Dom i ogród

Jak wybrać odpowiednią siekierę do rozłupywania drewna?

siekiera rozlupywanie Jak wybrać odpowiednią siekierę do rozłupywania drewna?

Myślisz, że wszystkie siekiery są takie same? To tylko pozory! W rzeczywistości większość siekier jest wyprofilowana pod kątem wykonywania konkretnych zadań. Do rąbania drewna czy przygotowywania opału najlepsze są siekiery do rozłupywania. Ułatwiają dzielenie na mniejsze kawałki nawet dużych polan drewna. Jak wybrać dobrą siekierę tego typu? Podpowiemy Ci, na co zwrócić uwagę.

Jaki rodzaj siekiery wybrać?

Do tego typu prac najlepiej nadają się specjalne siekiery do rozłupywania. Na tle innych modeli wyróżniają się kilkoma cechami. Najważniejsza z nich to kształt głowicy.

Ostrze takich narzędzi jest krótsze niż w większości siekier. To zmniejsza wielkość głowicy, która dzięki temu lepiej oddaje energię uderzenia. Jest to możliwe także dzięki sporej masie samej głowicy. Pomaga też długi trzonek. Taka konstrukcja pomaga lepiej wykorzystać siłę, jaką wkładasz w zamach.

Na bokach głowicy znajdują się też charakterystyczne kliny. Ich obecność utrudnia klinowanie się siekiery w pniaku i dodatkowo go rozpycha. Nawet jeśli nie rozłupiesz go w pierwszym uderzeniu, powinieneś bez trudu wyciągnąć siekierę.

To właśnie takie narzędzia będą najskuteczniej rozłupywać drewno. Przy bardziej sękatych kawałkach może przydać się siekieromłot, który pozwala wbijać w polana kliny. Jest jednak cięższy i praca nim szybciej męczy. Do okazjonalnego rozłupywania drewna można wypróbować też zwykłą siekierę, tzw. uniwersalną, ale praca nią nie będzie tak wydajna.

Jak dobrać ciężar i rozmiar siekiery?

Przy wyborze siekiery do rozłupywania zwróć baczną uwagę na jej rozmiar, czyli długość trzonka. Ten parametr ma bowiem duży wpływ na komfort pracy. By go zwiększyć, dobieraj długość siekiery do ramienia. Przed zakupem wykonaj prosty test. Chwyć narzędzie tuż pod głowicą, a potem ułóż trzonek wzdłuż ręki. Powinien kończyć się pod pachą.

Ciężar siekiery do rozłupywania także powinien być dopasowany do indywidualnych możliwości osoby, która będzie nią pracować. Ponownie warto wykonać test. Tym razem chwyć siekierę za koniec trzonka, luźno opuść, a potem postaraj się podnieść, wykorzystując wyłącznie siłę nadgarstka. Jeśli nie dasz rady tego zrobić, wybierz lżejszy model.

Jaki rodzaj trzonka lepiej sprawdzi się w siekierze do rozłupywania drewna?

Warto też świadomie wybrać materiał, z jakiego wykonany został trzonek do siekiery do rozłupywania drewna. Wygodniejszy może być trzonek z tworzywa sztucznego. Często znajdują się bowiem na nim elementy antypoślizgowe, które ułatwiają i stabilizują chwyt. Minusy? Ewentualne uszkodzenie sprawi, że cala siekiera wyląduje w koszu. Trzonki drewniane mogą być nieco mniej wytrzymałe, ale przy uszkodzeniu głowicy można założyć na nie nową siekierę.

Podsumowanie: czym wyróżniają się dobre siekiery do rozłupywania drewna?

Dobre siekiery do rozłupywania drewna mają stosunkowo ciężkie głowice z krótkim ostrzem i klinami na bokach. Ich trzonek jest dość długi, by lepiej oddawać energię uderzenia. Należy dobrać go do długości swojego ramienia. Przed zakupem przeprowadź też test ciężaru siekiery i zdecyduj, czy bardziej opłaci Ci się postawić na trzonek drewniany, czy z tworzywa sztucznego.

Powiązane posty
Dom i ogród

Kraty Wema - Jakie mają zastosowanie?

Kraty Wema, będące produktem flagowym w ofercie wyrobów hutniczych, stanowią niezastąpiony element w nowoczesnym budownictwie oraz projektowaniu przestrzeni użytkowych. Te stalowe, antypoślizgowe…
Dom i ogród

Odpowiedzialny wywóz gruzu z GruzWaw.pl: Jak jakość spotyka się z ekologią

W dobie narastającej potrzeby ochrony środowiska, wybór usług, które harmonijnie wpisują się w koncepcję zrównoważonego rozwoju, staje się nie tylko kwestią preferencji,…
Dom i ogród

Wkręty do betonu - czym różnią się od innych rodzajów zamocowań?

Wkręty do betonu stanowią nieodłączny element wielu konstrukcji. Warto więc zastanowić się, czym wyróżniają się spośród innych rodzajów wkrętów i dlaczego są…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *