gVIM i bardzo wolne przewijanie linijek

17/06/2008 – 22:01

Przez ostatnie parę dni bardzo dużo czasu spędziłem na szukaniu ciekawego IDE dla C/C++ oraz rozwiązaywaniu pewnego problemu związanego z gVIMem (ale o tym za chwilkę).

Od bardzo dawna jako takie „mini IDE” używałem konsolowego VIMa (choć VIM != IDE). Momentami brakowało mi tam jednak myszki. Zacząłem szukać jakiegoś porządnego, graficznego IDE. Oj naściągałem się megabajtów i to nawet sporo ;) Z ciekawszych aplikacje, na które się natknąłem mogę wymienić: Code::Blocks, Eclipse, Geany, Anjuta, Eric (dla pythona), MonoDevelop, Kdevelop, Gedit (co prawda edytor, ale z wtyczkami całkiem nieźle się prezentuje) no i oczywiście graficzna nakładka gVIM (także edytor).

Żadne ze wcześniej wspomnianych IDE, nie mogło spełnić wszystkich moich wymagań. Próbowałem trochę z nimi pracować, ale to jednak nie to czego oczekiwałem. Szczerze mówiąc, w pewnym sensie brakowało mi tej prostoty VIMa… „A co tam”, myślę sobie, skoro w VIMie brakuje tylko myszki, to może warto by spróbować pobawić się gVIMem – no i tak jak na razie zostało :)).

Zacząłem od zrobienia takiego theme, aby kolorki były dokładnie te same co w VIMie. Mój owoc kilkugodzinnej pracy można zobaczyć na poniższym screenie, a samo theme można pobrać stąd (moje theme powstało na podstawie pliku POX’a).

gVIM – jak dla mnie – wygląda teraz wprost miodzio :-).

Niestety, nigdy nie jest cudownie, zawsze coś się musi pochrzanić – tak właśnie było (i nawet jest) w moim przypadku.

Zacznę od początku… Znam tylko 4 sposby na otwieranie plików w gVIMie:

 1. z poziomu konsoli (np. gvim jakiś_plik.txt)
 2. poprzez konsolę gVIMa
 3. za pomocą graficznej przeglądarki w gVIMie (:browse confirm e)
 4. dzięki jakiemuś menadżerowi plików, etc. (np. nautilus, thunar).

Jeżeli otworzę plik sposobem nr 3, gVIM bardzo zwalnia, zaczyna po prostu zarywać – przewijanie linijek jest strasznie wolne, podobnie jak wprowadzanie znaków. Otwarcie pliku każdym innym sposobem nie powoduje tego problemu.

Spędziłem wiele godzin na szukaniu rozwiązania w Google, ale niestety nie znalazłem dokładnie takiego samego problemu (były co prawda podobne, ale raz, że „podobne != to samo”, a dwa, że nie było podane żadne rozwiązanie). Przeszukałem także zgłoszone błędy dla paczek VIMa na debian.org, ale nic podobnego nikt nie zgłaszal.

Próbowałem również zdiagnozować problem poprzez uruchomienie programu z opcją -V (taki tryb gadatliwy), ale niczego ciekawego się nie doszukałem. Co ciekawe, nawet po usunięciu wszystkich configów, gVIM dalej zarywa. Reinstalacja aplikacji także nie daje pozytywnego skutku.

Wspomniany problem nie występuje na Viście oraz u wszystkich osób, których o to pytałem.

Najbardziej denerwuje mnie nie to, że sam problem występuje, ale to, iż nie mam pojęcia dlaczego tak się dzieje (nie mam się po prostu czego uczepić, nie wiem jaką drogą mam iść).

Aktualnie odpuszczam sobie ten problem – dość już na niego czasu zmarnowałem…

 1. komentarzy 5 dla “gVIM i bardzo wolne przewijanie linijek”

 2. Podobaja sie mi te czujniki na pasku start. Przeszedles na gnome? czy to jest KDE. Mozesz powiedziec jak to sie nazywa.

  By zomer on Cze 21, 2008

 3. Tak, to GNOME. Jeden z tych – jak to nazwałeś – czujników, jest standardowo w apletach GNOME (nazwa: „Monitor częstotliwości procesora”). Pozostałe pochodzą z paczki o nazwie: computertemp.

  By Kaka' on Cze 21, 2008

 4. A u tych osób co pytałeś i na Viście są dokładnie te same wersje Vima, Gvima i GTK+?
  Warto też nałożone pacze.

  By matiit on Lip 10, 2008

 5. Tak, są te same. Co do patchy, nie zagłębiałem się w to, bowiem – moim zdaniem – nie tam leży błąd.

  By Kaka' on Lip 10, 2008

 6. Winnym zapewne jest GTK. Do tej pory nie używałem gVima ale mam ten sam problem. Dam znać jeżeli udami się go rozwiązać.

  By delor on Lip 29, 2008

Napisz komentarz