Debian GNU/Linux logo
Klawisze multimedialne - hotkeys - HowTo


Jak powszechnie wiadomo, kupiłem sobie ostatnio klawiaturę Logitecha, z której jestem bardzo zadowolony ;) Jednak znajduje się na niej parę klawiszy multimedialnych. Niby nic, a jednak ułatwiają one życie, choć ich konfiguracja to dość trudna rzecz. Ale postaram się wszystko tutaj pięknie opisać :-)

Do obsługi klawiszy multimedialnych potrzeba odpowiedniego programu. Ja tutaj opiszę użycie programu hotkeys. Oczywiście jest jeszcze kilka innych programów, służących do obsługi klawiszy multimedialnych, jednakże u mnie najlepiej sprawuje się właśnie hotkeys.


Więc nie marnując już czasu, instalujemy to cudo:

Listing #1: Instalacja hotkeys
# aptitude install hotkeys


Teraz wpisz:

Listing #2: Sprawdzanie dostępnej listy klawiatur
$ hotkeys --kbd-list


i wybierz z listy swoją klawiaturę. Jeżeli jej tam nie będzie, to wybierz "byle co" ;) Zapamiętaj ten dany model, bo to przyda nam się później. Teraz udaj się do folderu /usr/share/hotkeys/:

Listing #3: Przejście do folderu /usr/share/hotkeys
$ cd /usr/share/hotkeys/


i wpisz:

Listing #4: Sprawdzenie zawartości folderu
$ ls


Widzisz listę plików wskazujących na dany model klawiatury. Otwórz teraz w dowolnym edytorze model, który wybrałeś wcześniej, na przykład:

Listing #5: Edycja pliku
# vim itouch.def


Otworzył się nam dany plik, w którym należy zdefiniować całą konfigurację. Tutaj możesz pobrać mój plik konfiguracyjny, który za chwilę omówię.

Cały problem leży w tym, żeby znać unikalny numer każdego przycisku multimedialnego. Jak się o tym dowiedzieć? "Zadzwoń do wróżki! ;-)" A tak na serio, to posłużymy się programem xev. Wpisz teraz w konsoli:

Listing #6: Uruchamianie programu xev
$ xev


i wciskaj kolejno dane klawisze multimedialne. W pojawiających się informacjach szukaj numeru klawisza. Zapisz sobie najlepiej gdzieś numery wszystkich tych klawiszy. Teraz przyjrzyj się mojemu plikowi - uważnie się przyjrzyj. Widzisz? Dla przykładu:

<userdef keycode="234" command="/usr/bin/konqueror">Konqueror</userdef>


oznacza, że dla przycisku o numerze 234, zostało przypisane polecenie uruchamiające konquerora. Czyli, jeżeli nacisnę klawisz z tym numerem, to otworzy mi się Konqueror. Teraz wystarczy, że dostosujesz ten plik do własnych wymagań. Gdy to już uczynimy możemy odpalić hotkeys:

Listing #7: Odpalenie hotkeys
$ hotkeys -t model_klawiatury


Ja to odpalam tak:

$ hotkeys -t itouchPo tym możesz się cieszyć klawiszami multimedialnymi (o ile dobrze je skonfigurowałeś!).

Problemem może być uciążliwość włączania hotkeys: trzeba odpalić konsolę i tam wpisać co trzeba. Trochę męczące. Aby się tego pozbyć, dodaj do autostartu danego środowiska czy menadżera okien, polecenie uruchamiające hotkeys.


Dodam jeszcze, że w pliku /etc/hotkeys.conf możemy także zmienić parę rzeczy. Jakich? Np. kolor wyświetlanego tekstu na pulpicie, czas jaki będzie wyświetlany, czcionkę itd. Mój plik ma zaledwie 3 linijki :) Poniżej go zamieszczam:

osd_color=#555555
osd_timeout=1
osd_offset=20

Valid XHTML 1.1 Valid CSS! Reklama
Ten poradnik dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 2.5 Polska.