Debian GNU/Linux logo
2. Skąd pobrać Debiana

[ << ] [ < ] [ Strona główna ] [ > ] [ >> ]

Jak już wiesz, Debian jest systemem wolnym (wolnym od wolności, a nie od szybkości działania), udostępnianym na wolnej licencji GNU GPL. Tak więc, możesz z nim robić praktycznie co Ci się żywnie podoba. Możesz go także legalnie i za darmo ściągnąć z Internetu. Powtarzam: za darmo i legalnie! Oczywiście możesz go także kupić w jakimś sklepie, allegro etc. - ale po co wydawać pieniądze, skoro możesz Debiana w każdej chwili ściągnąć? Ano właśnie ;) Nawet z netem 128 kbps ściągniesz Debiana - to wbrew pozorom szybkie łącze.

Żeby zainstalować Debiana wystarczy sama płytka netinstall, która waży około 100 MB. Nie potrzebujesz ściągać wszystkich 22 płyt CD - i nawet nie powinieneś tego robić, bo obciążasz serwery. Tak samo z płytami DVD - najczęściej ściąganie ich jest rzeczą zbędną.

Możesz pobrać wszystkie płyty CD/DVD jeżeli tego naprawdę potrzebujesz, np. chcesz zainstalować koledze Debiana, a on nie ma dostępu do internetu.

Poniżej krótkie zestawienie najczęstszych sposobów instalacji Debiana:

Płyta CD - aktualnie oficjalna wersja Debiana zajmuje 22 płyty CD. Tylko na pierwszej płycie jest instalator, co oznacza, że do zainstalowania systemu wystarczy tylko pierwsza płyta CD. Na kolejnych płytach znajdują się tylko i wyłącznie pakiety.

Płyta DVD - aktualnie oficjalna wersja Debiana zajmuje 4 płyty DVD. Tylko na pierwszej jest instalator Debiana, a na kolejnych są pakiety. Tak samo jak w przypadku CD, tylko pierwsza płyta DVD wystarczy do zainstalowania Debiana.

Netinstall - mały obraz ISO z instalatorem Debiana. Ten obraz zajmuje około 100 MB i posiada tylko sam system podstawowy, co oznacza, że zainstalujesz z tego Debiana, ale będziesz sam musiał zainstalować np. środowisko graficzne.

Instalacja częściowo z poziomu Windowsa - tak jest to możliwe, ale bezwzględnym warunkiem jest stały dostęp do Internetu. Użytkownicy neostrady mogą mieć z tym jednak problemy, więc takim użytkownikom polecam pobrać CD albo netinstall.

Ponadto jest kilka gałęzi Debiana: Do tego dochodzi jeszcze Experimental, ale to nie jest prawdziwa gałąź Debiana, ale tylko rozszerzenie unstable o paczki.

Opisy poszczególnych gałęzi znajdziesz w dalszej części poradnika, ale już tutaj chciałbym jedną rzecz zaznaczyć. Mianowicie, jeżeli masz stały dostęp do Internetu oraz instalujesz Debiana na Desktopie (czyli domowym komputerze) to powinieneś ściągnąć wersję testing. Jeżeli jednak zależy Ci na niesamowitej stabilności i instalujesz Debiana na serwerze, to zainstaluj wersję stabilną.

Istnieją jeszcze różne architektury. W zależności od posiadanej architektury, musisz wybrać odpowiednią architekturę Debiana. Krótko mówiąc: jeżeli masz procesor AMD64 i chcesz wykorzystać jego pełną moc, wybierz architekturę amd64. Na AMD64 możesz także zainstalować Debiana i386. Tym właśnie zdaniem doszliśmy do ważnego momentu: architektura i386. Jest to odpowiednia architektura dla ~90% komputerów i najprawdopodobniej to właśnie ją powinieneś wybrać.

Dawniej poniżej znajdowały się linki do obrazów ISO. Z racji częstej potrzeby ich aktualiacji, postanowiłem z nich zrezygnować. Wszelkie informacje jak i obrazy płyt zdobędziesz pod tym adresem.


[ << ] [ < ] [ Strona główna ] [ > ] [ >> ]

Valid XHTML 1.1 Valid CSS! Reklama
Ten poradnik dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 2.5 Polska.