Debian GNU/Linux logo
Irssi - powiadomienia (dźwięki) - HowTo


Od kiedy powstał kanał #debian.linux.pl zacząłem korzystać z Irc-a. Przy okazji zacząłem odwiedzać #debian.pl. Niestety, życie jest okrutne i nie można cały czas czytać wiadomości na Irc-u, których w dodatku jest całe mnóstwo. Tak więc, myślałem nad tym jakby tu mieć dźwięk w Irssi. Oj, pytałem się, szukałem, ale nic ciekawego się nie dowiedziałem. Napisałem maila do znajomego, który "olśnił" mnie. Mam wreszcie wymarzone dźwięki w Irssi. Poniżej HowTo o tym.

Zakładając, że mamy już zainstalowane Irssi, to teraz trzeba pobawić się ze skryptami. Żeby nie utrudniać sobie życia, instalujemy paczuszkę irssi-scripts:
Listing #1: Instalacja pakietu irssi-scripts
# aptitude install irssi-scripts

Teraz trzeba zrobić jedno dowiązanie, ale trzeba mieć cel dowiązania. Naszym celem będzie: ~/.irssi/scripts/autorun Więc upewniamy się, że mamy powyższe katalogi. Teraz robimy już dowiązanie:
Listing #2: Stworzenie dowiązania...
$ ln -s /usr/share/irssi/scripts/my_beep.pl ~/.irssi/scripts/autorun

Teraz ważna rzecz. Znajdź sobie jakiś krótki plik dźwiękowy, który będzie służyć ci za powiadomienie w Irssi. Dodam, że dźwięk ten będzie odtwarzany tylko wtedy kiedy ktoś napisze do ciebie prywatną wiadomość, lub wymieni twój nick na jakimś kanale. W innych przypadkach dźwięk nie będzie odtwarzany. Dlaczego? A chcesz co kilka sekund słyszeć ten dźwięk? Na irc-a ciągle przychodzą wiadomości, a jak siedzi się na więcej niż dwóch kanałach to już w ogóle koszmar.
Odpal teraz Irssi i kolejno wpisuj:
Listing #3: Wpisywanie poleceń w Irssi
/set beep_msg_level HILIGHT MSGS
/set beep_cmd /usr/bin/play /ścieżka/do/danego/pliku/dźwiękowego
/set beep_when_window_active ON
/set bell_beeps ON

No i to chyba wszystko jak dobrze pamiętam :) Ale dla upewnienia się, otwórz swój ~/.irssi/config i porównaj go z moim (poniżej podaję tylko końcówkę mojego configa Irssi, która jest właśnie odpowiedzialna za dźwięki):
settings = {
core = { real_name = "kaka"; user_name = "kaka"; nick = "Kaka"; };
"fe-common/core" = {
beep_msg_level = "HILIGHT MSGS";
bell_beeps = "yes";
};
"perl/core/scripts" = {
beep_cmd = "/usr/bin/play /home/kaka/dokumenty/muzyka/intel/Intel_Sound.mp3 2>/dev/null &";
beep_away_msg_level = "MSGS NOTICES DCC DCCMSGS HILIGHT";
};
"irc/core" = { alternate_nick = "kaka"; };
};


Uwaga! Podałem wyżej polecenie `play`, ale ty możesz użyć czego tam chcesz np. aplay. U mnie aplay źle odtwarza pliki mp3, dlatego dałem play. Polecenie play jest w paczce sox.

Valid XHTML 1.1 Valid CSS! Reklama
Ten poradnik dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 2.5 Polska.