalna z kilku powodów. Przede wszystkim sucha zabudowa jest szybsza i prostsza w montażu niż tradycyjne metody budowy ścian, co oznacza mniej czasu i mniejsze koszty. Jest to też  jest to metoda czysta i bezpieczna, ponieważ nie powoduje zapylenia ani zanieczyszczenia otoczenia.

Ponadto, sucha zabudowa jest bardziej elastyczna niż tradycyjne metody, co oznacza, że łatwiej jest ją dostosować do niestandardowych kształtów i rozmiarów pomieszczeń. Wreszcie, sucha zabudowa jest bardziej ekologiczna, ponieważ nie wymaga użycia dużej ilości wody w procesie budowy.

Więcej informacji na ten temat przeczytasz na stronie: https://www.siniat.pl/pl-pl/centrum-wiedzy/instrukcje-montazu/286877/jak-wyprostowac-sciane-czyli-konstrukcja-przedscianki-na-profilach-ud-i-cd/

Powiązane posty
Dom i ogród

Czy dekarbonizacja ogrzewania jest możliwa w budownictwie?

Temat dekarbonizacji ogrzewania w budownictwie to jedna z najważniejszych kwestii, z jakimi dzisiaj borykają się projektanci, inwestorzy i właściciele budynków. Wraz z…
Dom i ogród

Jak dobrać grzejniki przy ogrzewaniu na podczerwień?

Jednym z oszczędnych i bezpiecznych sposobów ogrzewania domów mieszkalnych oraz lokali użytkowych są grzejniki na podczerwień. To rozwiązanie daje wiele korzyści przemawiających…
Dom i ogródPozostałe

Rolety – czy warto inwestować w te na zewnątrz?

Rolety zewnętrzne to coraz bardziej powszechne rozwiązanie, które widoczne jest nie tylko w domach jednorodzinnych, ale też w mieszkaniach. Czy rolety tego…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *