Debian GNU/Linux logo
Firefox i Flash 32-bitowy na systemie 64-bitowym (amd64)

W niniejszym artykule chciałbym opisać w jaki to sposób możemy uruchomić Firefoksa w wersji 32-bitowej, wraz ze wsparciem dla Flasha, bez zbędnego zaśmiecania systemu 64-bitowego.

Ci co znają mnie dobrze, wiedzą, że zawsze namawiałem i namawiać będę, do używania systemów w wersji 64-bitowej. Nie ma co ukrywać, że systemy tak kompilowane są jak na razie mało popularne, ale w końcu ktoś musi je promować ;-)

Dużo osób nie instaluje OS'a 64-b z powodu braku wsparcia dla niektórych aplikacji - a ja mówię: Bzdura! Na systemie 64-bitowym można bez najmniejszego problemu uruchomić większość programów, pisanych z myślą o 32-bitach. Do takich aplikacji należy między innymi Flash, bez którego nie można się obejść w dzisiejszych czasach. Oczywiście są dostępne otwarte odpowiedniki Flasha, jednakże co do ich działa, można mieć wiele do życzenia.

Po krótkim wstępnie przejdźmy do konkretów.

Jest wiele sposobów instalacji przeglądarki 32-bitowej oraz Flasha na systemie 64-bitowym. W tym artykule skupię się tylko na jednym sposobie, które według mnie, jest najprostszym i najlepszym rozwiązaniem. Na czym on polega? Ano ściągniemy sobie żywcem Firefoksa 32-b i Flasha z odpowiednich stron. Przed tym jednak będą nam potrzebne pewne pakiety, których instalacja jest niezbędna do uruchomienia wspomnianego oprogramowania. Zainstalujmy je zatem:

Listing #1: Instalacja wymaganych pakietów
# aptitude install libc6-i386 ia32-libs ia32-libs-gtk

Po pomyślnej instalacji powyższych pakietów, możemy przejść do pobierania przeglądarki. W tym celu należy udać się na stronę firefox.pl, a następnie wystarczy pobrać proponowaną przez stronę aplikację w preferowaną lokalizację na dysku. Po pobraniu przeglądarki należy rozpakować wszystkie pliki z archiwum, wskutek czego pojawi się katalog o nazwie firefox. No i to już w zasadzie wszystko - można by rzec, że Firefox został "zainstalowany" poprawnie :).

Jak go teraz uruchomić? Nic trudnego, wystarczy odpalić skrypt firefox znajdujący się w katalogu o tej samej nazwie (u mnie ścieżka do niego wygląda następująco: /home/kaka/Desktop/firefox/firefox - u Ciebie oczywiście lokalizacja może być inna). Jeżeli przeglądarka nie pojawi się, uruchom wcześniej wspomniany skrypt z konsoli i spróbuj zdiagnozować, a następnie naprawić zaistniały problem.

Przejdźmy do instalacji Flasha. Udaj się pod ten adres i pobierz Flasha w postaci archiwum .tar.gz. Pobrane archiwum rozpakuj, po czym z odpowiedniego katalogu skopiuj plik libflashplayer.so do folderu firefox/plugins/. Jeżeli poprawnie to wykonałeś, to będziesz miał w pełni działający Flash wraz ze świetną przeglądarką (tak wiem, kwestia gustu ;).

Dodatkowe uwagi - przeczytaj !

Na zakończenie chciałbym Ci przypomnieć, że istnieją jeszcze inne sposoby na korzystanie z Flasha na systemie 64-bitowy. Możesz np. skorzystać z otwartego zamiennika Flasha o nazwie Gnash, albo pobawić się z nspluginwrapper. Kolejnym rozwiązaniem jest chroot, który opisałem w tym artykule. Zapewne znajdzie się wiele innych sposobów, ale ten na którym skupiłem się w niniejszym poradniku, jest według mnie najbardziej godny uwagi.

Valid XHTML 1.1 Valid CSS! Reklama
Ten poradnik dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 2.5 Polska.