Świeże sterowniki NVIDIA (177.80) i niezły kop w glxgears

07/10/2008 – 20:59

Witajcie.

Wybaczcie, że przez ostatnie miesiące mało pisałem, ale było to spowodowane brakiem czasu i dużą liczbą innych obowiązków. Aktualnie dość sporo mam nauki, niemniej postaram się częściej pisać o różnych ciekawych rzeczach, jakie zaobserwuję. Tak więc do rzeczy, bo mam mało czasu :-).

Kolega Hagal, podesłał mi dzisiaj link (za co serdecznie dziękuję), do świeżych sterowników NVIDIA (chodzi oczywiście o sterowniki do kart graficznych na Linuksa). [ dla ciekawych: klik ]

Przed ich instalacją, sprawdziłem sobie ilość FPS’ów w glxgears – wynik wyniósł średnio 4900 FPS / 5s. Natomiast po instalacji nowych sterowników, liczba ta skoczyła do 5600 FPS / 5s. Wbrew pozorom, jest to dość duży skok (na pewno zrozumieją mnie osoby, które pamiętają czasy radeona 9200 :-). Cieszy mnie fakt, że coraz to nowsze sterowniki, wydawane przez firmę NVIDIA, zawsze dają małego kopa do wydajności. Niby nic ważnego  – ktoś powie, „co tam 600 FPS’ów w glxgears” – ale jakby się nad tym zastanowić, to po kilkukrotnym skoku w wydajności, w coraz to nowszych sterownikach, już lekką różnicę będzie można odczuć w grach.

Na razie marzę sobie o jakimś radeonie HD z seri 4 razem ze sterownikami dla Linuksa (wiem, wiem, takie rzeczy tylko… ;).

Notkę traktujcie tylko jako swojego rodzaju ciekawostkę – nie gwarantuję, że u każdego taki skok nastąpi. Linki w poradniku dotyczącego instalacji sterowników NV, uaktualnię przy najbliższej okazji.

// EDIT

No i kolejna niespodzianka – na 2.6.27 wynik skoczył do 5900 ! :-)

 1. komentarze 2 dla “Świeże sterowniki NVIDIA (177.80) i niezły kop w glxgears”

 2. A ja się cieszę że wreszcie mogę zainstalować sterowniki nvidia na jajku 2.6.25-2 bez zbędnych kłótni o xen.
  Powiedz mi jak sprawdzić ilość FPS’ów w glxgears. Chciałem sprawdzić w manualu ale jakoś skromnie jest on opisany.

  By ricken on Paź 8, 2008

 3. W większości wersjach glxgears, wystarczy samo polecenie gxlgears, a będzie Ci wypisywać na standardowe wyjście, co 5s, ilość FPS’ów. Niektóre wersje, wymagają podania argumentu -printfps (bodajże tak on brzmiał).

  Pozdrawiam.

  By Kaka' on Paź 8, 2008

Napisz komentarz