Dom i ogród

Jak dobrać grzejniki przy ogrzewaniu na podczerwień?

istock 1414171584 1 Jak dobrać grzejniki przy ogrzewaniu na podczerwień?

Jednym z oszczędnych i bezpiecznych sposobów ogrzewania domów mieszkalnych oraz lokali użytkowych są grzejniki na podczerwień. To rozwiązanie daje wiele korzyści przemawiających za ich zastosowaniem. Przy ich wyborze najważniejsze są parametry techniczne, a w zasadzie ich moc grzewcza. Czym należy się kierować przy wyborze grzejników na podczerwień?

Zapotrzebowanie obiektu na moc grzewczą

Pierwszym parametrów, według którego należy wybierać panele grzewcze jest zapotrzebowanie obiektu na moc grzewczą. W zależności czy panele mają pełnić rolę głównego lub pomocniczego źródła ogrzewania określa się ją inaczej. Poniższe parametry zostały określone dla pomieszczeń o wysokości 2,6 m.

Główne źródło ogrzewania

Jeśli panele mają pełnić rolę głównego ogrzewania, w dobrze ocieplonych i nowych budynkach przyjmuje się, że na 1m2 powierzchni należy zapewnić moc 40 W. W dobrze ocieplonych starych budynkach (za dobrze ocieplone budynki przyjmuje się minimum 10 centymetrów styropianu lub innego ocieplenia o podobnych właściwościach) należy wybrać 45-60 W/m2. Zaś w nieocieplonych budynkach powinno się zastosować 55-70 W/m2.

W dobrze ocieplonym domu o powierzchni 100 m2, w którym wysokość pomieszczeń nie przekracza 2,6 m oraz nie występują dodatkowe straty ciepła oraz nieogrzewane pomieszczenia, powinno się zastosować grzejniki o łącznej mocy minimum 4000 W.

Pomocnicze źródło ogrzewania

W przypadku zastosowania grzejników na podczerwień jako ogrzewanie pomocnicze przyjmuje się moc 25-50 W/m2 powierzchni. Należy wziąć pod uwagę indywidualne oczekiwania oraz zastosowaną izolację termiczną budynku.

Jeżeli grzejniki na podczerwień mają być dodatkowym źródłem ogrzewania, łączna moc grzejników w takim budynku powinna wynosić 2500 W.

Dobór grzejników na podczerwień do każdego z pomieszczeń

Oprócz określenia zapotrzebowania na moc grzewczą dla całego budynku należy także określić ją osobno dla każdego z pomieszczeń. Moc indywidualnego grzejnika nie powinna być niższa niż zapotrzebowanie na moc grzewczą danego pomieszczenia. W przypadku pomieszczenia o powierzchni 16 m2 powinien zastosowany zostać grzejnik o mocy minimum 640 W. W takim przypadku najlepszym wyborem będzie panel grzewczy o mocy 700 W.

Jeżeli zapotrzebowanie na moc grzewczą w danym pomieszczenie jest większe niż dostępne na rynku panele (o maksymalnej mocy) można zastosować kilka paneli. Ich łączna moc powinna być dokładnie taka lub odrobinę wyższa od wyliczonego zapotrzebowania na moc grzewczą danego pomieszczenia. Więcej informacji na stronie TermoPlaza.

Przed zakupem warto także przeanalizować dostępną powierzchnię, na której można je zamontować. Dostępne na rynku panele grzewcze mają kształt prostokąta o różnych wymiarach. Panele dostępne są zarówno w wersji poziomej jak i pionowej. Panele na podczerwień najlepiej jest instalować na suficie, bliżej ściany zewnętrznej lub na ścianie przeciwnej do ściany zewnętrznej. Jeden regulator temperatury można podłączyć do kilku paneli grzewczych. Zaleca się zastosowanie jednego regulatora na każde pomieszczenie.

Powiązane posty
Dom i ogród

Kraty Wema - Jakie mają zastosowanie?

Kraty Wema, będące produktem flagowym w ofercie wyrobów hutniczych, stanowią niezastąpiony element w nowoczesnym budownictwie oraz projektowaniu przestrzeni użytkowych. Te stalowe, antypoślizgowe…
Dom i ogród

Odpowiedzialny wywóz gruzu z GruzWaw.pl: Jak jakość spotyka się z ekologią

W dobie narastającej potrzeby ochrony środowiska, wybór usług, które harmonijnie wpisują się w koncepcję zrównoważonego rozwoju, staje się nie tylko kwestią preferencji,…
Dom i ogród

Jak wybrać odpowiednią siekierę do rozłupywania drewna?

Myślisz, że wszystkie siekiery są takie same? To tylko pozory! W rzeczywistości większość siekier jest wyprofilowana pod kątem wykonywania konkretnych zadań. Do…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *