Debian GNU/Linux logo
Wysyłanie SMS'ów z komputera - sms-pl - HowTo


Mam sobie komórkę, Sagem my501X się zwie i fajna nawet jest, choć powolna. W PLUSie to cudo mam i ostatnio coś mnie naszło na SMS'y z komputera :) Tak, teraz sobie mogę wysyłać za darmo SMS'y, niestety tylko do PLUSa, ale to zawsze coś. Choć najlepsze w tym jest to, że mogę te darmowe SMS'y wysyłać z komputera. Niby nic, ale takie coś może służyć jako świetne powiadomienie co się aktualnie dzieje na komputerze. Mianowicie, zostaje wysłany do mnie SMS, kiedy temperatura CPU, GPU czy twardziela osiągnie zbyt wysoką wartość. Jeżeli wartość ta będzie, że się tak wyrażę, krytyczna, to komputer zostaje wyłączony. Dzięki temu nie trzeba się martwić co się dzieje aktualnie z komputerem, gdy na przykład gdzieś się wyjdzie.

Poniżej HowTo na temat wysyłania SMS'a z komputera, oraz skrypt wysyłający SMS'y z informacją o temperaturze.


Aby móc wysyłać SMS'y z komputera, trzeba posiadać programik sms-pl. Nie marnując czasu, zainstalujemy go:

Listing #1: Instalacja paczki sms-pl
# aptitude install sms-pl


W przypadku PLUSa możesz od razu wpisać:

Listing #2: Wysłanie pierwszego SMS'a do sieci PLUS
sms -g plus -n 123456789 -m "test"


gdzie w miejsce 123456789 wpisujesz numer telefonu, do którego ma dotrzeć dany SMS (numer musi być w sieci PLUS GSM).Niby można już wysyłać SMS'y, ale podobno wysyłając w taki sposób SMS'y ma się ograniczoną ich ilośćw. Ile? Nie wiem, ale trzeba by to jakoś sprawdzić... Ale rozwiązanie tego problemu jest banalnie łatwe (w przypadku PLUSa). Wchodzi na stronę miastoplusa.pl i rejestrujesz się. Teraz tworzymy plik konfiguracyjny:

Listing #3: Tworzenie pliku konfiguracyjnego dla sms-pl
$ touch ~/.smsrc


Teraz otwieramy ten plik w dowolnym edytorze, na przykład:

Listing #4: Edycja pliku
$ vim ~/.smsrc


Teraz dodajemy do tego pliku:

mailaddr=nasz_adres_email
signature=${LOGNAME}
template=<${signature}> ${message}
miastoplusa_user=login_do_miastoplusa.pl
miastoplusa_pass=hasło_do_miastoplusa.pl
sendmail_path=ścieżka_do_MTA


Oczywiście powyższe należy dostosować do własnych potrzeb.

Teraz, aby wysłać SMS'a wystarczy wpisać:

Listing #5: Wysyłanie SMS'a
$ sms -g miastoplusa -n 123456789 -m "treść_SMS'a"


Prawda, że proste? ;)

Jak jest w innych sieciach? Tego ci powiedzieć nie mogę, bo używam PLUSa, ale wiedz, że sms-pl to program tworzony przez Polaków, przez co praktycznie cała dokumentacja jest w języku polskim. Przeczytaj wszystkie pliki znajdujące się w /usr/share/sms/, a na pewno dowiesz się co i jak trzeba zrobić, aby móc wysyłać SMS'y mając inną sieć aniżeli PLUS GSM. Poczytaj również: `man sms`.A teraz obiecany skrypt, który wysyła SMS'a gdy dana temperatura przekroczy daną wartość. Skrypt możesz pobrać stąd.

Na samym początku, skrypt sprawdza, czy działa strona miastoplusa.pl. Jeżeli ona nie działa, co się czasami zdarza, skrypt przerywa swoje działanie. Dlaczego? Ponieważ w przeciwnym przypadku, w krótkim czasie, system zostałby zawalony procesami. Skrypt jest uruchamiany u mnie co 3 minuty (ale o tym za chwilkę). Skrypt wysyła SMS'a, jeżeli miastoplusa.pl działa i jeżeli:

W przypadku kiedy któryś z rdzeni będzie miał temperaturę równą bądź większą od 70*C, komputer zostanie wyłączony. W SMS'ie zostanie podana aktualna godzina i temperatura.

Uwaga! Ważnym elementem w skrypcie jest:

CPU1_temp="$(< /sys/module/k8temp/drivers/pci:k8temp/0000:00:18.3/temp1_input)"
CPU2_temp="$(< /sys/module/k8temp/drivers/pci:k8temp/0000:00:18.3/temp3_input)"


Cały problem leży w tym, gdzie znajduje się temperatura procesora. Jak widać, u mnie jest ona w powyższych plikach. Jak jest u ciebie? Nie mogę tego powiedzieć, sam musisz do tego dojść i potem zmienić w skrypcie co trzeba.

I jeszcze jedna sprawa: automatyczne uruchamianie skryptu. Ja mam ustawione sobie, żeby skrypt się odpalał co 3 minuty, jak ty zrobisz - zależy od ciebie :)

Więc, aby skrypt się odpalał automatycznie co 3 minuty wpisz:

Listing #6: Edycja crontaba
$ crontab -e


i wpisz tam:
*/3 * * * * /ścieżka/do/skryptu/check_temp 2>&1 >/dev/null


I to już koniec :) Jeżeli wszystko dobrze zrobiłeś, to skrypt będzie się uruchamiał co 3 minuty i w razie "problemów" z temperaturą, zostanie wysłany SMS na podany numer telefonu.


Kieruję również wielkie podziękowania dla Sławomira Lewandowskiego (Hagal), który jest autorem skryptu.

Valid XHTML 1.1 Valid CSS! Reklama
Ten poradnik dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 2.5 Polska.