Debian GNU/Linux logo
1. Dla kogo jest Debian?

[ << ] [ < ] [ Strona główna ] [ > ] [ >> ]

Linux

Słowo Linux oznacza jądro operacyjne. Choć przyjęła się taka zasada, że mówiąc Linux ma się na myśli kompletny system operacyjny, np. Debian GNU/Linux. Jeżeli mówimy o samym jądrze to przyjęło się mówić: kernel, jądro, jajko etc. Samo jądro operacyjne służy, ogólnie mówiąc, do "porozumiewania się" między sprzętem, a systemem.

Powstawanie Linuksa zapoczątkował Linus Torvalds, a większa część kodu jest napisana w C.

Wiedz jeszcze, że słowo Linux odmienia się przez przypadki! Nie powinno się pisać np. Używam Linuxa - to jest źle. Poprawnie powinno być napisane: Używam Linuksa.
Debian

Debian jest to system operacyjny (OS). Powstanie Debiana ogłosił 16 sierpnia 1993 r. Ian Murdock. Nazwa Debian powstała z połączenia imion twórcy i Debry (jego żony), czyli Ian + Deb = Debian ;)

Debian jest systemem całkowicie wolnym (wolnym od wolności, a nie od szybkości działania). Oznacza to, że za tą dystrybucją (dystrybucja to inaczej system Linuksowy) nie stoi żadna firma. Tworzy ją rzesze ochotników, tak zwanych deweloperów. Jest ich ponad 1000. Oczywiście są też inni użytkownicy, na przykład tacy jak ja, którzy pomagają na forach czy piszą poradniki. Oni także tworzą społeczność Debiana.

Debian z reguły miał służyć jako bardzo stabilny system - i tak właśnie jest w rzeczywistości. W moim przekonaniu sam Debian Sid (unstable) bije na głowę inne dystrybucje pod względem stabilności.

Tak się akurat składa, że Windows jest najpopularniejszym systemem operacyjnym na świecie - dlaczego? Tego nikt nie wie ;-) Niemniej jednak, system ten narzuca nam wiele rzeczy. Jak się z tego wyrwać? Jednym z rozwiązań jest zainstalowanie system Open Source. Takim systemem jest np. Debian.

Debian jest praktycznie dla każdego, dla każdego myślącego człowieka. Pewnie cieszy Cię to, że instalacja programów w Windowsie sprawdza się do kilkukrotnego kliknięcia Dalej, aż wreszcie Zakończ. Jak jest w Debianie? Można oczywiście też w podobny sposób instalować programy, ale nie jest to zalecany sposób.

Zastanów się teraz w jakim celu chcesz zainstalować Debiana? Tym pytaniem dochodzimy do sedna sprawy. Aby odpowiedzieć sobie dokładnie na pytanie: Dla kogo jest Debian? trzeba najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie: W jakim celu chcę zainstalować Debiana?.

Często się zdarza, że wiele osób widzi różne bajery jakie to ma Linux i też chce mieć takie cacko. Ale zastanów się, tak logicznie, co Ci z tych bajerów przyjdzie? Co dzięki temu zyskasz? Jeżeli chcesz zainstalować Linuksa tylko dlatego aby nacieszyć się bajerami to mówię od razu: wybij to sobie z głowy, bo to po prostu nie ma sensu. Dla Linuksa trzeba poświęcić czas, a potem się nim bawić. Zapewniam Cię, że pobawisz się tymi bajerami i po 30 minutach znudzi Ci się to już - bo w końcu - ile można bawić się tym samym w kółko?

Jeżeli jednak, chcesz zainstalować Linuksa żeby poznać jakąś alternatywę dla Windowsa, aby nauczyć się czegoś nowego, to dobrze trafiłeś, nawet bardzo dobrze. To wszystko umożliwi Ci Linux. Ale pamiętaj: trzeba chcieć, chcieć i jeszcze raz chcieć.

Debian jest dla ludzi myślących, dla ludzi zdolnych do szukania różnorakich informacji przy pomocy wyszukiwarek internetowych, dla ludzi, którzy nie boją się nowych wyzwań. Debian to zupełnie inny system aniżeli Windows. Początki mogą być trudne, nawet bardzo, ale warto, naprawdę warto spróbować. Przypomnij sobie początki z Windowsem - pewnie już tego nie pamiętasz, ale jestem niemal pewny, że ciągle instalowałeś system na nowo bo znowu się nie uruchamia!, bo znowu gra się nie odpala, bo znowu masz wirusa... Na pewno Twoje początki z Windowsem nie wyglądały cudownie, ale być może już tego nie pamiętasz. Dlatego nie powinno się mówić, że Linux jest trudny - dla mnie nie jest, więc dlaczego ma być dla innych trudny? Dlaczego ma być trudny dla Ciebie?

Dlaczego akurat Debian? Nie wiem, po prostu Debian jest moim ulubionym systemem, tak więc jego polecam instalować.

Często pada pytanie: Czy Debian jest dla osób początkujących?. Odpowiedź jest prosta: Tak. Powtarzam: Tak.

Komuś nie udało się zainstalować Debiana i plotka, że Debian jest trudny rozniosła się na cały Internet. Od tego czasu, bardzo dużo osób uważa, że Debian nie jest dla początkujących. Przecież tak samo mogę powiedzieć o Ubuntu, że jest trudne, że Mandriva jest trudna...

Nie, Linux jest łatwy, ale dla ludzi, którzy chcą go zainstalować. Przecież logiczne jest, że od razu nie będziesz wszystkiego potrafił. Logiczne jest, że wszystkiego od razu nie możesz mieć.

Ja sam zaczynałem od Debiana i przyznam się, że miałem trochę problemów, ale tylko przez to, że nie czytałem dokumentacji, poradników, etc. Teraz, sam napisałem kilkadziesiąt poradników, poradników specjalnie dla osób początkujących, które Tobie na pewno pomogą w stawianiu pierwszych kroków w Debianie.

Tak więc, jeżeli zdecydowałeś się na Debiana to bardzo się cieszę. Jeżeli jednak wolisz inną dystrybucję... Powiem krótko: Twój wybór. Nie będę namawiał Ciebie cały czas na Debiana. Gdybym miał Ubuntu, to pewnie namawiałbym Cię do Ubuntu - tak to już jest. Ale powiem jedno (to akurat moje własne przemyślenia): lepiej zacząć od Debiana, niż Mandrivy, Ubuntu i innych dystrybucji dla początkujących, ponieważ na Debianie się przynajmniej czegoś nauczysz.

[ << ] [ < ] [ Strona główna ] [ > ] [ >> ]

Valid XHTML 1.1 Valid CSS! Reklama
Ten poradnik dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 2.5 Polska.