Debian GNU/Linux logo
5. Co dalej ?

[ << ] [ < ] [ Strona główna ] [ > ] [ >> ]

Co dalej robić po instalacji Debiana? Czy można się już cieszyć nowo zainstalowanym systemem? Czy musisz poznać coś jeszcze aby cieszyć się tym systemem?

Powyższe pytania nie są najważniejsze, bo najważniejsze pytanie brzmi: "Do czego ma mi służyć Debian?". Otóż, mógłbym w ogóle nie pisać tego poradnika, mógłbym w ogóle nie pomagać osobom początkującym, mógłbym nie robić setki innych rzeczy... Ale nie to jest najważniejsze. 50% ludzi poradziła by sobie nawet bez czytania tego poradnika, ale co z drugą częścią ludzi? Nie każdy jest "super kumaty" i nie od razu wszystko zrozumie. I właśnie tacy ludzie, co nie rozumieją od razu wszystkiego, jak i ci, którzy wszystko szybko rozumieją, powinni sięgać do innych źródeł.

W swojej przygodzie w Linuksie spotkasz jeszcze wiele niemiłych jak i miłych niespodzianek. Z niektórymi problemami będziesz się męczył nawet tygodniami, ba! a nawet i więcej. Ja dla przykładu, aby odpalić kartę TV męczyłem się kilka miesięcy.

Jednakże głównym problemem jest to, że dużej grupie osób po prostu nie chce się czytać różnych poradników, artykułów czy jakże ważnej dokumentacji. Dlaczego? Z prostego powodu: lenistwa. Tacy ludzie daleko nie zajdą. I dlatego już tutaj, w tym momencie mówię Ci, że jeżeli jesteś leniwy musisz się zmienić, musisz pokochać czytanie podręczników i używanie Google oraz Yahoo!

Dlatego, jeśli napotkasz na jakieś problemy to powinieneś je spróbować rozwiązać: jeżeli się poddajesz to źle robisz, źle, bo szkodzisz samemu sobie jak i innym. Dlaczego miałbyś się poddawać? Problem na pewno da się rozwiązać, ale trzeba tego chcieć. W pierwszej kolejności powinieneś przeszukać Google, a jak nic tam nie znajdziesz, to także i Yahoo! (to wbrew pozorom świetna wyszukiwarka). Jak tam nic nie znajdziesz, przeczytaj mana dla danej aplikacji. Jak dalej będziesz miał problemy, napisz o tym na forum, IRC-u, liście czy grupie dyskusyjnej (pamiętaj o kulturze osobistej).

Nie zawracaj ludziom głowy "problemami" typu: "Nie mogę zainstalować Kadu". Słowo "problem" specjalnie wziąłem w cudzysłów: bo to nie problem - Ty zrobiłeś z tego problem, który w rzeczywistości nie istnieje. Czemu ktoś ma ci odpowiadać na takie pytanie skoro jest dziesiątki poradników jak zainstalować kadu? Po co mamy pisać to jeszcze raz? To nie ma sensu, dlatego najprawdopodobniej za takie proste pytania dostaniesz gdzieś bana i tyle. Nie próbuj również tego zmieniać, bo to sensu nie ma. Jeżeli tego nie rozumiesz, czemu się nie dziwię, to uwierz mi: w miarę czasu to wszystko zrozumiesz.

Kolejna sprawa: czytanie podręczników. Czemu tak dużo ludzi nie lubi czytać różnych podręczników? Nawet jeśli dany podręcznik jest po Polsku, to niektórzy i tak to olewają. Pytanie dlaczego? Dlaczego tak się właśnie dzieje? Trudno jest mi odpowiedzieć na to pytanie, aczkolwiek "wszystko co ma swój początek, ma też swój koniec" - wierzę w to, wierzę, że nawet jeśli nie czytasz różnych podręczników, z czasem się zmienisz i zrozumiesz co robiłeś źle i co powinieneś robić.

Ale o czym ja w ogóle piszę? Co to ma wspólnego z tytułem: "Co dalej ?" Już wyjaśniam.

Zainstalowałeś Debiana, najprawdopodobniej masz już zainstalowane środowisko graficzne, ale tu już się zaczynają pierwsze schodki, bo 50% osób może mieć np. problemy z dostępem do internetu. Niektórzy mogą używać wifi, inni neostrady inni jeszcze czego innego... Oczywiście, na 99% uzyskasz połączenie z internetem, ale kiedy w przypadku neostrady sprawa wydaje się być prosta, to np. z wifi już tak pięknie nie jest. Dlatego jak napotkasz na jakiś problem - nie poddawaj się, ale walcz, szukaj i rozwiąż problem.

Używaj Google i Yahoo! - dwie świetne wyszukiwarki internetowe, naprawdę warto ich używać. Czytaj many i dokumentacje oraz poradniki na stronach www. W razie problemów pisz na forum.

Masz teraz zainstalowane Debiana i działa Ci on (czytaj: uruchamia Ci się on). Możesz teraz zacząć go dostosowywać do własnych potrzeb. Ciesz się nim, odkrywaj go, a sprawi Ci to wielką radość. Mnie na przykład ostatnio wciągnęła niesamowicie konfiguracja i kompilacja kernela: wolę bawić się z kernelem, aniżeli grać w gry. Mnie to sprawia większą przyjemność, bo raz, że nauczę się nowych rzeczy, dwa, że udowodnię sobie, że coś potrafię, trzy sprawdzę swoją znajomość angielskiego, a po czwarte: podszkolę się w Linuksie.

Tak więc obywatelu, ciesz się Linuksem i poznawaj go, jednakże w razie problemów, nie poddawaj się, ale rozwiąż je! :-)

[ << ] [ < ] [ Strona główna ] [ > ] [ >> ]

Valid XHTML 1.1 Valid CSS! Reklama
Ten poradnik dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 2.5 Polska.