Debian GNU/Linux logo
NVIDIA GPUs Drivers - HowTo
Instalacja sterowników NVIDIA - HowTo


W niniejszym artykule postaram się opisać w jaki sposób można zainstalować sterowniki do kart graficznej z chipsetem firmy NVIDIA. Jest kilka sposobów instalacji, jednakże omówię tutaj tylko jeden z nich, który moim zdaniem jest najprostszy. Z początku cały proces przygotowania się do instalacji (a szczególnie dobór odpowiednich sterowników) może wydawać się skompilowany, jednak w rzeczywistości tak nie jest. Dobrze wiesz, że niekiedy nauka nowych rzeczy przychodzi z trudnością, dlatego radzę się skupić i czytać poradnik bardzo dokładnie - dzięki temu cały proces przebiegnie szybko, sprawnie i bez problemów.

Zacznijmy może od tego, że w Linuksie mamy do dyspozycji dwa rodzaje sterowników dla kart z chipsetem NV. Są to: Które z powyższych sterowników najlepiej używać? Polecam używać sterowników dostarczanych przez NV, czyli zamkniętych. Mają one o wiele większą wydajność od otwartych, wspierają większą liczbę kart graficznych, bardzo dobrze współpracują z AIGLX oraz mają o wiele większe możliwości od swojego konkurenta. Osobiście na ogół używam sterowników zamkniętych. Piszę "na ogół" ponieważ czasami jestem zmuszony do pracy na otwartych. Zdarzają się sytuacje kiedy sterowniki zamknięte odmawiają współpracy, a pracować bez x'ów nie zawsze jest przyjemnie. W takim wypadku można użyć sterowników tworzonych przez społeczność linuksową. Mimo że mają one mniejszą wydajność i oferują mniejsze możliwości, świetnie się sprawują jako awaryjny sterownik.

OK, czyli decydujemy się na sterowniki zamknięte (jeżeli dalej masz co do tego wątpliwości, to mogę tylko powiedzieć, że osobiście zalecam używanie sterowników od NV). Teraz z kolei mamy do wyboru dwa typy sterowników: Udaj się teraz na ten adres. Pod tym linkiem masz dwie listy kart, dla których trzeba użyć sterowników legacy. Przeanalizuj tę listę bardzo uważnie. Jeżeli znajdziesz tam nazwę swojej karty graficznej, oznaczać to będzie, iż musisz używać sterowników legacy. Jeżeli tak właśnie jest, zwróć uwagę, że w powyższej stronie masz jakby dwie list z poprzedzającymi je tytułami, a dokładniej: Jeżeli Twoja karta znajduje się w pierwszej liście, zapamiętaj, że musisz użyć sterowników z serio 1.0-96xx. Natomiast gdy Twoja karta jest wymieniona na drugiej liście, zapisz sobie, że musisz ściągnąć wersję 1.0-71xx. W przypadku kiedy Twoja karta na żadnej z wymienionych list nie jest podana zapamiętaj, że potrzebujesz najnowszych sterowników.

Teraz króciutko o sposobach instalacji sterowników. Znam tylko dwa sposoby: Opiszę tutaj tylko pierwszy proces, ponieważ moim zdaniem jest to sposób pewniejszy i przysparzający mniej problemów.

Okej, przejdźmy do pobrania sterowników. Poniżej przedstawiam zestawienie bezpośrednich linków do odpowiednich wersji sterowników. Kliknij na odpowiedni link, a następnie zapisz plik docelowy najlepiej w swoim katalogu domowym (~/ lub $HOME).

Sterowniki najnowsze Sterowniki legacy
Uwaga!
Powyższe linki, mogą się okazać niekatulane. Niestety, nie mam aktualnie czasu, na ciągłe aktualizacje linków, w kilku poradnikach - mam ważniejsze sprawy na głowie. Nie przejmuj się tym jednak. To co podałem wyżej, będzie Ci potrzebne do samodzielnego wyboru sterowników. Udaj się na tę stronę i wybierz odpowiednią wersję sterownika.

Jeśli plik został już pobrany, czas przejść do sedna sprawy. Jeżeli pracujesz teraz w x'ach, to zapisz wszystkie swoje otwarte dokumenty, stany programów, etc. Jest to konieczne ponieważ będziemy pracować w konsoli. Po zapisaniu wszystkiego, wyloguj się z danej sesji. Po tym naciśnij na klawiaturze Ctrl + Alt + F1. Zostaniesz przeniesiony do konsoli. Zaloguj się na konto roota (bądź zwykłego użytkownika, wykonując przy tym podane polecenie za pomocą sudo). Po zalogowaniu się wyłącz (jeśli jest oczywiście włączony) swój menadżer logowania. Poniżej przykład co należy wpisać w przypadku używania GDM:

Listing #1: Zamykanie GDM
# /etc/init.d/gdm stop

Po zamknięciu menadżera logowania, upewnij się, że posiadasz zainstalowane nagłówki do aktualnie uruchomionego jądra. Najprościej to sprawdzić wpisując:

Listing #2: Sprawdzanie czy zainstalowane są headers'y do jądra
# dpkg -l | grep linux-image-`uname -r`

W moim przypadku wynik jest następujący:

kaka@debian:~$ dpkg -l | grep linux-headers-`uname -r`
ii linux-headers-2.6.23.12 Kakernel~2.6.23.12 Header files related to Linux kernel, specif
kaka@debian:~$

Podany wyżej sposób nie zawsze musi zwracać pozytywny wynik, mimo posiadania nagłówków. Dlatego polecam również wpisanie samego `dpkg -l | grep linux-headers` i porównanie wyniku z `uname -r`. Jeżeli faktycznie okaże się, że nie masz zainstalowane odpowiednich nagłówków do jądra, to musisz je obowiązkowo zainstalować. Uczynisz to wpisując na przykład:

Listing #3: Instalacja nagłówków do jądra
# aptitude install linux-headers-`uname -r`

Jeżeli zostaniesz poinformowany, że dla Twojego kernela nie ma plików nagłówkowych, przeszukaj repozytorium pod tym względem za pomocą apt-cache, bo być może potrzebny Ci pakiet ma troszeczkę inną nazwę.

Po instalacji headers'ów zainstalujemy również pakiet o nazwie build-essential, który jest metapakietem wskazującym na inne potrzebne pakiety do instalacji sterowników (wskazuje on na przykład na gcc, g++ czy make).

Listing #4: Instalacja pakietu build-essential
# aptitude install build-essential

OK. Po poprawnym zainstalowaniu się wszystkich wymaganych pakietów, przejdź do folderu gdzie znajduje się plik ze sterownikami (polecenie `cd`). Musimy teraz nadać prawa do wykonywania się plikowi ze sterownikami. Uczynimy to wpisując na przykład:

Listing #5: Nadanie praw do wykonywania się instalatorowi
# chmod +x NVI*

Frazę NVI* możesz zastąpić pełną nazwą ściągniętego pliku.

OK. Czas na instalację. Wpisz w konsoli:

Listing #6: Uruchomianie instalatora sterowników
# sh NVI*

Instalator zada Ci parę prostych pytań, na które obowiązkowo trzeba odpowiedzieć. Pierwsze pytanie tyczyć się będzie licencji (czy zgadzasz się na jej warunki). Odpowiedź twierdząco. Jedno z kolejnych pytań będzie dotyczyło pobierania plików z Internetu - odpowiedź No. Pod koniec instalacji zostaniesz zapytany czy instalator ma dokonać konfiguracji pliku xorg.conf. Odpowiedz twierdząco tylko wtedy kiedy nigdy z tym plikiem nie miałeś do czynienia. Po tym instalator powinien zakończyć pracę.

Jeżeli podczas instalacji sterowników wyskoczył jakiś błąd i instalacja została przerwana, nie panikuj. Otwórz sobie plik /var/log/nvidia-installer.log i przeanalizuj go w poszukiwaniu błędów (znalezienie błędu to kwestia parunastu sekund). Po analizie wywalonego błędu zastanów się co sprawiło, że instalacja została przerwana. Jedną z najczęstszych przyczyn jest brak jakiegoś pakietu. W wywalonym błędzie znajdziesz wtedy cenne wskazówki.

Jeszcze jedna uwaga co do błędów podczas instalacji. Czasami się zdarza, że instalator krzyczy o złą wersję kompilatora. Taka sytuacja występuje kiedy w systemie posiadasz inną wersję kompilatora gcc, niż ta, na której był kompilowany kernel dystrybucyjny. Na ogół można zignorować uwagę instalatora, ale jeśli doświadczysz później problemów z pracą w x'ach, zalecaną akcją jest instalacja wymaganej wersji kompilatora i ponowna instalacja sterowników.

Dla tych, którzy nie potwierdzili konfiguracji xorg.conf, króciutko opiszę jak tego dokonać (będzie trzeba wprowadzić parę drobnych zmian). [ Jeżeli masz już jednak skonfigurowane xorg.conf, możesz ominąć ten paragraf. ] Otwórz w swoim ulubionym edytorze plik /etc/X11/xorg.conf. W otwartym pliku znajdź poniższą linijkę:

driver "nv"

Zamień w powyższej linijce "nv" na "nvidia". Upewnij się również, że poniższe linijki są zahaszowane [przed nimi stoi znaczek # (jeżeli w ogóle tych linijek nie ma, nie wpisuj ich na nowo, ponieważ nie są w ogóle potrzebne)]:

Load "dri"
Load ""GLCore"

Teraz upewnij się, że w Section "Module" jest poniższa linijka (jeśli jej nie ma, to dodaj ją):

Load "glx"

No i ostatnia już zmiana. Jeśli w xorg.conf zauważysz poniższe wpisy, usuń je (bądź zahaszuj):

Section "DRI"
Mode 0666
EndSection

Po tych wszystkich zmianach, zapisz i zamknij plik. Śmiało możesz teraz ponownie uruchomić x'y bądź zrestartować komputer (`reboot`). Jeżeli z jakiś powodów x'y Ci nie wstaną (bo i tak się może zdarzyć), zajrzyj w logi x'ów (/var/log/Xorg.0.log), a następnie postaraj się zdiagnozować problem. Często pomaga ponowna instalacja sterowników.


Okej, zakładając, że pracujesz już na nowych sterownikach, czas sprawdzić czy faktycznie masz akcelerację 3D. Aby tego dokonać potrzebny nam będzie program dostępny w pakiecie o nazwie mesa-utils:

Listing #7: Instalacja pakietu mesa-utils
# aptitude install mesa-utils

Po zainstalowaniu wymaganej paczki, śmiało możesz wpisać (jako zwykły użytkownik!):

Listing #8: Sprawdzanie akceleracji 3D
$ glxinfo | grep -i direct

Jeżeli wynik będzie twierdzący, możesz zacząć balować ;-) Jeżeli niestety jest przeciwnie, upewnij się, że poprawnie zainstalowałeś sterowniki oraz xorg.conf jest dobrze skonfigurowany (w razie potrzeby powtórz te procesy). Zajrzyj również w logi z uruchomienia x'ów - być może tam znajdziesz cenne wskazówki.

Dodam również, że za pomocą polecenia `glxgears` możesz sprawdzić liczbę FPS'ów jaką wyciąga Twoja karta [pamiętaj jednak, że taki pomiar może nie zawsze odzwierciedlać rzeczywistą wartość; zwróć także uwagę na wielkość okienka programu (im większe, tym mniej FPS'ów)].


Omówmy jeszcze kwestię usuwania sterowników. Wbrew pozorom, sterowniki zainstalowane poprzez skrypt ze strony NVIDIA, można w bardzo łatwy sposób usunąć. Aby to zrobić, wystarczy przejść do folderu gdzie znajduje się instalator, a następnie wpisać:

Listing #9: Usuwanie sterowników
# sh NVI* --uninstall

Chciałbym jeszcze zwrócić uwagę, że często możesz doświadczać sytuacji, w której x'y po prostu Ci nie wstaną. Od razu więc mówię, że wszelka panika nie jest wskazana. Pierwszą rzeczą jaką polecam zrobić, to zmienić driver w xorg.conf na nv, czyli na otwarty sterownik (o ile Twoja karta jest przez niego wspierana). Dzięki temu będziesz mógł odpalić x'y i spokojnie przysiąść do analizy logów. W przypadku padu praktycznie jedynym logiem, w który trzeba zajrzeć jest /var/log/Xorg.0.log. Jaki tak log analizować? Omówiłem to już w poradniku Debiana dla początkujących.

Bardzo częstym przypadkiem padu x'ów jest aktualizacja kernela bądź xservera. Jest to oczywiście normalne zachowania i nie ma potrzeby podejrzewać, że ma się coś w systemie schrzanione. Rozwiązaniem jest ponowna instalacja sterowników, która trwa tylko parę minut.


Warto jeszcze wspomnieć, że NVIDIA dostarcza ładny okienkowy programik (napisany w Gtk+), z którego poziomu możemy znaleźć wiele informacji oraz skonfigurować kilka rzeczy. Polecam zapoznać się z programem.


Na początku poradnika napisałem, że są na ogół dwa sposoby instalacji sterowników. Jeden z nich dokładnie omówiłem, natomiast drugi "zostawiłem w spokoju". Owszem, instalacja sterowników z repozytorium Debiana (a co za tym idzie, poprzez paczki *.deb) najprawdopodobniej zachowa lepszy porządek wśród plików systemowych (choć nie przesadzałbym i tutaj, bowiem sterowniki instalowane za pomocą skryptu dostarczanego przez NV można bardzo dobrze odinstalować). Nie opisywałem tego procesu tutaj, bowiem jest on trochę bardziej skompilowany dla osób początkujących, a ponadto sterowniki znajdujące się w repozytoriach Debiana, są na ogół przestarzałe. Jeżeli jednak chciałbyś się pokusić o ten rodzaj instalacji, upewnij się, że w sources.list masz dodaną sekcję non-free. Następnie przeszukaj repo za pomocą apt-cache czy aptitude w poszukiwaniu odpowiednich paczek (jako frazę wystarczy wpisać nvidia).


Powoli kończę już ten artykuł. Chciałbym jeszcze dodać, że w razie problemów nie masz panikować i pisać do innych osób w sprawie pomocy (niestety, dostaję bardzo dużo tego typu wiadomości i przez to nie jestem w stanie zająć się nawet jedną osobą, albo po prostu chciałbym mieć chwilę dla siebie i poświęcić ją w inny sposób - doceń chociażby cały mój wysiłek jaki włożyłem w napisanie tego artykułu). W razie problemów, czytaj uważnie logi oraz błędy jakie wywala konsola (tylko proszę się nie usprawiedliwiać brakiem znajomości języka angielskiego, ponieważ język ten to w dzisiejszych czasach podstawa, a nawet jeśli słabo go znasz, sięgnij po słownik do ręki, zamiast zawracać głowę innym osobom). Pamiętaj także, że zawsze możesz opisać swój problem na forach dyskusyjnych czy na kanale IRC.


To by było na tyle :-) Mam nadzieję, że ten poradnik pomógł Ci zainstalować sterowniki do karty graficznej z chipsetem firmy NVIDIA, albo chociaż przybliżył Ci ten proces.


Valid XHTML 1.1 Valid CSS! Reklama
Ten poradnik dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 2.5 Polska.