PozostałeSprzęt

Co to jest pilot uniwersalny i w jakich sytuacjach Ci się przyda?

pilot uniwersalny Co to jest pilot uniwersalny i w jakich sytuacjach Ci się przyda?

Już sama nazwa pilota uniwersalnego sugeruje, że można nim sterować wieloma sprzętami elektronicznymi, podczas gdy klasyczny model obsługuje wyłącznie jedno urządzenie. Komu więc przyda się takie urządzenie i jakie działania można dzięki niemu wykonać?

Pilot uniwersalny – czym jest i na czym polega jego działanie?

Aby zobrazować działanie pilota uniwersalnego, można porównać go do klasycznego pilota, który jest kompatybilny wyłącznie z jednym urządzeniem. Mechanizm ten funkcjonuje dzięki wbudowaniu identycznego zestawu kodów w tradycyjnym pilocie i dopasowanym do niego sprzętem elektrycznym. Nowoczesna wersja pilota posiada natomiast różnorodne kody, które umożliwiają mu sterowanie kilkoma urządzeniami jednocześnie.

Pilot uniwersalny i jego rodzaje

Pilot o zastosowaniu zdalnym jest dostępny w dwóch wersjach, które różnią się od siebie pod względem funkcjonalności.

Jeden z nich to pilot uniwersalny preprogramowany, czyli taki który odgórnie został wyposażony w różne rodzaje kodów i może za ich pomocą sterować najpopularniejszymi urządzeniami, tj. telewizor, wieża czy dekoder.

Aby jednak sterować sprzętami należącymi do nowszej generacji, tj. konsola czy soundbar, konieczny będzie zakup pilota uniwersalnego inteligentnego. Pełni on podobną funkcję do poprzedniego modelu, ale wyposażony jest również w dodatkowe opcje. Można wgrywać na niego nowe kody za pomocą aplikacji lub przez podczerwień. Aby sczytać kody nowego sprzętu, wystarczy zbliżyć do niego pilot.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Jednym z najważniejszych aspektów jest to aby poznać specyfikację wybranego modelu i upewnić się, że zakupiony pilot uniwersalny może zastąpić te już posiadane. Istotny jest również materiał, z którego wyprodukowano pilota. Najczęściej jest to trwałe i wytrzymałe tworzywo sztuczne, które posłuży właścicielowi przez wiele lat. Osoby, które decydują się na zakup pilota uniwersalnego wykonanego z niskiej jakości materiału, po dłuższym czasie użytkowania mogą mieć trudności z częstymi usterkami urządzenia.

Komu może się przydać pilot uniwersalny?

Pilot zdalnego sterowania ułatwi pracę osobom, które planują rozbudować zestaw kina domowego lub posiadają wiele urządzeń RTV. Brak konieczności posiadania kilku pilotów to również świetny sposób na oszczędzanie pieniędzy, które mogłyby być przeznaczone na zakup baterii do każdego z nich. Ponadto posiadacz pilota uniwersalnego nie musi poświęcać cennego czasu na naukę rozkładu kilku pilotów naraz. Pilot uniwersalny przyda się więc przede wszystkim posiadaczom urządzeń elektrycznych, tj:

  • telewizor,
  • konsola,
  • wieża,
  • dekoder,
  • soundbar,
  • odtwarzacz DVD,
  • odtwarzacz blu-ray.

Podsumowanie

Pilot może znacznie ułatwić sterowanie sprzętem każdemu, kto posiada kilka urządzeń elektrycznych. Przed dokonaniem zakupu należy jednak upewnić się, że funkcje wybranego modelu będą spełniały oczekiwania użytkownika.

Powiązane posty
Sprzęt

Aparaty natychmiastowe – szybkie drukowanie zdjęć

Aparaty natychmiastowe to nie tylko narzędzie do fotografowania, lecz także urządzenia, które w jednym momencie tworzą i przekształcają chwilę w trwałą pamiątkę….
Sprzęt

Telewizor dla graczy – jakie parametry wziąć pod uwagę?

Miłośnicy konsoli stanowią dość dużą część graczy. Aby wrażenia z rozgrywki były jak najlepsze, oprócz najnowszej konsoli czy szybkiego dysku SSD, istotny…
Pozostałe

Betonowy stół do ping-ponga zewnętrzny – czym jest i jak go wybrać?

Betonowy stół do ping-ponga zewnętrzny to doskonałe rozwiązanie dla osób poszukujących trwałego i odpornego na warunki atmosferyczne stołu do gry w tenisa…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *