/home/kaka

Nazywam się Damian Labuda i jak już się pewnie domyślasz, znajomi, przyjaciele itd. mówią na mnie Kaka’.

Strona ta powstała ze względu na poradnik o Debianie, który napisałem. Nie miałem go gdzie zamieścić, więc stworzyłem tę oto stronę z poradnikiem, a przy okazji także i bloga.

Moja przygoda z Linuksem zaczęła się pod koniec sierpnia 2006 roku, mimo że pierwszy raz o nim usłyszałem w maju 2006 r. Pierwszą dystrybucją Linuksa jaką miałem był Knoppix – gościł u mnie zaledwie dwa dni. Jakoś tak mi się spodobał, że postanowiłem spróbować czegoś trudniejszego. Zastanawiałem się nad Mandrivą, ale coś usłyszałem o Debianie, że jest cholernie trudny – no to spróbowałem go. Moją pierwszą wersją był Debian Sarge. Nie żałuję czasu jaki na niego poświęciłem. Dużo przez ten czas się nauczyłem, a przy okazji napisałem bardzo dużo poradników.

Przez długi czas miałem Debiana Sarge – potem Etch. Ale na Etch’u wytrzymałem tylko parę dni. Zaraz po tym zrobiłem upgrade do Sid’a i tak jakoś zostało. Do tego dochodzą paczki z experimental. Osobiście uważam, że Sid jest stabilny, ale jak to zawsze mówię, najważniejsze są chęci.

Aktualnie jako środowiska graficznego używam KDE 4 (najważniejsza jest dla mnie prostota i funkcjonalność). Do zarządzania i pracy w systemie używam głównie konsoli. Jako terminala używam urxvt. Używam wielu programów konsolowych, z najważniejszych można wymienić mutt, ekg2, Irssi, aptitude i screen.

Jestem moderatorem na forum vortalu dobreprogramyforum.dobreprogramy.pl. Oj ciężka to praca, tym bardziej, że praktycznie codziennie mam styczność z „wielkimi znawcami” (czytaj: dzieci neo).

Miałem także zaszczyt pisać artykuły do gazety LINUX+ i LINUX+ EXTRA, na temat Debiana. Przez długi okres, sprawdzałem także artykuły innych osób. Mój najnowszy artykuł, z 2009 roku, dotyczy instalacji sterowników NVIDIA.